Menu
 • 3115 Görüntülenme
 • 1 Cevaplar

 1. #1
  Avatar Resmi
  asbest
  Acemi Watçı
  Mesaj
  25
  Konu
  9
  Üye Avatarı

  Mesaj:25

  Konu:9

  Beğeni:0

  ABD'ye giriş yaparken iki ayrı kontrolden geçeceksiniz. Customs and Border Protection - CBP - (Gümrük ve Sinir Güvenliği) müdürlüğünde görevli memurlar belgelerinizi inceleyip ülkeye girip giremeyeceğinize karar verecek. Bavullarınızı aldıktan sonra ise bir başka görevli bavullarınızı ve beyanınızı inceleyip ülkeye sokulması yasak maddeler getirip getirmediğinizi denetleyecek.
  CBP memurlarinin dikkatini çekmemek amaciyla:

  ülkeye getirdikleriniz arasında vize durumunuzla çelisen esya getirmeyin. Turist olarak geliyorsaniz ABD'ye göç etme konusunda bilgi veren belgeler veya CV'nizi içeren bir dosya getirmeyin. Bunlari getirmekle kötü bir amaciniz olmayabilir, ama CBP görevlisi o sekilde yorumlamayabilir.
  ülkeye yasal olmayan maddeler sokmaya çalışmayın. Silah, uyusturucu gibi maddelerin ülkeye sokulmasıi yasak ve bavulunuzda bulunmasıi sinirdisi edilmenize neden olabilir. Diğer taraftan, ABD'ye yiyecek, içecek, tarımsal ürünler ve bazıi hayvanların getirilmesi de yasak. Bu tür maddeler getirdiğiniz taktirde görevliler tarafindan elinizden alıinabilir.
  Görünümünüze dikkat edin. Temiz ve sade giyinin, giyim tarziniz da vizenizle uyumlu olsun. Turist olarak geliyorsaniz takim elbisesi giymeniz soru isaretlerine neden olabilir. Kısa bir ziyaret için gelen birinin çok fazla eşya getirmesi de kuşku uyandırabilir.
  Sakin ve kibar olun. Uzun bir uçak yolculuğundan sonra biraz zor olabilir. Ama biraz nezaketin çok faydası var. Unutmayin ki CBP memurlarıi gün boyu binlerce kişi ile uğraşmak zorunda, ve bir güleryüz onlar için çok önemli olabilir.
  Evraklarınız hazırda olsun. Kendi durumunuzu, seyahatınızı belgeleyen evrakları hazırda bulundurun. Pasaportunuz, vizenizle ilgili tüm belgelerin eksiksiz olması çok önemli. Bunlarda bir sorunun yaşanması CBP memurunun size biraz daha kuşkuyla bakmasına neden olacaktır.  Bu noktada hakkınız bulumamaktadir. ülkeye giriş yaparken yabancıların pek fazla hakları bulunmamaktadır. Şüphe uyandırırsanız sorgulamaya çekilebilirsiniz. Bu sorgulama sırasında birinden yardım isteme veya avukat bulundurma hakkınız bulunmamaktadır. Görevliler eşyalarınız izniniz olmadan arayabilirler ve size her soruyu sormakta serbesttirler. ülkeye hiç sokmadan sizi geri gönderme yetkisine de sahiptirler.

  CBP görevlilerine tutarlı ve açıklayıcı cevaplar vermezseniz veya vizeyi alabilmek için yalan söylediğinize inanmaları için bir sebep olursa ülkenize (Türkiye'ye) geri gönderilebilirsiniz. Bu şekilde sınır dışı edildikten sonra ise 5 sene boyunca ABD'ye tekrar girmenize imkan yok. Sınırda görevli size her türlü soru sorabilir, fakat en sık rastlanan sorular:

  ABD'yi neden ziyaret ediyorsunuz? (Why are you visiting the United States?) Cevabınız aldığınız vizeyle uyumlu olmalı.

  Nerede kalacaksınız? (Where will you be staying?) Memur ABD ziyaretiniz için net, vizenizle uyumlu ve yasal planınızın olup olmadiğini öğrenmek ister.

  Kimi ziyaret edeceksiniz? ( Who will you be visiting?) Memur yine net, yasal amaçlarınızın olup olmadığını görmek ister.

  Ne kadar kalacaksınız? (How long will you be staying?) Görevli kalmanız gereken süreden fazla kalmayacağınızı bilmek ister. Vizeniz 10 senelik bile olsa 10 sene boyunca ABD'de kalamayabilirsiniz. Yasal kalış süreniz pasaportunuza iliştirilecek I-94 forumunda belirtilecek.

  Yanınızda ne kadar para var?
  ( How much money are you bringing?) Görevli ABD seyahatinizdeki harcamalarınızı karşılayabileceğinizden emin olmak ister.

  ABD'yi daha önce ziyaret ettiniz mi, ettiyseniz kalmanız gereken süreden daha fazla kaldınız mi? (Have you visited the United States before, and if so, did you remain longer than you were supposed to? ) Daha önce ABD'de yasal olarak kalabileceğiniz süreden fazla kaldıysanız ülkeye belirli bir süre tekrar giriş yapamayabilirsiniz. Altı aydan fazla kaçak kaldıysanız özel izin olmadan üç sene boyunca tekrar giriş yapamazsınız. Bir seneden fazla kaçak kaldıysanız ancak 10 sene sonra dönebileceksiniz

  ABD'ye ne kadar sıklıkta gelirsiniz?
  (How often do you come to the United States?) Göçmen olmayan vizelerle ülkeye sıkça giriş-çıkış yaparak yasal olmayan şekilde ABD'de ikamet edip etmediğinizi inceleyecek. Böyle hareketler vize ihlali sayılır ve ülkeye tekrar girememenize neden olabilir.
 2. #2
  Avatar Resmi
  break
  Site Yöneticisi
  Mesaj
  5.191
  Konu
  127
  Üye Avatarı

  Mesaj:5.191

  Konu:127

  Beğeni:0

  Lokasyon:Izmir

  Eline sağlık çok yararlı olucakk
  # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

  # Internship in Israel: 2011 ...

  # MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

  # Retired Worker & Traveler: 2013 ...

  # Maldive Island: 2016

  # II. Europe Trip: 2017
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular