Menu
 • 4568 Görüntülenme
 • 12 Cevaplar

 1. #1
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Kaynak:
  http://www.gotousa.com
  http://www.mezun.com

  Forumların amacı bilgiyi paylaşmaktır diyorum ve gotousa.com sitesinin hazırladığı müthiş Amerika'ya yolculuk için hazırlan kişilere verdiği ücretsiz hizmetden sizlerinde faydalanmasını istiyorum..

  Buraya AMERİKA'ya yolculuğunuz sırasında yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenleri sırasıyla yazdım.

  Güzel WATlamar

  Amerika'dan Türkiye'yi Nasıl Arayabilirsiniz?


  Amerika'dan ailenizi ve arkadaşlarınızı aramanın birkaç yolu vardır.
  Calling Card (Arama kartı): Calling Card’lar (arama kartları) ile Amerika’dan yapacağınız yurt dışı aramalarınızı en ucuz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ekstra ücretlendirme olmadan arama yapabileceğiniz, 7 gün 24 saat Müşteri Hizmetleri olan, kaliteli ve kesintisiz konuşma imkanı sunan, güvenilir bir Calling Card seçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü Amerika’da, dakikası 4-5 cent olduğunu iddia eden 3-4 dakikada bir ekstara ücretlendirme yapan, bağlantı numarasını her aradığınızda görüşme yapmadan dakikalarınızı düşüren, profesyonel müşteri hizmetleri olmayan, karışık faturalama yaparak akıl karıştıran bir çok Calling Card şirketi mevcuttur. Calling Card satın almadan önce kesinlikle çok iyi araştırma yapmanızı öneriyoruz.
  Calling Card’lar ile Amerika’dan arama yapabilmek için ilk önce herhangi bir sabit hat, cep telefonu veya ankesorlü (pay phone) telefondan kullanmış olduğunuz Calling Card şirketinin 800’lü ücretsiz bağlantı numarasını aramanız gerekmektedir. Daha sonra Calling Card şirketi tarafından size verilen PİN numaranızı girerek istediğiniz telefon numarasını arayabilirsiniz. Türkiye’yi aramak için 011+90+ şehir kodu+telefon numarasını çevirmeniz gerekecektir. 011 Amerika dışına çıkmanızı sağlar. 90 ise Türkiye’nin ülke kodudur.
  GotoUSA.com, Amerika'nın en kaliteli ve ekonomik arama kartı olan Mezun callingcard’dan size 30 dakika BEDAVA konuşma şansı sunuyor. Amerika’ya gitmenize iki hafta kala, cep telefonunuza GotoUSA.com tarafından SMS ile iletilen/iletilecek olan PİN numaranızı 0-212-213-6750
  numaralı telefondan Mezun callingcard Müşteri Hizmetleri’ne ulaşarak aktive edebilir ve Amerika’dan nasıl arama yapabileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgiyi müşteri temsilcilerinden alabilirsiniz.
  PİN numaranızı e-mail ile almak için tıklayın.
  Internet üzerinden arama yapma (Voip): Internet üzerinden aramalar yapmak yalnızca teknik bilgiye sahip bilgisayar kullanıcılarının yapabildiği ender bir uygulama olmaktan, milyonlarca sıradan insan tarafından kullanılan bir kitle iletişim hizmetine dönüştükçe, Internet arama hizmetlerindeki çeşitlilik de son yıllarda patlama yapmıştır. Siz de Amerika’dan, Voip hizmeti veren birçok farklı sistem ve uygulamayı kullanarak uygun fiyatlara Türkiye ile görüşebilirsiniz. Voip sistemleri ile arama yapmanın en büyük dezavantajı arama yapabilmeniz icin her zaman bir bilgisayara ve internet bağlantısına ihtiyaç duymanızdır. Voip sistemlerinde yaptığınız aramalarda ses kalitesinden de memnun kalmayabilirsiniz.


  Nakit: Amerika'dan Türkiye'yi parayla aramak için en az 3-4 dolarlık bozuk paraya ihtiyacınız vardır. Amerika'daki telefonlar sadece demir bozuk para (coin)'le çalışır. Bu nedenle paranızı önceden bozdurmanız gerekmektedir. Amerika'dan Türkiye'yi jetonlu telefondan aramanın dakikası 75 cent'tir. Bu diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında çok pahalı bir yöntemdir.
  Kredi Kartı: Kredi kartıyla Türkiye'yi arayabilmek için kartınızı telefon makinasına yerleştirip çıkartmanız yeterlidir. Daha sonra 011+90+şehir kodu+telefon numarasını çevirerek Türkiye'yi arayabilirsiniz. Bu şekilde aramak da diğer yöntemlere göre daha pahalıdır.
  Uçak Bileti Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Madde!


  Uçak Biletinizi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Uçak biletinizi alırken fiyatta dikkat etmeniz gereken üç önemli nokta vardır; Amerika'ya uçuş tarihiniz, biletinizin gidiş-dönüş olması, Amerika'da gideceğiniz yer ve direkt ya da aktarmalı uçuş olmasıdır.

  Bu konularda göstereceğiniz özen ve hassasiyet bileti fiyatına yansıyacaktır.  Amerika'da Yaşam İçin Green Card


  Amerikan vatandaşı olmadığı halde Amerika'da süresiz olarak oturma ve çalışma izni verilen kişiye 'göçmen' denir. 'Daimi Oturma İzni' (Permanent Resident Card) ya da genelde bilinen adıyla Green Card, kişinin 'göçmen' statüsünü onaylayan resmi belgedir. Green Card çekilişine katılıp kazandığınız takdirde 'Daimi Oturma İzni' ya da diğer adıyla 'Green Card' almaya hak kazanmış olursunuz.
  Amerikan Göçmen Bürosu, her yıl Amerika'ya az göç veren ülkelerden gelen insanların sayısını artırmak için bir çekiliş düzenlemektedir. Amerika'ya her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce göçmen gelmektedir. Bu çekilişe sadece hiç göç vermeyen ya da az göç veren ülke vatandaşları katılabilirler. Türkiye de bu ülkelerden birisi olduğu için T.C. vatandaşları bu çekilişe katılabilirler.
  Bu çekiliş, Amerika Birleşik Devletleri'nin Amerikan nüfusunu çeşitlendirme amacıyla her yıl 50 bin kişiye Green Card vermek için düzenlediği bir çekiliştir. Çekiliş Amerikan Göçmen Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları sadece kazananların adreslerine posta ile gönderilir. Çekiliş bilgisayar tarafından yapılır ve çekilişe aynı ülkeden katılanların şansları eşittir. Çekilişe katılmak için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekir. DV-2008 çekilişinde Türkiye'den 2,188 kişi ikinci mülakatı geçerek Green Card almışlardır.
  Bilindiği gibi her sene yapılan çekilişte, çekilişi kazanmak otomatikman Green Card almak anlamına gelmiyor. Çekiliş sonucunda toplam vize verilecek kişi sayısından daha fazla sayıda kişiye çekilişi kazandığına dair bilgi veriliyor. Çekilişi kazandığına dair bilgi alan kişiler arasında ise sadece işlemlerini hatasız ve zamanında gerçekleştiren ve ABD tarafından vize verilmesinde sakınca görülmeyen kişilere Green Card almalarını sağlayan çekiliş vizelerinden tahsis ediliyor.

  Green Card sahipleri,
  Amerika Birleşik Devletleri'nde süresiz olarak (hayat boyu) oturma ve çalışma iznine sahiptirler.
  Türk vatandaşlıklarını kaybetmezler.
  Oy vermek haricinde Amerikan vatandaşlık haklarından birçoğuna sahip olurlar.
  Kartı aldıktan beş sene sonra isterlerse ABD vatandaşlığı başvurusu yapabilirler.
  Fakat,
  Amerikan Hükümeti Green Card sahiplerine iş bulma garantisi vermez. (İş bulma kurumları veya iş bulma işi yapan şirketlerden yardım alınabilir.)
  Amerikan Hükümeti ev veya herhangi bir kalacak yer sağlamaz.
  Gerek devlet dairesi, gerek özel sektör olsun, istediğiniz yerde çalışma hakkı ve dilediğiniz kadar oturma izni veren Green Card, istediğiniz sektörde kendi işinizi kurma hakkını da sağlar. Ayrıca öğrenciler için devlet üniversiteleri Green Card sahiplerine indirimli ücret uygular ve Green Card sahibi öğrencilerin Amerikan hükümetinden burs veya kredi alma şansı daha yüksektir.
  Bu çekilişe başvurmak için minimum bir yaş sınırı yoktur fakat en az lise mezunu olmak veya uzmanlık isteyen bir iş dalında iki senelik iş deneyimi sahibi olmak şart koşulmuştur. Green Card çekilişine katılmak ya da çekiliş kazanıldığı takdirde kartı alabilmek için İngilizce bilmek şartı aranmamaktadır.
  Green Card edinmenin tek yolu bu çekilişe katılıp kazanmak değildir. İşe bağlı veya aileye bağlı olarak da Green Card edinmek için başvuru yapılabilir. Green Card almanın çekiliş dışındaki yolları ve göçmenlik ile ilgili ayrıntılı bilgileri ilk Türk-Amerikan portalı Mezun.com'da bulabilirsiniz.
  Havaalanlarında Yer Alan Free Shop'lardan Neler Alabilirsiniz?


  Duty Free'ler; sınırlarda, limanlarda ve havaalanlarında bulunan alışveriş noktalarıdır. Pasaport kontrolü sonrası geçeceğiniz alanda yer alan bu mağazalarda vergisiz alışveriş yapabilirsiniz. Amerika’ya gittiğinizde alacağınız bazı ürünlere Duty Free’lerde çok daha makul bir fiyat ödeyerek sahip olabilirsiniz.
  Ülkeden çıkış yapan yolcular için alışveriş limitleri;
  • 9 karton Sigara
  • 12x75 cl veya 6x1 litre Alkollü içki
  • 3600 ml Parfüm ve Kozmetik
  • 6 kg Çikolata
  • 3 kg Çay ve 7.5 kg Kahve
  Kaynak: ATU


  Bavulunuzu Hazırlamaya Başlamalısınız!  Amerika' yolculuğunda hiçbir şeyi son güne bırakmaman gerektiği gibi bavulunun hazırlanmasını da son güne bırakmamalısın.
  En azından; yanına alacaklarının bir listesini çıkarmanı tavsiye ediyoruz. Özellikle bavulunu hazırlarken son anda aceleyle her şeyi doldurmaktan veya birçok şeyi unutmaktan kaçınmak için bavulunu uçuş tarihinden mutlaka önce hazırlaman gerekiyor.
 2. #2
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Yolculukta Yanınıza Almanız Gerekenler!


  Amerika'ya gelirken yanımda neler getirmeliyim?

  Öncelikle pasaportunuz, uçak biletiniz ve önemli olan tüm belgeleri yanınıza alın. Amerika'ya gelirken yanınızda getirmeniz gerekenlerin tüm listesini yapmak istesek, bu liste sayfalar uzunluğunda olacaktır. Bu çok kapsamlı listeyi hazırlamaya çalışırken, unutmamanız gereken ve önemli olabilecek ihtiyaçlarınıza değineceğiz.
  Tavsiye: Amerika hazırlıklarınıza başlamadan önce yanınızda getireceklerinizi bir kağıda yazarak bir liste oluşturun. Bu listenin üzerinden giderek hiçbir şey unutmadığınıza emin olun. Unutabileceğiniz küçük bir şey tahmin etmeyeceğiniz zorluklar ile karşılaşmanıza yol açabilir.
  Telefon numaraları: İhtiyacınız olan tüm telefon numaralarını yanınızda getirin. Sizi karşılamaya gelecek olan kişinin telefon numarası, gideceğiniz okuldaki uluslararası öğenci ofisi'nin telefon numarası, uçaktan indiğiniz yere en yakın konsolosluk numarası ve kalacağınız yerin telefon numarasını mutlaka yanınıza alın.
  Bozuk para ve telefon kartı: Birçok öğrenci Amerika'ya ilk geldiğinde yanında hiç bozuk para bulundurmaz. Telefon açmanız için yanınızda mutlaka bozuk para bulundurun. Amerika'da 20 dolardan büyük paraları birçok işyeri kabul etmez. 20 dolardan büyük banknotları bozdurmanız çok zor olacaktır. Bunun için Amerika'ya gelmeden önce "Calling Card" almanız daha yararlı olacaktır.
  Elektronik Sözlük: Eğer Türkçe- İngilizce bir elektronik bir sözlük alabilirseniz, size çok yardımcı olacaktır. İngilizce anlama seviyenize bağlı olarak, normal bir sözlükte kelime aramanız çalışma zamanınızın 25%'ini alabilir. Elektronik sözlük bu anlamda size çok yardımcı olacaktır.
  Giysiler: Yanınızda bir/iki t-shirt, birkaç iç çamaşırı ve bir kaç blue-jean dışında pek bir şey getirmenizi tavsiye etmiyoruz. Gideceğiniz yer neresş olursa olsun, oradan alışveriş yapmak isteyeceksiniz. Unutmayın Amerika bir marka cenneti olarak, burada çok pahalıya aldığınız Diesel, Tommy gibi markaları orada çok ucuza bulabileceksiniz. Bu nedenle Türkiye'ye döndüğünüzde zaten yeterince ağırlığınız olacak bir de eski eşyalarınızı evinize geri getirmek zorunda kalmayın. Ayrıca havlu gibi ihtiyaçlarınızı da geri getirmemenizi, önemli bir hatırası yoksa bu tarzda eşyalarınızı dönmeden çöpe atmanızı tavsiye ediyoruz.
  İlaçlar: Öncelikle ilaçlar Amerika'da Türkiye'ye nazaran çok daha pahalıdır. Ayrıca bazı ilaçlar (antibiyotik) reçetesiz satılmaz. Yanınızda ilaç getirecekseniz, mutlaka reçetesini ve açıklamasını yanınızda getirin. Eğer İngilizce çevirisini ya da İngilizce benzer bir döküman bulabilirseniz Amerika'da hasteneye gittiğinizde hangi ilacı aldığınızı açıklayabilirsiniz.
  Kredi kartı: Amerika'da ilk kredi kartınızı almanız zaman alacaktır. Amerika'da kredi kartı gündelik hayatın bir parçası olduğundan yanınızda kredi kartınızı getirirmeniz size birçok fayda sağlayacaktır.
  Alarmlı saat: Amerika'ya geldikten sonra "jetlag" (saat farkı sebebiyle oluşan uyku düzensizliği) yaşayacağınızdan uyku düzeninizde sorunlar yaşayacaksınız. Amerika'ya geldikten sonra, ilk günden itibaren birçok aktivitiye katılmanız gerektiğinden (okulda yenı öğrenciler ile tanışma toplantısı, ders seçme gibi) yanınızda alarmlı saatinizi getirmeniz zamanında kalkmanızı sağlayacaktır.

  Tavsiye: Birçok uçak şirketi yanınızda getireceğiniz eşyalarınıza ağırlık sınırlaması uygulamaktadır. Uçuş tarihinizden önce Amerika'ya geleceğiniz uçak şirketinizi arayarak yanınızda getirebileceğiniz maksimum ağırlığı öğrenin. Aksi taktirde fazladan para ödemeniz gerekmektedir.


  Bavula Asla Koymamanız Gerekenler!


  • Para: $10.000'dan fazla miktarda para ile Amerika'ya giriş yapıyorsanız bunu gümrükte belirtmeniz gerekiyor.
  • Dayanıksız gıda maddeleri (buzdolabında saklanması gereken sebze, meyve ve et) Amerika'ya sokulması Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır.
  • Korsan yayınlar ya da lisanssız yazılım programları (Bu konuda çok ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır)
  • Ateşli silahlar, silah ve parçaları
  • Her türlü bitki gümrüğe bildirilmek zorundadır
  • Evcil hayvanlarla ilgili bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Bununula ilgili olarak konsolosluktan bilgi edinin.

  Amerikan Gümrük Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

  Amerika'daki gümrük sistemi Türkiye'dekinden farklıdır.
  Amerika'ya gelmeden önce Amerikan gümrük kurallarını bilmeniz gerekmektedir. Sınırlamalar ve yasaklamalar ile ilgili konular hakkında bilgi sahibi olmanız, Amerika'ya giriş yaparken sorunlar ile karşılaşmanızı engelleyecektir.
  Bavulunuza koymamanız gerekenler veya yanınızda getirmemeniz gerekenler listesini mutlaka dikkate alarak Amerika'ya gidişinizde bunları yanınızda bulundurmayarak olası bir sorunu bertaraf etmiş olacaksınız.
  Gümrükte bir sorun ile karşılaşırsanız hemen Türk Konsolosluğu'nu arayın. Unutmayın ki Türk Konsolosluğu'nun amacı size yardım etmektir. Ayrıca Amerika'ya giriş yapmanızı sağlayan evrakları, gümrük görevlisine gösterebilmek için sırt çantanıza ya da kolaylıkla ulaşabileceğiz bir yere koyun.
  Cep Telefonu Ayarlarınızı Kontrol Etmelisiniz!

  Eğer cep telefonunu Amerika'da kullanmak istiyorsan GSM şirketin ile görüşüp hattını uluslararası görüşmelere açtırman gerekiyor. Ancak burada önemli bir detayı hatırlatmamız gerekiyor.
  Amerika'da Türkiye hattın ile yapacağın görüşmeler kabarık faturalara neden olacaktır. Bu nedenle Amerika'dan Türkiye'yi aramak için daha ekonomik olan Mezun callingcard gibi kartları kullanmalısın.
  Bilsev Çatal: Amerika'da Yaşam

  Amerika'daki tecrübelerini paylaşan köşe yazarı Bilsev Çatal Amerika'daki yaşamı anlatıyor. Çatal Amerika'da yaşamın kendisine en büyük faydasının kendine olan güvenini arttırması olduğunu belirtiyor.
  Amerika'da Yaşam
  Amerika’da yaşamın bana en büyük faydalarından biri kendime olan güvenimi arttırmak oldu. İlk defa tek başıma uzak bir ülkede, yabancı bir kültürde yaşamayı başarmak, sorumluluklarımı tek başıma yüklenmek bana kişisel anlamda çok artılar kattı. Amerika’nın en sevdiğim yanlarından biri de insanlara bu “kendine güvenme” duygusunu aşılaması... Herkes o kadar rahat ve kendisiyle barışık yaşıyor ki, siz de eninde sonunda onlara ayak uyduruyorsunuz.
  Tüketici haklarının bu kadar gelişmiş olduğu başka bir ülke daha yoktur herhalde. Türkiye’de ve Avrupa’da daha çekingen olarak yetiştirilen bizler Amerika’daki “müşteriye saygı” ve “müşteri kraldır” ilkesinin yarattığı rahatlığa hemen alışıyoruz. Benim bu konuda yaşadığım birçok tecrübe oldu ve gerçekten Türkiye’de de bu şekilde bir anlayışın yerleşmesi gerekiyor.
  Bir de Amerika’da herşeyin bir çözümü olacağına inancınız artıyor. Herhangi bir hata yapılsa ya da siz yapsanız dahi mutlaka bir çözüm bulabilirsiniz. Sistem bence zeka seviyesi en düşük olan insanlara göre ayarlanmış ve gerçekten beyninizi çok yormadan rahat bir hayat yaşamanız mümkün.
  Hep güzel yanlarını anlatıp sizleri yanlış yönlendirmek istemem. Her güzel şeyin bir de bedeli var tabii ki. Amerika’da yaşam maddi açıdan çok kolay değil tahmin edersiniz ki. Eğer hem okurum hem çalışırım diye düşünüyorsanız bir kere daha düşünmeniz gerekiyor. Çünkü bir önceki yazımda da belirttiğim gibi okul, hakkıyla master yapmak isterseniz, çok vaktinizi alıyor. Ayrıca yasal yollardan çalışma olanağınız sadece on-campus yani okul içindeki işlerle sınırlı: mesela okuldaki departmanlarda asistanlik, spor salonunda cankurtaranlık gibi işler yapabilirsiniz ama unutmayın ki bu işleri bulmak da o kadar kolay değil çünkü bütün öğrenciler bunların peşinde. Ayrıca buralardan elde edeceğiniz gelir de çok düşük olacaktır (özellikle kiraların ne kadar yüksek olduğunu düşünürsek).
  Yasal olarak az da olsa para kazanmak isterseniz özellikle finans hocalarının yaptığı finans deneylerine katılabilir ve para kazanabilirsiniz. Bu deneyler para kazanmanın yanısıra çok da eğlenceli olabiliyor, birçok öğrenci bu deneylere katılmayı sever.
  Off-campus çalışmak isterseniz yasal çalışma şansınız yok, kaçak olarak çalışabilirsiniz ki yakalandığınızda INS tarafından sınır dışı edilme durumunuz var. Sizi yasadışı olarak çalıştırmak isteyecek firmalar da ya size düşük ücret teklif ederler ya da sizin emeğinizden faydalanıp karşılığını vermezler ve sizin de itiraz etme hakkınız olmaz, zaten yasal bir çalışma hakkınız yoktur.
  Sevgiler,
  Bilsev  Social Security Number Nedir?

  Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number) nedir ve kimler için gereklidir?
  Sosyal güvenlik numarası Amerika'da kimliğinizin belirlenmesi için kullanılan 9 rakamlı bir numaradır. Amerika'ya gelir gelmez sosyal güvenlik numarası edinmeniz size birçok konuda kolaylık sağlayacaktır. Bu numara işe girerken, ev kiralarken, banka hesabı açtırırken, ehliyet alırken, kredi kartına başvururken ve daha birçok durumda sizden talep edilebilir. Sosyal güvenlik numaralarını Sosyal Güvenlik İdaresi'nden (Social Security Administration) alabilirsiniz. Sosyal güvenlik numarası alabilmeniz için en azından öğrenci olmanız ya da yasal olarak çalışma hakkına sahip olmanız gerekmektedir. (Bazı eyaletler yabancı uyruklu öğrencilere sosyal güvenlik numarası vermemektedirler. Bulunduğunuz eyalette bu numarayı edinip edinemeyeceğinizi öğrenmek için okulunuzdaki uluslararası öğrenci bürosu yetkililerine danışınız.) Eğer Amerika'ya turist olarak geliyorsanız sosyal güvenlik kartı almanıza gerek ve izin yoktur.
  Sosyal Güvenlik Numarası ile ilgili yasada bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu nedenle Sosyal Güvenlik Numarası ile ilgili billgilere http://www.ssa.gov/ resmi sitesinden ulaşılabilir.
 3. #3
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Amerikan Tatilleri ve Özel Günleri

  Amerika'da yaşayanların Amerikan kültürüne uyum açısından önemli olan Amerikan tatillerinin ne zaman olduğu ve bu tatillerin özelliğinin neler olduğunu bilmesinde yarar vardır. Bu özel günlerin bazılarında aşağıda da belirttiğimiz gibi iş yerleri ve okullar tatil edilir. Bu günlerin hangilerinin sizin okulunuz ya da iş yeriniz tarafından tatil günü olarak tanındığını öğrenerek tatil planlarınızı yapabilirsiniz. Aşağıdaki linklerde bu özel günlerin en yaygın ve önemli olanlarının listesini ve detaylı bilgilerini bulabilirsiniz.
  • Labor Day
  • Columbus Day
  • Halloween
  • Veteran's Day
  • Thanksgiving
  • Yılbaşı ve Christmas
  • Martin Luther King Day
  • Valentine's Day
  • St. Patrick's Day
  • Easter
  • Mother's Day
  • Father's Day
  • Memorial Day
  • Fourth of July

  Amerika'da Sigara İçmek

  Sigara içmek, Amerika'da sosyal olarak kabul edilebilen bir davranış değildir. Türkiye'de olduğu gibi Amerika'da da kamu binalarında sigara içmek yasaktır. İşyeri, lokanta, sinema gibi kapalı alanların çoğunda da bu yasak uygulanır. Bazı yerlerde sigara içenler için ayrı bölümler bulunur.
  Tütün ürünleri, 18 yaşından küçüklere satılmaz. Federal yasalara göre ise 27 yaşından küçükler, fotoğraflı kimlik kartı göstermek zorundadırlar.
  Misafirliğe gittğinizde, eğer sigara içmek istiyorsanız ev sahibine sormanız gerekir. Çevrede, sigaranızın külünü dökebileceğiniz bir kül tablası yoksa, sigara içilmediğine dair iyi bir işarettir.
  Amerika'da uçakta ve uçak tuvaletinde sigara içmenin büyük cezaları vardır. Eyaletler arası trenlerde ve otobüslerde de sigara içmek yasaktır.
  Birisinin yüzüne sigara dumanı üflemek, aşırı derecede kaba bir davranış olarak kabul edilir. Siz sigara içerken birisi öksürüyorsa, söndürmeyi teklif etmek kibar bir davranıştır.  Nasıl Banka Hesabı Açtırabilirsiniz?

  Banka hesabı açtırmak için bankaya gidip hesap açtırmak istediğinizi söylemeniz ve yatırmak istediğiniz para miktarını belirtmeniz yeterlidir. (Burada da size sosyal güvenlik numaranız sorulabilir.) Bu sırada belirlemeniz gereken ne tür bir hesap istediğinizdir. Öğrenciler için en kullanışlı hesap türü çek hesabıdır. Eğer parayı uzun süre kullanmayacaksanız bir diğer seçenek mevduat hesabı açtırmaktır.
  ATM'ler Nerelerde Bulunur?

  Amerika'da ATM'ler 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz tek nakit kaynağıdır. Her gün ATM makinalarından bankanın belirlediği miktarda para çekebilirsiniz.
  ATM makinaları genel olarak bankanızın şubesinin olduğu her yerde, ana caddelerin köşelerinde, alışveriş merkezlerinde bulunur. Güvenlik açısından gece vakti ATM makinasından yalnız başınıza para çekmemenizi tavsiye ederiz. Eğer arabanız varsa bu gibi durumlarda arabalı para çekme makinalarını kullanabilirsiniz.


  Amerika'da Nakit Yerine Daha Çok Kredi Kartı Kullanacaksınız.
  Türkiye'deki çoğu insanın alışkanlığıdır yanında milyonlarca nakit para taşımak, Amerika'da ise hem güvenlik açısından hem de gelişen teknoloji nimetleri ile birlikte insanlar yanlarında en fazla 40-50 dolar taşırlar.
  Merkezlerde taksilerde bile kredi kartı geçmektedir. Tavsiyemiz; yanınızda fazla miktarda nakit para taşımamanız, aynı işlemleri bankamatik ve kredi kartlarınızla yapabilirsiniz. Fazla miktarda parayla kendinizi tehlikeye atmanıza gerek yok.
  Önemli bir konu da bankamatik ve kredi kartlarınızın her iki ülkede de geçerli olduğundan emin olmanızdır. Eğer öyleyse Türkiye'de kullandığınız bankamatik ve kredi kartlarınızı Amerika'da da herhangi bir ATM'den para çekmek için kullanabilirsiniz. Türkiye'deki kartlarınızı Amerika'da kullandığınız zaman ekstradan 2-3 dolar fazla miktar kesileceğini de hatırlatmak isteriz.
  Mezun forum'dan Amerika'daki Türklere Ulaşabilirsiniz!
  Amerika'da yaşayan Türkler ile Amerika'ya gitmek isteyen Türkleri bir araya getiren Mezun forum'dan Amerika'da eğitim ve yaşam ile ilgili bilgiye orada yaşayan Türklerden ulaşabilirsiniz.
  Amerikan Elektrik Sistemi 110 Volttur!

  Amerika elektrik sistemi 110 volttur ve 60 hertzi kullanır. 220 voltla çalışan elektronik eşyalarınız için transformatör ya da adaptör kullanmanız gerekecektir.


  Amerika'daki En Büyük Türk Dernekleri

  Amerika'da faaliyet gösteren en büyük Türk derneklerinin iletişim bilgilerine ihtiyacınız olabilir. Amerika'daki Türk faaliyetlerinden haberdar olmak ve Amerika'daki Türk lobisine katkı sağlamak isterseniz Türk dernekleri ile iletişim kurabilirsiniz.
  ATAA (Assembly of Turkish American Associations)
  1526 18th St, NW, Washington, DC 20036
  Tel: (202) 483-9090, Faks: (202) 483-9092
  E-mail: assembly@ataa.org
  http://www.ataa.org/
  TADF (Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu)
  Federation of Turkish American Associations
  821 United Nations plaza
  2nd Floor
  (1st Avenue & 46th Street)
  New York, NY 10017
  American-Turkish Council
  1111 14th St NW, Suite 1050
  Washington, DC 20005
  Tel: +1 202 783-0483
  Faks: +1 202 783-0511
  Turkish-American Business Forum
  51 E 42nd St. Suite: 510
  New York, NY 10017
  Tel: 212 599 1192
  Faks: 212 599 2565
  E-mail: info@forum.org
 4. #4
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Amerika'da Yaşamı Türkiye'den Giden Öğrenciler Anlatıyor


  Türkiye'den Amerika'ya yüksek lisans veya master yapmaya gitmiş Türk öğrenciler tecrübelerini sizlerle paylaşıyor. İlk konuğumuz Monterey Uluslararası Etüdler Enstitüsü'nde Uluslararası Politika Çalışmaları master öğrencisi Hülya Özönen...
  Hülya Özönen'e Amerika'daki tecrülerini sorduk.
  Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
  İsmim Hülya Özönen. ODTÜ Uluslararası İlişkiler 2003 yılı mezunuyum. Okuldan mezun olduktan hemen sonra Amerika'ya, master yapmaya geldim. Şu an Kaliforniya'da bulunan, Monterey Uluslararası Etüdler Enstitüsü'nde Uluslararası Politika Çalışmaları master programını tamamlamak üzereyim.(www.miis.edu)
  Niçin Amerika'yı şeçtiniz?
  Bölümüm itibariyle, yani uluslararası ilişkiler ve uluslararası politika çalışmaları nedeniyle, Amerika'ya gelmenin çok faydalı olacağını, bu süreçte birçok şey öğrenebileceğimi düşündüm. O yüzden burayı seçtim.
  TOEFL ve GMAT sınavlarından kaç puan aldınız? Bu sınavlara nasıl hazırlandınız?
  TOEFL sınavından, bilgisayar-bazlı puanlama sistemine göre 270 puan almıştım. Benim okulum GMAT değil, GRE istiyordu. Onda da sözel kısmından 450, sayısal kısmından 660 puan aldım. Her iki sınav için de, bu sınavlara hazırlık için özellikle hazırlanmış kitapları aldım, bu kitaplarla beraber verilen CD'lerdeki örnek sınavları çözdüm. Özellikle TOEFL'da bu kitapların çok faydasını gördüm. Benim GRE'ye hazırlanırken yaptığım, başkalarının yapmaması gereken bir hata, GRE'ye yeterince erken hazırlanmaya başlamamak oldu. Eğer sözel kısmı için kelime ezberlemeye birkaç ay önceden başlanırsa, daha az stresle daha yüksek bir puan alınabilir.
  Üniversite tercihinizi yaparken nasıl bir yol izlediniz?
  Önce internetten, çoğunlukla, www.mezun.com, www.yahoo.com ve www.google.com' daki eğitimle ilgili klasörleri araştırdım. Okulların internet sitelerinden, sundukları master programlarına, derslere, hocalara baktım. İlgi alanlarıma, akademik ve profesyonel hedeflerime uyan okulları belirledim. Sonra da, okullardan oluşan listeyi, okulumdaki, Amerika'da master ve/veya doktora yapmış hocalarıma göstererek, onların tavsiyelerini aldım. Bu okullarda okuyan Türk öğrencilerle iletişime geçmeye, onların da fikrini sormaya çalıştım. En sonunda, elde ettiğim bütün bilgileri tekrar gözden geçirdim. Ne yapmak istediğime iyice karar verip, hedeflerimi gerçekleştirmem de yardımcı olacak okulları sıraladım.
  Amerika'da burslu mu okuyorsunuz? Eğer burslu iseniz burslar hakkında Amerika'ya gitmek isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?
  Kamusal değil ama özel bir bursum var, biraz özel bir durum benimkisi. O yüzden, burslar konusunda çok yardımcı olamayacağım. Yalnız şunu söyleyebilirim, hangi bursların verildiğini, internetten veya okuldaki hocalarından öğrenebilirler. Burs koşullarına dikkat edip o koşulları yerine getirmeye çalışılınca ve de belge teslim veya başvuru tarihlerine dikkat edilirse, çok faydası olur.
  Amerika'ya gittiğinizde kültür şoku yaşadınız mı? Yaşadıysanız bunu atlatmayı nasıl başardınız?
  İlk geldiğimde yaşadım. Hatta havaalanında, uçaktan iner inmez yaşadım. Ölçü birimleri bile farklı olduğu için, ilk başlarda bocalamalar benim için kaçınılmazdı. Bulunduğum yerde kimseyi tanımıyordum, çok Türk öğrenci de yoktu. İnsanların yaşama şekilleri, kişisel mesafe alanları, sosyal ilişkiler, bankacılık sistemi, sağlık hizmetleri, eğitim hizmetleri, birçok şey değişikti. Bunlara alışmanın en iyi yolu, bence insanların arasına karışmak. İnsanlar veya insan ilişkileri farklı diye, sadece Türkler ile arkadaş olmak, kültür şokunu atlatmayı geciktiriyor. Amerika çok farklı kültürlerin birarada bulunduğu bir ülke. Bunun için, farklı kültürlerden insanlarla arkadaşlık kurarak hem ufkunuzu genişletebilirsiniz, hem de kültür şokunu biraz daha kolay atlatabilirsiniz.
  Amerika'ya gittiğinizde oradaki Türk Öğrenci Dernekleri ile temas kurdunuz mu? Size yardımcı oldular mı?
  Daha önce bahsettiğim gibi, bulunduğum okulda sadece 3 Türk öğrenci vardı. O yüzden, biraz şanssızdım ama aynı zamanda ilk gitmemde şehirde bana ev bulmada, ilk şaşkınlıklarımı atlatmamda çok yardımcı olan Türk arkadaşlar vardı. Daha sonra, çevre şehirlerdeki Türk öğrenci derneklerini tanımaya başladım, e-mail listelerine üye oldum. İlerleyen zamanlarda bana çok yardımcı oldular.
  Amerika'da yaşamınızı sürdürebilmeniz için ne kadar paranızın olması gerekiyor.?
  Bu tamamen, bulunduğunuz eyalete hatta şehre göre değişiyor. Ben Kaliforniya'dayım, oldukça pahalı bir eyalet burası. Ev kiraları, elektrik-su-doğalgaz fiyatları çok pahalı. Bu durumda, arabanız yoksa, ev kirası için en az 500 doları gözden çıkarmak gerek. Yaşam masrafı kişiden kişiye göre değişse bile, minimum 350-400 dolar gerekiyor, o da birçok alanda kısıntı yapmayı gerektiriyor. Araba varsa bu masraflar artıyor tabii ki. Buraya gelmeyi düşünenler, başvurdukları okulların öğrenci işlerinden okul ve yaşam masraflarına dair ayrıntılı bilgi isteyebilirler.
  Üniversite yaşamınızda Türk olmanızdan kaynaklanan sorunlar yaşadınız mı? Eğer yaşadıysanız bunlar ne tür sorunlardı?
  Benim okulumda epey yüksek oranda yabancı öğrenci var, yaklaşık yüzde 40 kadar. Okul öğrenci ve öğretmenleri farklı ülkelerde bulunmuş, açık görüşlü insanlar olduğu için, önyargıyla karşılaşmadım. Tam tersine, öğrenciler ve öğretmenler, kültürümüzle, tarihimizle, coğrafyamızla ilgili sorular sorarak, meraklarını gidermeye çalışıyorlardı. Yalnız, maalesef, bu tutum birçok eyalet için geçerli değil. Benim yaşadığım sorunlar, Türk olmaktan ziyade, birçok yabancı öğrencinin karşılaştığı sorunlar idi: aksan farkı, master programındaki ödevlerin, lisans programındakilerden çok farklı olması, gibi...
  Eğitiminiz bittikten sonra Türkiye'ye dönmeyi düşünüyor musunuz?
  Bu, son dönemim olduğu için, bu soru beni de çok meşgul ediyor. Bir ara, burada, mezuniyetten sonra 1 sene çalışma vizesi almayı sağlayan OPT (optimum practical training) programına başvurmayı düşünsem de, duyduklarım beni bu kararımı sorgulamama neden oluyor. Yeni mezun, hele de yabancı öğrenciler için en fazla iş olanağı Washington DC'de bulunuyor. Ancak, sadece 1 senelik çalışma izniniz olduğu için, hele de İngilizce'yi aksanlı konuştuğumuz için, birçok işveren yabancı yeni mezun öğrenci çalıştırmak istemeyebiliyor. Veya, sadece kısa süreli işler veya stajlar bulabiliyorsunuz. O yüzden, dönem sonu yaklaştıkça, şu anki iş başvurularımdan tatminkar bir yanıt alamadığım için, Türkiye'ye dönmeye daha meyilliyim. Bir süre burada kalıp iş bulsam bile, nihayetinde Türkiye'ye dönme kararındayım.
  Türkiye'den Amerika'ya gelmek isteyenlere neler tavsiye edersiniz?
  Öncelikle, neden buraya gelmek istediklerine karar versinler. İstedikleri, lisans programı mı, lisans üstü, doktoraya yönelik bir master programı mı, yoksa daha profesyonel hayata yönelik bir master programı mı istiyorlar, onu iyice tartmaları gerekli. Ayrıca, bazı dallarda okul seçimi olduğu kadar, eyalet seçimi de çok önemli olabiliyor. Bazı master programlarından daha iyi yararlanmak için, birkaç senelik iş tecrübesi gerekebiliyor, MBA veya benim okulumdaki STK-yönetimi programları gibi. Buna dikkat etsinler. Burada kendilerine yol gösterecek, o ilk günlerdeki sıkıntıları ve şaşkınlığı atmalarına yardımcı olacak birilerini bulmaya çalışmaları çok iyi olur. Ayrıca, buraya geldikten sonra da, buradaki birçok fırsattan yararlanmaları, (örneğin, gönüllü çalışmalar, konferanslara katılmalar, makale yayınlatmalar, hangi alanla ilgileniyorlarsa, o alandaki kişilerle tanışıp iletişimde olmaları, ve benzeri), kendilerine çok şey katar.
  Bizimle bu röportajı gerçekleştirdiğiniz için teşekkürler.
  Rica ederim, ben teşekkür ederim.
 5. #5
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Türkiye'deki Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin!


  Türkiye'de alışmış olduğun; örneğin polisle olan arandaki konuşmalar veya Türkiye'de dostluk belirtisi olan bir hareketin anlamı Amerika'da çok farklı olabilir.
  Örneğin siz araba kullanırken bir polis aracı sizi durduruyorsa; Türkiye'dekinden farklı olarak arabanızı durdurup elleriniz direksiyonun üstünde hareketsiz polisin yanınıza gelmesini beklemelisiniz. Bu en iyimser tavsiyemiz, diğer davranışlarda da bu tavsiyeyi aklınızdan çıkarmayın ve mutlaka Amerika hakkında daha çok bilgi edinin...

  Jet-Lag Nedir, Nasıl Korunulur?


  Jet-Lag; uçakla seyahat esnasında farklı zaman dilimleri geçilirken insan vücudunun bu hızlı zaman değişimine adapte olamamasıdır. Kısaca, yerel saatle beynimizin hipotalamus bezi tarafından düzenlenen vücudun biyolojik saatinin uyumsuzluğu olarak da bilinir.
  Bu durum özellikle batıdan doğuya doğru uçuşlarda ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre uzun süreli gündüz uçuşlarında bu problem, gece uçuşlarına göre daha fazladır. Doğal olarak insan vücudu geceleri uyumaya, gündüzleri ise uyanık bulunmaya alışmıştır. Uçak seyahatleri esnasında doğal ritm (Circadian Clock) bozulur ve bazı emareler ortaya çıkar.
  Jet-Lag, gençlerde ve çocuklarda daha az görülür. Bunun sebebi, gençlerin değişimlere, yaşlılara nazaran daha çabuk adapte olmasıdır.
  Jet-Lag'in Belirtileri
  • Aşırı yorgunluk,
  • Uykusuzluk,
  • Mide ve baş ağrıları,
  • Oryantasyon bozukluğu,
  • İştahsızlık,
  • Alınganlık,
  genel belirtilerdir. Düzensiz kalp atışları ve koordinasyon bozuklukları da görülen belirtilerdendir.
  Kısaca belirtmek gerekirse; Jetlag, insanları fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak etkiler. Fiziksel etki olarak ayaklarda şişkinlik, zihinsel etkiye örnek şaşkınlık ve duygusal etkiye de korku ve endişe gibi kuruntular örnek verilebilir.
  Jet-Lag'İn Nedenleri
  Vücut ritminin bozulmasının bir çok nedeni olup, başlıcaları şunlardır;
  • Zaman dilimlerinin geçilmesi esnasında vücut saati diyebileceğimiz iç ritmin bu duruma uyumsuzluğu.
  • Uykusuzluk ve stresli durumlar.
  • Uçak içerisindeki kuru havanın insanın derisinde, boğazında ve burun nefes borularında kurumaya yol açarak öksürüğe, burun akıntısına, boğaz ağrılarına neden olması.
  • Diğer bir etken olan kabin basıncının hantallık, yorgunluk ve uyuşukluk yaratması.
  • Uzun uçuşlardaki hareketsizliğin oluşturduğu olumsuzluklar.
  Jet-Lag’dan nasıl korunulur?
  Uçağın havalanışında veya inişlerinde kulak ve baş ağrıları olabileceğinden soğuk algınlığı rahatsızlığı olanlar uçak yolculuğunu tercih etmemelidir. Seyahat öncesinde iyi bir dinlenme tavsiye edilen diğer bir durumdur. Ayakkabıların çıkarılarak ayakların rahatlatılarak, seyahat esnasında gerçekleştirilecek uykular bu problemin hafif atlatılmasına yardımcı olur. Uyku ilaçları alınması, uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmemektedir.  Amerika ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı


  Amerika ile Türkiye arasında bölgelere göre değişen saat farkı vardır. Yurtdışında karşılaşılan en büyük problemlerden birisi de saat farklarıdır. Alışmış olduğunuz zaman kavramından bir anda, başka bir saat düzenine geçince, buna ayak uydurmak hayli zor oluyor.
  - Doğu Kısım 7 saat geri
  - Orta Kısım 8 saat geri
  - Dağlık Bölgesi 9 saat geri
  - Pasifik 10 saat geri
  - Alaska 11 saat geri
  - Hawaii 12 saat geri
 6. #6
  Avatar Resmi
  Cohas
  Acemi Watçı
  Mesaj
  37
  Konu
  1
  Üye Avatarı

  Mesaj:37

  Konu:1

  Beğeni:0

  Lokasyon:New York City,New England,California

  Arkadaslar 2009 da gelmek isteyenler cok dikkatli olun sirketinizi secerken gecmis donemlerdeki ogrenci arkadaslarin dustugu hataya dusmeyin gideceginiz yeri ve is yerini iyi tespit edin kalacak yer cok onemli
  ben burda yasiyorum ve cok sayida ogrenci arkadasa yardimci oldum yani orada soylenilenlerle burda yasanilanlar ayni degil unutmayin hem iyi vakit gecirmeyi hemde para kazanmaya ve dil ve kulturu yasamaya geliyorsunuz bunlari bir arada yasamak zor degil yeterki sizi asist yapabilecek kisiler ile temasta olun her turlu soruya acigim sevgiler
 7. #7
  Avatar Resmi
  break
  Site Yöneticisi
  Mesaj
  5.191
  Konu
  127
  Üye Avatarı

  Mesaj:5.191

  Konu:127

  Beğeni:0

  Lokasyon:Izmir

  Amerika 'nin neresindesin ?
  # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

  # Internship in Israel: 2011 ...

  # MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

  # Retired Worker & Traveler: 2013 ...

  # Maldive Island: 2016

  # II. Europe Trip: 2017
 8. #8
  Avatar Resmi
  YETO
  TW Üstün Hizmet Watçısı
  Mesaj
  921
  Konu
  12
  Üye Avatarı

  Mesaj:921

  Konu:12

  Beğeni:0

  Lokasyon:İzmir

  cohas arkadas bi de nerede olduunu yazsaydı daha ii olurdu bea
 9. #9
  Avatar Resmi
  gokcek50
  Uzman Watçı
  Mesaj
  293
  Konu
  24
  Üye Avatarı

  Mesaj:293

  Konu:24

  Beğeni:0

  Daha önce bahsetmişti. New Hampshire'deydi.Şehri hatırlamıyorum ama.
  Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

  ABD'de eğitimle ilgili geniş bilgi için:
  http://www.turkishwat.com
 10. #10
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  İkamet Adresinizi Değiştirdiğinizde Yapmanız Gerekenler

  W&T ile Amerika'da bulunduğunuz sürece kalacağınız yerden ayrılma ihtiyacınız olabilir. Kaldığınız yerden farklı bır yere taşınma ya ikamet değiştirme gibi bir durumunuz var ise mutlaka yeni taşınacağınız yeri SEVIS e haber vermeniz gerekmektedir.  Sosyal Güvenlik Numarası Nedir?

  Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number) nedir ve kimler için gereklidir?

  Sosyal güvenlik numarası Amerika'da kimliğinizin belirlenmesi için kullanılan 9 rakamlı bir numaradır. Amerika'ya gelir gelmez sosyal güvenlik numarası edinmeniz size birçok konuda kolaylık sağlayacaktır. Bu numara işe girerken, ev kiralarken, banka hesabı açtırırken, ehliyet alırken, kredi kartına başvururken ve daha birçok durumda sizden talep edilebilir. Sosyal güvenlik numaralarını Sosyal Güvenlik İdaresi'nden (Social Security Administration) alabilirsiniz. Sosyal güvenlik numarası alabilmeniz için en azından öğrenci olmanız ya da yasal olarak çalışma hakkına sahip olmanız gerekmektedir. (Bazı eyaletler yabancı uyruklu öğrencilere sosyal güvenlik numarası vermemektedirler. Bulunduğunuz eyalette bu numarayı edinip edinemeyeceğinizi öğrenmek için okulunuzdaki uluslararası öğrenci bürosu yetkililerine danışınız.) Eğer Amerika'ya turist olarak geliyorsanız sosyal güvenlik kartı almanıza gerek ve izin yoktur.

  Sosyal Güvenlik Numaramı almak için ne yapmalıyım?

  Sosyal Güvenlik numarası almak için öncelikle size en yakın olan Sosyal Güvenlik İdaresi'ni (Social Security Administration) bulmanız gerekir. Bu konuda okulunuzdan yardım alabilir ya da internetten yararlanabilirsiniz. Başvuru formunu (application form) Sosyal Güvenlik İdaresi'nden ve okulunuzun uluslararası öğrenci servisinden ücretsiz olarak elde edebilirsiniz. Başvuruyu, formu doğru ve açık bir şekilde doldurarak, bizzat kendiniz yapmanız gerekir.

  Başvuru sırasında yanımda neler bulundurmalı ve nelere dikkat etmeliyim?

  Başvurunuzu yaparken doldurduğunuz başvuru formuyla beraber, I-20 öğrenci belgenizi, pasaportunuzu, pasaportunuza iliştirilmiş olması gereken I-94 kartınızı ve varsa "Green Card"ınızı mutlaka bulundurmanız gerekir. Bunun dışında beraberinizde okul öğrenci kimliğinizi ve diğer göçmenlik (immigration) belgelerinizi bulundurmanız da yararlı olabilir. Başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta başvuru işlemlerinizi kabul eden yetkiliden başvurunuzun yapıldığına dair imzalı bir belge istemektir. Sosyal Güvenlik Kartınız başvuru formunda belirttiğiniz adrese birkaç hafta içinde postalanacaktır. Sosyal güvenlik numaranız elinize ulaştıktan sonra gerekli yerlere bildirip, numaranızı ezberledikten ya da hatırlatıcı bir kağıda yazdıktan sonra kartınızı güvenli bir yerde saklamanızı tavsiye ederiz.

  Sosyal Güvenlik Numaramı vermem gereken yerler nerelerdir?

  Öncelikle okulunuzun öğrenci işlerine kartınızın bir kopyasını vermelisiniz. Bunun dışında ev veya araba kiralarken, banka hesabı açtırırken, ehliyet alırken ve daha bir çok işlemde numaranızı belirtmeniz gerekebilir.

  Size en yakın Sosyal Güvenlik Bürosuna ulaşmak için 1-800-772-1213'ü sabah 7 ve akşam 7 saatleri arasında arayabilir, İngilizce bilmediğiniz takdirde büronun sunacağı tercümanlık hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilir ve bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında telefon rehberinin mavi sayfalar bölümünden ya da Sosyal Güvenlik İdaresi'nin websitesinden (http://www.socialsecurity.gov) size en yakın büronun yerini öğrenebilirsiniz.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular