Menu
 • 4839 Görüntülenme
 • 17 Cevaplar

 1. #1
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Kaynak:
  http://www.gotousa.com
  http://www.mezun.com

  Forumların amacı bilgiyi paylaşmaktır diyorum ve gotousa.com sitesinin hazırladığı müthiş Amerika'ya yolculuk için hazırlan kişilere verdiği ücretsiz hizmetden sizlerinde faydalanmasını istiyorum..

  Buraya AMERİKA'ya yolculuğunuz sırasında yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenleri sırasıyla yazdım.

  Güzel WATlamar

  Vize İçin Gerekli Evraklarınızı Hazırlamaya Başlamalısınız!


  Vize başvurusu için hazırlamanız gereken evraklar:
  • Geçerli bir pasaport
  • F vizesi için bir I-20 formu ya da J vizesi için bir IAP-66 formu
  • Belirtilen zaman periyodu için finansal yeterlilik belgesi ve I-20 ya da IAP-66 formu üzerinde belirtilen miktara sahip olduğunuzu gösteren banka belgesi
  • Amerika dışındaki sürekli ikametgahınızı gösteren belge
  • Bir kaç vesikalık fotoğraf
  • Bir adet göçmen olmayan vize başvuru formu
  • Herhangi bir Fortisbank şubesine $131'ın yatırıldığını gösteren belge  Ne Zaman ve Nasıl Vize Başvurusunda Bulunmalısınız?


  Seyahat etmek istediğiniz tarihten 6-8 hafta önce başvurunuzu yapımanız gerekiyor.
  Vize başvurusunda bulunacak olanlar, 9 Nisan 2003 tarihinden itibaren, herhangi bir Türkiye İş Bankası şubesinden $16 karşılığında bir PİN numarası satın alması gerekiyor. Vize müracaatçıları, bu PİN numarasını kullanarak tek yetkili kaynak olan (212) 340-4444 numaralı telefondan Vize Bilgi Servisi`ni arayabilecekler. Türkiye İş Bankası'ndan satın alınan bu PİN numarası, ertesi gün itibariyle 0212-340-4444 numaralı telefondan, göçmen ve göçmen olmayan vizelerle ilgili bilgi alabilmeniz için kullanıma açılacak.
  Göçmen ve göçmen olmayan vizeler hakkında bilgi almak için hafta içi saat 08:00 - 18:00 arası (212) 340-4444 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Göçmen olmayan vizeler başvuru ücreti 01 Ocak 2008 tarihi itibari ile $131 olarak belirlenmiştir.
  J1 Vizesi Hakkında Bilgi!


  J1 vize kategorisi Amerika'ya değişim programlarıyla gelmek isteyen kişiler için düzenlenmiştir. Amerika'nın uluslararası ilişkilerini güçlendirdiği ve yabancı kültürleri daha yakından tanıttığı için devletin de desteğini alan karşılıklı değişim programları (exchange programs) çeşitli meslek dallarına açıktır. Bu tip programlara katılmak isteyen öğrenciler, öğretmenler, au-pair'ler, araştırma görevlileri ve stajyerler J1 vizesine tabidirler.
  J1 vizesi genellikle devlet, üniversite veya vakıflar tarafından Amerika'ya eğitim veya araştırma amaçlı gönderilen öğrenciler için düzenlenmektedir. J1 vizesine başvurabilmek için sözkonusu değişim programını organize eden kuruluş tarafından düzenlenebilen IAP-66 formuna ihtiyaç vardır. F1 vizesine başvurabilmek için gereken I-20 formuna benzer bir form olan IAP-66 formu olmadan J1 vizesine başvurulamaz.
  J1 vizeli öğrencilerin eğitim gördükleri okula devam zorunluluğu vardır ve kampüs içi veya, eğitim görülen konuyla ilgili olmak koşuluyla, kampüs dışı bir işte haftada 20 saat çalışabilirler. Eğitim süresi bittikten sonra eğitim süresi bir yıldan az ise eğitim süresi kadar, fazla ise 18 aya kadar çalışılabilir. Bu çalışmanın eğitim yapılan alanda olması şarttır.
  J1 vizesi ile katılınan program sona erdiğinde öğrencinin kendi ülkesine dönerek iki yıl kalma zorunluluğu vardır. Bu kural kültürlerin karşılıklı aktarımını güçlendirme fikrine dayanır ve sponsor olan kuruluşlarla yapılabilen anlaşmalarla değiştirilebilir. J1 vizesi ile Amerika'da bulunan kişilerin eş ve çocukları çalışma izni veren J2 vizesi alabilirler.  Vize Başvurusuna Gitmeden Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken 3 Madde


  a) Okuldan I-20 formunuzun gelmiş olması gerekiyor ve formu doldurmuş olmalısınız.
  b) Sabah saatlerinde Bilgi ve Randevu Servisi'nin telefonlarında büyük yoğunluk yaşanmaktadır. Öğleden sonra saat 14:00'dan itibaren bu servislere ulaşmak daha kolaydır.
  c) Randevunuza 10 dakikadan fazla gecikirseniz randevunuz iptal edilir ve yeni bir PİN numarası ile yeni bir randevu almanız gerekir.
  Vize Başvurunuz Kabul Edilmezse Ne Yapmalısınız?


  Tekrar vize başvurusu yapabilirsiniz;
  Vize başvurunuz reddedilirse, vize memuru size neden vize vermediğini belirtir. Eğer vize vermeme nedeni telafisi mümkün bir sebepse, tekrar vize başvurusu yaptığınız zaman bu sefer size vize verilebilir. Örneğin vize memuru eksik evraktan dolayı vizenizi vermedi diyelim. Bir sonraki vize başvurunuzda bu eksiği tamamlamış olursanız bu sefer vize alma ihtimalinizi önemli derecede yükseltmiş olursunuz.
  Her vize başvurusu için her defasında konsolosluğa $16, PİN numarası için ve $131 vize başvuru ücreti ödemeniz gerekeceğini hatırlatalım.  Türkiye'deki Sağlık Karneniz Amerika'da Geçerli Olmayacak!  Amerika'daki birçok kolej ve üniversite yabancı öğrencileri kayıt ederken sağlık sigortasına sahip olmalarını istemektedir. Bunu istemekteki nedenleri ise çoğu yabancı öğrencinin Amerikan sağlık sisteminin nasıl işlediğini bilmemeleri ve bazı öğrencilerin okullarından veya Amerikan Hükümetinden sağlık masraflarını ödemelerini beklemeleridir. Amerika'da sigortasız birisinin başına gelebilecek her türlü masraftan kişinin kendisi sorumludur. Bu anlamda okuldan alacağınız sağlık sigortası sizin de yararınıza olacaktır.
  Amerika'da Doktora İhtiyacınız Olursa Nasıl Bulabilirsiniz?


  Doktor bulabilmek için aşağıdaki web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
  http://www.healthfinder.gov
  http://www.hospitalselect.com
  http://www.healthnexus.com
  http://www.surgeengeneral.gov
  http://www.healthonline.com
  Bu web siteleri sayesinde hastanelerin ve doktorların irtibat bilgilerine ulaşabilirsiniz. Eğer durum acil değilse, muayene ücretleri hakkında ve sizin Sigorta Şirketinizle anlaşmaları olup olmadığı konusunda bilgi almayı unutmayınız. Ayrıca alacağınız randevulara sadık kalmanız önemlidir.
 2. #2
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Acil Durumlarda Arayabileceğiniz Numaralar

  Acil durumlarda arayabileceğiniz iki numara vardır. 911 ve 311. 911'i çok acil durumlarda (yangın, trafik kazasi, soygun, ambulans gerektiren durumlar gibi) aramalısınız. Operatöre yavaş ve açık bir şekilde adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı verdikten sonra gerekli yardım çok kısa sürede kapınıza ulaşacaktır. 311'i ise acil olmayan durumlarda (yolda arabanızın bozulması, komşularınızın rahatsızlık veriyor olması gibi) arayabilirsiniz.
  Pasaport Kontrolünde Yannızda Bulundurmanız Gerekenler

  Pasaport kontrolünde yanınızda bulundurmanız gereken 3 belge vardır. Bunlar pasaportunuz, I-94 formu ve gümrük için gereken uçakta doldurmuş olduğunuz gümrük formudur (Form 6059B).
  Pasaportunuz Kaybolur ya da Çalınırsa Ne Yapacaksınız?

  Bir yolcu için olabilecek en kötü şeylerden biri pasaportunu kaybetmektir.
  Sizin uluslararası seyahatteki en önemli parçanız olan bu dokümanın kaybolması durumunda hemen o ülkedeki ait olduğunuz dış temsilciliğinize başvurmanız gerekmektedir. Oradan size geçici bir döküman hazırlanıp geriye dönmeniz sağlanacaktır, eğer kaybettiğiniz ülkeden sonra vize gereken başka ülkeye geçmek isterseniz bu hakkınız olmayacaktır.
  Pasaportunuzda olan vize kaybolduğu için işleme alınmayacaktır.
  Biletteki isim ile pasaporttaki isimler aynı olmalıdır.

  ABD'de Ulaşım Hakkında Genel Bilgi!


  Amerika'da ulaşım sistemi Türkiye'ye oranla oldukça farklıdır. Genel olarak her Amerikalı araba sahibidir. New York, San Francisco, Washington DC ve Boston gibi büyük şehirler dışındaki yerlerde toplu taşıma sistemleri pek gelişmemiştir. Okul kampüsünde yaşıyorsanız arabanız olmadan idare edebilirsiniz. Ama kampüs dışında yaşamayı tercih edecekseniz büyük bir ihtimalle araba almanız gerekecektir.
  Araba kullanabilmek için geçerli bir ehliyetinizin olması gerekmektedir. Ehliyet sorununuzu çözdükten sonra sıra alacağınız arabayı seçmede. Amerika'ya öğrenci olarak geldiğiniz ve bütçenizin sınırlı olduğu farzedilirse kullanılmış araba almak daha uygun olur. Öte yandan kullanılmış araba almak biraz risklidir.
 3. #3
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  ABD'de Trafik Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

  Trafik kuralları Türkiye'dekinden farklı olmakla beraber oldukça da sıkıdır. Polisler arasında ‘trafik polisi’ ayırımı yoktur. Tüm birimler her konuyla ilgilenirler. Alkollü araba kullanmaya, hız sınırını aşmaya, emniyet kemeri takmamaya, kısacası herhangi bir trafik kuralını ihlal etmeye hiçbir şekilde af yoktur. Hatta alkollü araba kullanmanın cezası hapse kadar gidebilir. Bu nedenle ilk tavsiyemiz trafik kurallarına sıkı sıkıya uymanızdır. Şehri çevreleyen ana yollara "beltway", şehirleri birbirine bağlayan yollara da "highway" denir. Bu yollardan ara yollara bağlantı yapmak için kullanacağınız çıkışlar (“Exit”ler) otoyolların sadece sağında değil solunda da olabilir. Bu nedenle yolda giderken tabelaları çok iyi bir şekilde takip etmelisiniz. Tabelalarda her çıkış numaralarla belirtilmiştir ve o numaralı çıkışın kaç mil sonra, ne taraftan yapılacağı da belirtilir, böylece kendinizi ona göre ayarlayabilirsiniz. Bir diğer önemli husus olarak trafik ışıklarında kesinlikle gidip Türkiye'deki gibi ışığın dibinde durmayın. Çünkü Amerika’ da trafik ışıkları kavşağın karşısındadır ve ışığa kadar gidip tam altında durmanız kavşağın tam ortasında durmanız demek olacaktır. Bir başka deyişle, ışıklar sizin geçmek istediğiniz tarafa yerleştirilmiştir. Buna alışmak zor olacağından çok dikkatli olmalısınız.
  Asla alkollü araba kullanmayın. Alkollü yakalanmanız durumunda hapse atılmaya kadar giden cezası vardır.
  Hız sınırını aşmamaya özen gösterin. Türkiye'nin hızlı trafiğinden sonra buradaki hız limitleri size çok düşük gelecektir ama alışmanız da kaçınılmazdır. Türkiye trafik alışkanlıklarınız burada uygulamaya çalışırsanız anında ceza yersiniz. Ceza miktarları da çok yüksektir.
  “Stop” tabelalarına titizlikle uymalısınız. Gördüğünüz her “Stop” tabelasında, gittiğiniz yöne doğru trafik olsun olmasın, arabanızın tekerleklerinin tamamen durması gerekmektedir. Aksi taktirde hiç görmediğiniz bir yerden çıkarak birden arkanızda beliren bir polis size bir ceza yazabilir.
  Bir başka bilmeniz gerekli trafik tabelası ise “Yield” (yol ver anlamına gelen kırmızı üçgen şeklindeki) tabelasıdır. Bu tabela yan yollardan ana yollara ve herhangi bir bağlantı yolundan otobana çıktığınızda göreceğiniz bir tabeladır. Yol ver anlamındadır. Gerekirse durmanız zorunludur ama eğer yol boşsa durmadan da devam edebilirsiniz.
  Polis çevirmesi durumunda kesinlikle arabadan inmeyin. Kontağı kapatın, ehliyetinizi ve belgelerinizi hazırlayıp polisin yanınıza gelmesini bekleyin. Ellerinizi direksiyon üstünde tutun. Polisle cezanız konusunda pazarlık etmeyin. Cezanızın türüne bağlı olarak itiraz edip mahkemeye gitme şansınız vardır. Burada kendi kendinizi savunmakla yükümlüsünüz.
  Trafik Yasaları Eyaletten Eyalete Değişmektedir


  Trafik yasaları eyaletten eyalete değişmektedir. İşte size bazı önemli farklılıkların listesi:
  • Hız sınırları: Hız sınırları kilometre olarak değil, "saatteki mil" (miles per hour-mph) olarak düzenlenmiştir. 1 mil yaklaşık 1.6093 kilometredir. Şehir içlerinde hız sınırı genellikle 25 mil/saattir (40 km/saat).
  • İki veya daha fazla şeridi olan ana caddeler 35 mil/saat (56 km/saat)'ten daha yüksek bir sınıra sahip olabilir, fakat daha yüksek bir limit işaretini görmedikçe hız sınırının 25 mil/saat olduğunu varsaymalısınız. Karayolları, 65 mil/saat (105 km/saat)'den daha yüksek bir sınıra sahip bazı eyaletler arası karayolları dışında 55 mil/saat'lik (88 km/saat) hız sınırına sahiptir. Hız sınırını aşma cezaları ağırdır ve yüksek para cezalarına ek olarak sigorta primlerinin yükselmesi ve ruhsat ertelemesi sonuçlarını doğurabilir.
  • Trafik sağdan işlemektedir; Amerika'da trafik, Türkiye'de olduğu gibi sağdan işlemektedir. Oysa İngiltere, Asya ve Avustralya'da trafik soldan işlemekte ve direksiyon arabanın sağında bulunmaktadır.
  • Kaza sigortası; eyaletlerin çoğu, kaza geçirmeniz ihtimaline karşı, belirli bir kaza sigortasına sahip olmanızı şart koşmaktadır. Sigorta, diğer arabaya verdiğiniz zararın ve kazada yaralanmış insanların hastane masraflarını da kapsar. Yasal asgari zorunluluklardan daha fazlasını kapsayan bir sigorta yaptırmanızı özellikle tavsiye ederiz.
  • Arabanızın tamir masrafını da kapsayan bir kaza sigortası ve çalınması ihtimaline karşı kapsamlı bir (hırsızlık) sigorta da yaptırabilirsiniz, fakat bu sadece yeni bir otomobil için yapılmaya değer.
  • Yabancı öğrenciler, pek çok sigorta şirketinin onlara karşı bir politika belirlemediklerine sıkça şahit olurlar. Şansınız varsa, ülke dışındaki trafik geçmişinizi ve sigorta kayıtlarınızı transfer etmenize izin veren bir sigorta şirketi bulabilirsiniz. Diğer yabancı öğrencilerin önerilerini dinleyin, çünkü onlar hangi sigorta şirketlerinin yabancı öğrenciler için en iyisi olduğunu bilirler.
  • Otomobil kaydı; otomobil satın aldığınız zaman otomobilin kaydını üzerinize almanız (devir-teslim işlemleri) gerekmektedir. Bunun için bir notere veya American Automobile Association'a başvurabilirsiniz. Arabayı kullanma hakkını üzerinize geçirmek için sigorta sorumluluğunu üstlendiğinizi ispatlamanız gerekmektedir.
  • Yıllık Kontroller; Arabanızı yılda bir defa (bazı eyaletlerde iki) kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Bazı eyaletler güvenlik denetimine ek olarak bir de çıkarma testi yapmaktadırlar. Çıkarma testi, arabanın egzoz borusundan çıkan egzoz gazını ölçer. Gaz istasyonlarının çoğu bu denetimleri gerçekleştirir. Fiyat yıllık $25 ila $50 arasında değişmektadir.
  • Durma ve yol verme işaretleri ; Bu işaretlerde tamamen durmak ve araba kullanmaya devam etmek güvenli hale gelinceye kadar beklemek zorundasınız. Bir dört-yol duruşunda arabalar, kavşağa vardıkları düzen çerçevesinde harekete devam edebilirler. Sizden önce gelen arabalara, hareket etmeden önce yol vermeniz gerekmektedir.
  • Acil taşıtlara yol vermek; Acil araç (ambulans, itfaiye, polis otosu vb.), siren ve spot lambaları ile yaklaşırsa, yolun öteki tarafından gelse bile, geçişine izin vermek için yolun kenarına çekilin.
  • Dönüş sinyalleri; ABD'de taşıtlar, olması yakın bir dönüşü göstermek için ön ve arkada yanan dönüş sinyalleri ile donatılmıştır. Sol ışıklar sola dönüş ve sağ ışıklar sağa dönüş işareti verirler. Dönmeden ve şerit değiştirmeden en az 25 feet önce uygun dönüş sinyalini kullanarak sola veya sağa dönüş ya da şerit değiştirme niyetinizi göstermeniz önemlidir.Dönüş sinyallerini kullanmazsanız bir kazaya sebep olabilirsiniz.
  Bazı eyaletler, alışılmamış trafik yasaları ve geleneklerine sahiptir. Bir yöre sürücüsünden, eyaletlerine özgü yasa ve gelenekler hakkında bilgi isteyebilirsiniz;
  • Pittsburgh sola dönüşü ; Eyaletlerin çoğunda, sola dönüş yapmak istiyorsanız, devam etmekte olan trafiğe yol vermek zorundasınızdır. Trafik ışığı yeşil olduğunda kavşağa girecek ve lamba kırmızı olduğunda hemen sola döneceksiniz. Bununla birlikte, Pittsburgh'da bazı sürücüler, aceleniz varsa, ışık yeşile döndükten sonra hemen bir sol dönüş yapmanıza izin verirler.
  • U dönüşler; Bu dönüşler bazı eyaletlerde yasal, bazılarında ise yasa dışıdır.
  • Kırmızıda dönüş yok ; Bazı eyaletler, şayet bir "Kırmızıda dönüş yok" işareti bulunmuyorsa, kırmızı ışığı bir duruş (stop) işareti gibi kabul ederek, trafiğin bulunmadığı zamanlarda kırmızı ışıkta sağ şeritten sola dönmenize izin verirler. Kafa karıştırıcı, değil mi?
  • Emniyet kemerleri; Pek çok eyalette, emniyet kemeri kullanmak zorunludur.
  • Okul otobüsleri; Bazı eyaletlerde, duran bir okul otobüsünü geçmek yasa dışıdır.
  Trafik polisi sizi, hız sınırını aşmaktan dolayı durdurursa, para cezasını posta ile ödeyin. Parayı polis memuruna vermeyi denemeyin, rüşvet vermeye çalıştığınız düşünülebilir.
  ABD'de araba hırsızlığı oranları çok yüksektir, özellikle de şehir alanlarında. Değerli eşya ve paketlerinizi görünür biçimde koltuklarda bırakmayın, bagaja kilitleyin. Bir direksiyon kilidi satın alın ve arabanızı nereye park ederseniz edin onu kullanın. Ehliyetinizi veya cüzdanınızı arabada bırakmayın. Ehliyet numaranızı, araba ruhsat kayıt numaranızı ve taşıt kimlik numaranızı güvenli bir yerlere not edin. Bu, arabanızın çalınması durumunda sizin için yararlı olacaktır.
  Son yıllarda "carjacking" adı verilen, siz arabanın içindeyken silahlı bir hırsızın arabanızı çaldığı yeni bir hırsızlık tipi ortaya çıkmıştır. Örneğin, kırmızı ışıkta durduğunuz sırada arabanıza binen silahlı birileri arabanızı çalabilirler. Arabanızın kapılarını daima kilitli tutun, camlarınızı fazla açmayın.

  Damak Zevkinizin Kurbanı Olmayın: Yemeklere Dikkat Edin!


  Amerika gibi bir ülkede, bütün dünya mutfaklarının, damak tatlarının, çeşitli ülke insanlarının hep bir arada, iç içe bulunduğu bir kültürde karşılaşacağınız değişik mutfaklara ilginç yemeklere karşı dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.
  Daha önce hiç yememiş olduğunuz bir yemeği yemeniz ve bu yemeğin midenize iyi gelmemesi muhtemel ve sık karşılaşılan bir durumdur Amerika'da...
  Bu nedenle gitmeden önce yapacağınız sağlık checklist'iniz bu konuda size yardımcı olabilecek şeylerden birisidir, bir diğeri ise kendinizi bilmediğiniz tatların içine atmamak olacaktır.
  Amerika'daki Türk lokantaları için tıklayın.  Yanınızda Ne Kadar Türk Lirası ve Döviz Götürebilirsiniz?


  Yurtdışına çıkışta yanınızda getirebileceğiniz para miktarı sınırlıdır. Yolcular, 5.000 Amerikan doları veya eşiti efektifi beraberlerinde yurt dışına çıkarabilirler. Dışarıda yerleşik kişiler ile yurt dışında çalışan Türk uyruklu kişiler, yurda girişlerinde beyan etmiş olmak, Türkiye’de yerleşik kişiler ise bankalardan döviz satın aldıklarını belgelemek kaydıyla 5.000 Amerikan doları veya eşitini aşan miktardaki efektifi beraberlerinde yurtdışına çıkarabilirler.
  Bankalar vasıtası ile yurtdışına Türk parası ve döviz transferi serbesttir.
 4. #4
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Amerika'da Nasıl Araba Kiralayabilirsiniz?

  Amerika'da araba kiralamak uzun vadede bakıldığında, satın almaya göre pahalı olan bir opsiyondur. Ancak dönemsel olarak bu yönde ihtiyaçlarınız olabilir. Araba kiralamak istediğiniz zaman öncelikle internetten araştırma yapıp farklı firmaların fiyatlarını incelemeniz yararlı olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri'nde kiralama hizmeti sunan en büyük firmalar şunlardır:

  Advantage - www.arac.com

  Alamo - www.alamo.com

  Avis - www.avis.com

  Budget- www.budgetrentacar.com

  Dollar - www.dollar.com

  Enterprise - www.enterprise.com

  E-Z Rent-A-Car - www.e-zrentacar.com

  Fox Rent A Car - www.foxrentacar.com

  Hertz - www.hertz.com

  National - www.nationalcar.com

  Payless - www.PaylessCarRental.com

  Rent a Wreck - rent-a-wreck.com

  Thrifty - www.thrifty.com

  Araba kiralamayı düşündüğünüzde her zaman için özel haftalık fiyat uygulamalarını ve haftasonu indirimlerini kontrol edin. Arabayı kiraladığınız eyaletin dışına çıkmayı düşünüyorsanız, bunun mümkün olup olmadığını yetkili kişiye mutlaka sorun. Anlaştığınız süre sonunda arabayı zamanında teslim etmeye özen gösterin. Teslim etmeniz gereken saati geçirmeniz durumunda günlük kira parasını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Beklenmedik bir durum karşısında geçikeceğinizi anlarsanız, durumunuzu önceden acentaya bildirmeniz yararınıza olabilir. Arabayı acentaya geri götürürken yakıt deposunun dolu olmasına dikkat edin. Bunu yapmazsanız benzinin normal fiyatının üstünde bir meblağ ödemek durumuyla karşılaşabilirsiniz.

  Ayrıca havaalanındaki acentalardan araba kiralamak şehir içindeki acentalardan kiralamaya göre genellikle daha masraflı olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kiralayacağınız arabanın tam sigortalı olduğundan emin olmanızdır.
 5. #5
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Trafik Kuralları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Trafik kuralları Türkiye'dekinden farklı olmakla beraber oldukça da sıkıdır. Polisler arasında ‘Trafik Polisi’ ayırımı yoktur. Tüm birimler her konuyla ilgilenirler. Alkollü araba kullanmaya, hız sınırını aşmaya, emniyet kemeri takmamaya, kısacası herhangi bir trafik kuralını ihlal etmeye hiçbir şekilde af yoktur. Hatta alkollü araba kullanmanın cezası hapse kadar gidebilir. Bu nedenle ilk tavsiyemiz trafik kurallarına sıkı sıkıya uymanızdır. Şehri çevreleyen ana yollara beltway, şehirleri birbirine bağlayan yollara da highway denir. Bu yollardan ara yollara bağlantı yapmak için kullanacağınız çıkışlar (“Exit”ler) otoyolların sadece sağında değil solunda da olabilir. Bu nedenle yolda giderken tabelaları çok iyi bir şekilde takip etmelisiniz. Tabelalarda her çıkış numaralarla belirtilmiştir ve o numaralı çıkışın kaç mil sonra, ne taraftan yapılacağı da belirtilir, böylece kendinizi ona göre ayarlayabilirsiniz. Bir diğer önemli husus olarak trafik ışıklarında kesinlikle gidip Türkiye'deki gibi ışığın dibinde durmayın. Çünkü Amerika’ da trafik ışıkları kavşağın karşısındadır ve ışığa kadar gidip tam altında durmanız kavşağın tam ortasında durmanız demek olacaktır. Bir başka deyişle, ışıklar sizin geçmek istediğiniz tarafa yerleştirilmiştir. Buna alışmak zor olacağından çok dikkatli olmalısınız.

  Asla alkollü araba kullanmayın. Alkollü yakalanmanız durumunda hapse atılmaya kadar giden cezası vardır.

  Hız sınırını aşmamaya özen gösterin. Türkiye'nin hızlı trafiğinden sonra buradaki hız limitleri size çok düşük gelecektir ama alışmanız da kaçınılmazdır. Türkiye trafik alışkanlıklarınız burada uygulamaya çalışırsanız anında ceza yersiniz. Ceza miktarları da çok yüksektir.

  “Stop” tabelalarına titizlikle uymalısınız. Gördüğünüz her “Stop” tabelasında, gittiğiniz yöne doğru trafik olsun olmasın, arabanızın tekerleklerinin tamamen durması gerekmektedir. Aksi taktirde hiç görmediğiniz bir yerden çıkarak birden arkanızda beliren bir polis size bir ceza yazabilir.

  Bir başka bilmeniz gerekli trafik tabelası ise “Yield” (yol ver anlamına gelen kırmızı üçgen şeklindeki) tabelasıdır. Bu tabela yan yollardan ana yollara ve herhangi bir bağlantı yolundan otobana çıktığınızda göreceğiniz bir tabeladır. Yol ver anlamındadır. Gerekirse durmanız zorunludur ama eğer yol boşsa durmadan da devam edebilirsiniz.

  Polis çevirmesi durumunda kesinlikle arabadan inmeyin. Kontağı kapatın, ehliyetinizi ve belgelerinizi hazırlayıp polisin yanınıza gelmesini bekleyin. Ellerinizi direksiyon üstünde tutun. Polisle cezanız konusunda pazarlık etmeyin. Cezanızın türüne bağlı olarak itiraz edip mahkemeye gitme şansınız vardır. Burada kendi kendinizi savunmakla yükümlüsünüz. Trafik cezalarında mahkemelerde neler yapmanız gerektiği konusunda da "Amerika'da Yaşam" bölümümüzde bilgi bulabilirsiniz.
 6. #6
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Sahip Olduğunuz Hakları Bilin

  W&T ile Amerika'da çalışırken sahip olduğunuz yasal haklar diğer Amerikan vatandaşlarının sahip olduğu haklar ile aynıdır. Çalıştığınız işten haklı bir sebepten kovulursanız vizeniz iptal edilir ve ülkeyi terk etmeniz istenir .Bu yüzden çalıştığınız işteki işyeri kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir.


  Maaşınızdan Kesilen Vergiler

  W&T süresince işvereniniz size maaşınızı haftalık olarak ödeyecektir. Bu ödeme yapılırken haftalığınızdan gerekli vergiler (şehir vergisi, eyalet vergisi, federal vergiler) işveren tarafından düşülür ve size bir maaş bordrosu verilir. İşvereniniz sizden ekstra olarak sağlık, işsizlik, sosyal güvenlik gibi vergiler kesemez.Maaşınızdan kesilen vergileri bir sonraki yıl Mayıs ayında tekrar geri alabilirsiniz.(Konu hakkında bilgi için:www.irs.ustreas.gov)
 7. #7
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  işinizde Dikkat Etmeniz Greken Temel Noktalar

  Amerika'da işverenler çalışanlarından kendilerini temsil edebilecek saygınlıkta davranışa ve dış görünüşe önem vermelerini beklemektedirler. Ayrıca Amerikan şirketlerinin en temel felsefesi de "takım çalışması"dır. İşverenler yapılacak bir işte takım çalışmasının en üst düzeyde ve tam uyumlulukta yapılmasını beklemektedir. Zamanlama ve müşteri ile iyi ilişki içerisinde olmak diğer beklentiler arasında sayılabilir


  Fazla Mesai Ücreti

  Work And Travel programı süresince çalıştığınız işyerinin sahibi dönemin yoğunluğuna göre size mesaiye kalmanız yönünde istekte bulunabilir. Fazla mesaiye kalmak sizin elinizde olan bir işlemdir. Mesaiye kalmak size normalden daha fazla para kazanma şansı tanımaktadır. Mesai ücretleri normal çalışma ücretlerinin 1.5 katıdır.
  Türkiye deki Ehliyetiniz Bulunduğunuz Eyalette Geçerli mi?

  Birçok eyalette burada gecerli olan ehliyetinizi 6 aya kadar kullanabilirsiniz. Gitmeden once “Uluslararasi Surucu Belgesi” almaniza gerek olmayacaktir. Sadece ulkeye ne kadar sure once girmis oldugunuzu kanitlayabilmek icin araba kullanirken yaninizda pasaportunuzu taşımanız gerekecek.

  Araba kiralayabilirsiniz ancak bunun icin en az 21 yasinda olmaniz gerekecektir. Bazi eyaletlerde 25 yasin altinda oldugunuz icin sizden normalin ustunde sigorta ucreti talep edebilirler. Büyük kiralama şirketlerinin çoğu bankalarin birinden alinmis kredi kartiniz olmasını isteyecektir. Bir problemle karsilastiginizda acentanin size destek olacagindan emin olabilmeniz icin büyük bir firma ile çalışmanız sizin için daha iyi olur.
 8. #8
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Amerika Hakkında Az Bilinenler

  Mezun.com köşe yazarlarından Fatih Balcı, Amerika Birleşik Devletleri'nin sağlık sisteminin durumundan suç işleme oranlarına kadar birçok merak edilen yönüne ışık tutuyor:

  Amerika Birleşik Devletleri, günümüzde 300 milyonu aşkın nüfusuyla, 50 eyaletiyle, Kuzey Amerika kıtasında, Atlas Okyanusu ile Pasifik arasında 9.83 milyon kilometrekarelik yüzölçümüyle, dünyanın en büyük ekonomisiyle bir "Süper Güç".

  Bu gücünü özellikle 11 Eylül terörist saldırıları sonrası dünya bekçiliğinde oynadığı önemli rolüyle, yaptığı her hamlesiyle dünyanın dikkatini çekmesiyle, her başkanlık seçiminde adeta dünyaya yeni bir başkan seçiliyormuş düşüncesiyle perçinleyerek günümüz dünyasının tartışmasız tek hakimi haline geldi. Fakat işin dışa bakan yönlerinin yanında bir de tanınmayan yönleri var Amerika’nın. Bu günün süper gücünün yara almasına neden olacak, içten içe bitirecek bir yönü. Yani başka bir Amerika var Amerika’dan içeri.

  Bu Amerika’da, dışarıdan görülmeyen ve çözüm bulunmaması halinde yakın bir gelecekte ciddi problemlere sebep olabilecek önemli sorunlar var.

  Nüfusu 300 milyonu aşan Amerika’da insanlar artık daha çok enerjiye, daha çok gıdaya ve daha çok doğal kaynağa ihtiyaç duymaktalar. Halka açık alanlar gün geçtikçe azalmakta, trafik, özellikle büyük şehirlerde, içinden çıkılamaz bir hal almaktadır.

  Petrol ve gaz fiyatlarındaki artış insanları tekrar soba yakmaya ve at arabası kullanmaya yönlendirecektir ki rahata alışmış bir toplumda, bu şekilde bir dönüşüm, olumlu neticeler doğurmayacaktır. İş hayatı normal insani ilişkileri yok etmek üzeredir. En çok önem arzeden konular dahi artık bir business gibi görülmeye başlamıştır. Mesela, sağlıkla ilgili bir meselede, öncelikle insanların nasıl bir sorunla karşı karşıya oldukları fikri ortaya atılıyor, yani önce yapay bir sorun oluşturuluyor, sonrada bu soruna karşı ilaçlar üretilip piyasaya sürülüyor.

  Sağlık sektöründe durumun bu halde olduğu düşünülürse hem gerçek manada sağlığa ne derece önem verildiği hem de diğer sektörlerde nasıl bir durumun ortaya çıkabileceği tahmin edilebilir.

  Suç işleme oranı gün geçtikçe artmaktadır. Amerika’da hapishanelerde toplam 2,1 milyon mahkum bulunmakta ve bunlardan beşte birinin ciddi zihinsel bozukluğu bulunmaktadır.

  Depresyon başka bir Amerikan gerçeği olarak karşımıza çıkmaktadır. 18 yaş ve üzerindeki insanların %9,5’i ki bu da yaklaşık 18,8 milyon kişi ediyor, depresyon ve buna bağlı rahatsızlıklar yaşamakta. Derpesyondaki insanların %15’i intihar yolunu seçmekte. Bu verilere göre 2020 yılında Amerika’da depresyonun kalp rahatsızlıklarından sonra ölüm nedeninde ikinci sırada olması bekleniyor.

  Amerika’da intihar olayları da oldukça fazla görülmekte. Günde ortalama 83 intihar olayı yaşanmakta. Yani her 17 dakikada bir intihar olayı meydana gelmekte. Yılda ise yaklaşık 30.500 intihar olayı yaşanmaktadır.

  Çocuğa karşı işlenen suçlar konusunda da Amerikan verileri hiç iç açıcı değil. Raporlara göre her yıl üç milyon oranında çocuğa karşı suç işlenmekte. Fakat araştırmacılar gerçek rakamın raporlardaki verilerinin üç katı olduğu görüşündeler.

  Yılda 1500 çocuk kendisine karşı işlenen suça maruz kalma nedeniyle hayatını kaybetmekte, bu da günde 4 çocuk demektir. Bu dört çocuktan üçünü dört yaşından küçük çocukların oluşturduğu görülmekte ve her on saniyede bir vak’a meydana gelmektedir.

  Çocuklara karşı işlenen suçlar alkol suçlarının 2,5, uyuşturucu suçlarının ise 3,8 katı kadar. Yılda yaklaşık 906.000 çocuk kötü muameleye maruz kalmakta. Bu da ortalama 1000 çocuktan 12,3’u demektir.

  Pornografi, Amerika genelinde uyuşturucu ve kumardan sonra en fazla gelir getiren organize suç olarak karşımıza çıkmakta ve bu işlerde küçük yaştaki insanların kullanılması ise dikkatlerden kaçmamaktadır. Her 5 erkekten 1’i ve her 10 bayandan 1’i 12 yaşından önce pornografiye maruz kaldığı görülmektedir.

  Amerika’da 300.000 civarında çocuk fuhuşta kullanılmaktadır. Çocukların büyük çoğunluğu tanıdıkları ve güvendikleri kişilerce cinsel tacize uğramaktadırlar.

  Tecavüz 1960'lardan günümüze %500 oranında artış göstermiştir ve günümüzde yaklaşık 12,1 milyon kadın tecavüze uğramış. (Ülkenin kadın nüfusu: 145 milyon)

  Alkol kullanımı da oldukça yaygın olan Amerika’da buna bağlı olarak işlenen suç oranları da oldukça fazla olmasına rağmen alkole teşvik de fazladır. Mesela, hiçbir ürünün kullanımı için yapılan masraf, alkol kullanımını arttırmak için yapılan masraf kadar değildir. Bu nedenle de 10,8 milyon çocuk alkol kullanmakta. Alkol kullanan gençlerin %65’i alkole aileleri veya arkadaşları sayesinde başladıklarını ifade ediyorlar. 14 milyon Amerika’lı alkolün neden olduğu hastalıklardan dolayı tedavi görmekte.

  Ülke genelinde homoseksüel oranı nüfusun yüzde 1’i ile 3’ü arasında bir oranı teşkil etmektedir. Yaklaşık 4.3 milyon homoseksüel bulunmaktadır.

  Toplumsal hayattan alınan bazı verilere bakıldığında karşımıza çıkan değerler aslında içeriden bakılan Amerika’nın dışarıdan görüldüğü gibi çok sağlam olmadığı, içten içe problemlerin toplumsal yapıya zarar verildiği görülmekte. Fakat bu problemler dışa yansıtılmasa da bilinmekte ve giderilmesi için çalışmalar yürütülmektedir. İçerideki Amerika’ya çözüm bulunamazsa yakın bir gelecekte dünya yeni bir patrona ihtiyaç duyacak demektir.
 9. #9
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Amerikan Kültürünü Yakından Tanıyın
  Başka bir ülkede en ufak bir hareketinizin veya bir ifadenizin çok farklı anlaşılması, yanlış anlaşılması kültür farkından başka bir şey değildir. Bu nedenle gitmek istediğiniz ülkeye gitmeden önce mutlaka orada çok önemli olan, yabancı ülke insanlarının -en azından- çok önem verdiği şeyleri öğrenerek benimseyerek giderseniz orada karşılaşabileceğiniz kötü durumları bertaraf etmiş olabilirsiniz bir bakıma…

  Size Amerika’ya gitmeden önce Amerikalılar tarafından önemverilen bazı hareketlerin ve davranışların bir listesini sunuyoruz. Bunları ciddi bir şekilde okumalı ve özümsemelisiniz.

  1) Amerikalılar dakikliğe çok önem verirler. Bu nedenle randevularınıza vaktinde gitmeye çalışın.

  2)Atak davranmak, görevlerinizi zamanında tamamlamak ve girişken olmak size artı puan kazandıracaktır.

  3) Dış görünüme bulunacağınız ortama göre önem verin. Amerikalılar rahatlarına çok düşkün bir toplum oldukları için nasıl rahat ediyorlarsa o şekilde giyinirler. Ama özel zamanlarda ya da iş görüşmelerde dış görünüşlerine dikkat etmesini de bilirler.

  4) Arkadaşlıklar genelde yüzeyseldir. Bizim gibi çok samimi dostluklar enderdir. Yurt ortamında yaşarsanız daha çok arkadaşınız olacaktır.

  5) Amerikalıların en tipik özelliklerinden biri 'Özellik' (Privacy) konusundaki aşırı titizlikleridir. Herhangi bir ortamda sırada beklerken önünüzde duran kişiye alıştığınızın en az iki katı kadar uzakta durmaya özen gösterin; aksi taktirde sizi şaşırtacak şekilde rahatsızlık duyacaktır.

  Amerika'da Kişisel Güvenliğiniz için Bilmeniz Gerekenler

  Birçoğunuz ilk kez birçoğunuz da defalarca gitmiş olabilir Amerika’ya. Yabancı bir ülke farklı bir dil farklı insanlar bunlar yeterince tedirginlik sebebi oluştururken bir de günlük hayatınızda kötü sürprizlerle karşılaşmamak için kişisel güvenliğiniz hakkında dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılar vardır.

  Bunlar çok küçük ayrıntılar gibi görünse de çoğu zaman bu ayrıntılara dikkat etmek tehlikeli bir durumdan kurtulmanıza büyük katkı sağlar.

  Sokak ortasında cüzdanınızı açmamak gibi, Amerika’da güvenli bir şekilde yaşamınızı sürdürmenizi sağlayan küçük detaylardan oluşan bu konuyu sizler için araştırdık. Güvenlik sorunu, bulunulan yere göre değişiklik gösterse de Amerika’da mutlaka dikkat etmeniz gereken önemli bir noktadır. Bu noktalara dikkat etmekte yarar var;

  *Gittiğiniz bölgede yabancı olduğunuzu kesinlikle belli etmemelisiniz. Bir turist gibi etrafı inceleyerek ilk kez görüyormuş gibi bakarak yürümeniz etrafınızdaki tehlikeli insanları harekete geçirmeye yetecektir.

  *Yolda hiç tanımadığınız insanların sorularına eğer şüphe duyduysanız sakın cevap vermeyin ve yürümeye devam edin.

  *Sokak ortasında, kalabalık yerlerde, toplu taşıma araçlarında cüzdanınızı çıkarmayın.

  *Çantanızı sırtınızda taşımamaya özen gösterin özellikle büyük alışveriş merkezlerinde, yürüyen merdivenlerde, eğlence mekanlarında çantanıza çok dikkat edin.

  *Akşam saatlerinden sonra bindiğiniz araçlarda hep ön koltukları tercih edin, kestirme diye arayollar yerine daha büyük caddeleri anayolları kullanın.

  *Gasp gibi olaylarda direnmemelisiniz. Eğer cüzdanınızı istiyorsa verin ve hızla uzaklaşın. Bu nedenle de yanınızda fazla miktarda nakit para taşımayın. Ayrıca kimlik ve pasaportunuzun birer fotokopilerini kesinlikle evinizde bulundurun.

  *Ayrıca hırsızlık olaylarında kredi kartı harcamalarınızda ödemeniz gereken tutar $50 ile sınırlıdır.

  *Şüphelendiğiniz anlarda her nekadar bulunduğunuz yerin yabancısı olsanız da üzerinizdeki ürkekliği bir an önce atın ve sanki yıllardır orada yaşıyor, herkesi tanıyormuş gibi davranın. Bu en azından karşınızdakinin cesaretini kırmaya yetecektir.

  *Ayrıca herhangi bir şekilde kaybolduğunuzda yoldaki insanlara kesinlikle yer tarifi sormayın. Mutlaka oralarda bulunan dükkan sahiplerine yada esnaf denilen kişilere sorun.

  Ayrıca sadece Amerika’da değil son zamanlarda her yerde her şekilde kendinize sahip çıkmanız kötü durumlarla karşılaşmamanız açısından gereklidir. Özellikle son yıllarda çocuk veya yaşlı farketmez gün içinde saldırıya uğrayan kaçırılan veya öldürülen kurbanların sayısının artmasından dolayı insanların kişisel savunmalarına daha fazla özen göstermeleri, önem vermeleri gerekir.

  Özellikle yanınızda kendinizi savunma amacıyla hiçbir şey taşımıyorsanız yakın dövüşü yada daha iyimser bir tabirle kişisel savunmayı öğrenmeniz kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu sebeple vücudunuzun en sağlam yerlerini ve savunmanızda size destek olacak bölgelerinizi bilmenizde yarar var diye düşünüyoruz. Vücudunuzun en önemli ve en sağlam yeri dirseğinizdir.

  Dirsek: Vücudmuzun en dayanıklı ve sert bölgesi olduğu için en iyi doğal silahtır. Dirseğinizi kullanacak kadar yakınsanız kullanmaktan çekinmeyin.

  Cüzdan: Hırsız sizden cüzdanınızı istiyorsa cüzdanınızı ona vermeyin bunun yerine kendinizden uzak bir yere fırlatın, eğer hırsız sizden çok cüzdanınızla ilgileniyorsa ters yöne doğru hızla uzaklaşın.

  Bayan Sürücüler: Özellikle bayan sürücüler iş çıkışı, alışveriş sonrası veya bunun gibi durumlarda arabalarına bindikten sonra makyaj tazeleme, cüzdan düzeltme gibi işlerle uğraşma eğilimindedirler. Bunlar kesinlikle çok tehlikeli davranışlardır. Halbuki aracınıza biner binmez kilitlemeli ve harekete geçmelisiniz.

  Araca binerken: Araca binmeden önce yerlere ön ve arka koltuklar iyice bakarak etrafı şüpheli durumlar için kontrol edin. Şayet aracınızın yanına tır, kamyon gibi büyük bir araç parketmişse aracınıza ters kapıdan binin. Birçok seri katilin, kurban kendi aracına binerken, kurbanlarını büyük araçların içine çektikleri tespit edilmiş.

  Asansör: Merdivenleri kullanmaktansa asansörü tercih edin. Issız merdivenler, merdiven boşlukları özellikle geceleri her tür suç ve şiddet için uygun mekanlardır.

  Silahlı Saldırgan: Saldırganın silahı varsa ve siz onun kontrolü altında değilseniz kaçmalısınız. Onun sizi kaçarken vurma ihtimali yüz atışta dörttür. Vursa bile kurşunun yaşamsal bir organa gelme ihtimali daha düşüktür. Koşarak hatta zig zag çizerek kaçın.

  Duygusal Davranmayın: Özellikle bayanlar bu tür iyimser davranışları hiç tanımadığınız insanlara karşı çok göstermemelisiniz. Sizin iyi niyetinizden ve merhametinizden yararlanmak isteyebilirler.

  Kapıdan Satışlar: Kapınıza kadar gelen satıcılar belki size çok cazip geliyor olabilir. Fakat bu konuda çok dikkatli davranmalısınız. Piyasaya yeni çıkardıkları bir ürün olarak sizlerden parfüm veya deterjan gibi maddeleri koklamanızı isteyebilirler. Bunu kesinlikle yapmayın. Kokladığınız madde bayıltıcı etkisi olan bir madde olabilir ve uyandığınızda evinizin soyulmuş olduğunu veya organlarınızın çalındığını görebilirsiniz.

  Kişisel güvenliğiniz konusunda tavsiye edebileceğimiz bir şey de elektroşok ve biber gazı gibi anında etki edebilen teknolojinin faydalarıdır. Bu tür teknolojik nimetlerden yararlanmanız için başvurabileceğiniz bir kaynak: www.amedya.com

  Daha fazla kişisel güvenlik hakkında bilgi edinmek için www.frac.com ve www.safetyforwomen.com sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

  Ayrıca parasal konularda da hiç alışık olmadığınız fiyatlar ve beklemediğiniz türden harcamaların yüksek ihtimalli olduğu Amerika’da özellikle bursla gidiyorsanız ki ilk maaşınızı muhtemelen ekim ortasında alacak olmanızı da göz önünde bulundurursanız harcamalarınızı minimum seviyede tutmanızı öneririz.
 10. #10
  Avatar Resmi
  watken
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.346
  Konu
  99
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.346

  Konu:99

  Beğeni:0

  Lokasyon:01000110

  Otostop Hakkında Bilmeniz Gereken Bir Hatırlatma

  Otostop çekmek Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın bir eylem olmamanın yanında, aynı zamanda birçok eyalette de yasaklanmış bulunmaktadır. Özellikle uluslararası otoyollarda otostop çekmek ya da otostopla başkalarını arabanıza almak yasaklanmıştır. Kaldı ki otostop çekmek güvenliğiniz açısından da tavsiye edeceğimiz bir hareket değildir. Olası bir polis kontrolünde, bindiğiniz arabanın şöförünün alkol veya uyuşturucu madde aldığı tespit edilirse, sizin de bu durumda başınız belaya girebilir.


  Bölgenizde En Ucuz Benzini Nerede Bulabileceğinizi Öğrenin

  Türkiye'deki durumun aksine, Amerika Birleşik Devletleri'nde benzin fiyatları çok yakın mesafeler içinde dahi büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Petrol fiyatlarının aşağı ve yukarı yönlü olarak sıklıkla değiştiği ve birkaç blok içinde yer alan iki istasyondaki benzin fiyatının %20'lere kadar fark edebildiği göz önüne alınırsa, arabanızın deposunu doldurmak için fazladan para ödememeniz bütçeniz açısından uygun olacaktır.

  Yaşadığınız bölgede en ucuz benzini nerede bulabileceğinizi www.gasbuddy.com sitesinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Shell ve Chevro gibi benzin istasyonlarındaki fiyatların oldukça yüksek olduğunu, bunun yanında Arco, Sam's Club ve Costco gibi istasyonlarda ise ucuz fiyata yakıt alabileceğinizi hatırlatalım.

  İki Küçük Ama Önemli Hatırlatma

  Amerika'da insanlar, küçük çocuklarının yabancı insanlar tarafından sevilmesine karşı oldukça mesafeli durmaktadır. Aileler bu konuda paronayaklık derecesinde hassas olabilmektedir. Aynı şekilde dışarda köpeğini gezdiren birinin, köpek size ne kadar sevimlilik yaparsa yapsın, onunla fazla ilgilenmemeniz yerinde bir davranış olacaktır.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular