Menu
 • 10243 Görüntülenme
 • 41 Cevaplar

 1. #1
  Avatar Resmi
  borders
  Şirket: Network Akademi
  Pozisyon: Danışman
  Mesaj
  150
  Konu
  14
  Üye Avatarı

  Mesaj:150

  Konu:14

  Beğeni:0

  Wal-Mart/K-Mart: Yiyecekten giyeceğe, elektronikten ev eşyasına kadar her şeyi burada bulabilirsiniz. Gitmeden once bulunduğunuz eyaletteki en yakın şubesinin adresini öğrenin. (Örneğin 10 dolara çok konforlu şişme bir yatak ve 50 dolara bir bisiklet alabilirsiniz.)

  *Bazı eyaletlerde bizimkine benzer semt pazarları kurulmaktadır. Buralarda hormonsuz sebze ve meyveleri ucuza alabilirsiniz.

  Şehir içi ulaşım: Amerika’ya gitmeden once gideceğiniz eyalet yada county’nin internet sitesinden otobüs/metro gibi ulaşım araçlarının ücret tarifelerini ve iş-konaklama arası kullanacağınız ulaşım aracının saatlerine kadar herşeyi öğrenin.

  *Bazı eyaletlerde bus pass’ler mevcuttur. 1 kez ödeyeceğiniz bedel sayesinde metro ve/veya otobüslere ücretsiz ve sınırsız binebilirsiniz. Bazı eyaletlerde ise transfer ticket dedikleri biletler vardır. Bir kez otobüse bindiğinizde size ya ücretsiz verilir yada extra 25 veya 50 cent karşılığında alabileceğiniz bu transfer ticket sayesinde üzerinde belirtilen saatler içerisinde 2. hatta 3. kez otobüse ücretsiz transfer yapabilirsiniz.Bazı eyaletlerde akbil tarzında doldurulabilen kartlar mevcuttur. Bu kartlar sayesinde de transfer yaptığınızda 2. araç daha ucuza gelebilir. Bazı eyaletler ise günlük, haftalık yada aylık biletler sağlar. Bu biletler de genelde normalden daha ucuza gelmektedir. Bunlardan hangisinin size uygun olduğunu bulup, yerel ulaşım maaliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

  City guides/maps-attractions: Gideceğiniz şehrin haritasını önceden yanınızda bulundurmak büyük bir avantaj olacaktır. Ayrıca bulunduğunuz eyaletteki görülmesi gereken yerleri gitmeden tayin etmeniz size vakit kazandırır. Aslında Amerika’da kaybolmak oldukça zor bir iştir ancak yinede yanınızda bir harita bulundurmak her zaman iyi olacaktır.

  *Bazı eyaletlerde caddeler A-B-C, bazılarında 1-2-3, bazılarında doğu-batı-kuzey-güney gibi sıralanır. Çoğu eyalettede metro yada otobüs duraklarında ulaşım ağını gösteren haritalar mevcuttur. Gittiğinizde de mutlaka bu haritalardan ve bus schedule’lardan edinin. Otobüs/metro seferlerinin düzensiz olabileceği tarihlerde genelde bu rehberlerde belirtilir.

  Greyhound: Amerika’daki en yaygın şehirlerarası otobüs şirketidir. Fiyatları hava ulaşımına kıyasla oldukça ucuzdur fakat molalar sayesinde gideceğiniz noktaya daha uzun sürede seyahat edersiniz.İnternet sitesinden fiyatlar, saatler ve duraklar hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

  *Greyhound’un yanısıra bir Chinatown’u bulunan eyaletlerde chinatown’da otobüs seferleri yapan firmalar olup olmadığını öğrenin. Chinatown’daki seferleri genelde çinli firmalar düzenler, otobüste çok sayıda çinli olabilir ancak bilet fiyatları oldukça ucuz olacaktır.

  Amtrak: Tren işletmeciliği. Bazen otobüsten daha pahalı gelebilmekle birlikte, uzun yolculuklarda yataklı kompartımanlarda seyahat daha konforlu olabilir.

  Internet: Amerika’dayken internete sürekli ihtiyacınız olacak. Gider gitmez 10 gün içinde SEVIS kaydınızı yapmanız ve bizimle haberleşmeniz gerekecek. Bunun için şehirdeki kütüphanenin yada en yakin üniversite kütüphanesinin yerini önceden öğrenmeniz iyi olabilir. Genellikle şehir kütüphanelerinde minimum 10-15 dakika ücretsiz internet bağlantısını kullanmanıza izin verilir. Bazen bu sure 1 saate kadar da çıkabilir. İnterneti kullanmak için üye olmanız gerekebilir. Üyelik genellikle ücretsizdir. Üyelik kartınızla internetten başka, kütüphaneden okumak için kitapta ödünç alabilirsiniz. Üniversite kütüphaneleri genellikle tüm öğrencilere açık ve ücretsizdir.

  Closest SSA office: Gitmeden once en yakın sosyal güvenlik ofisinin adresini bilmek gider gitmez SEVISe kayıt olduktan sonra SSN için başvurma sürecinizi hızlandırır. Vakit kaybetmeden başvurunuzu yaparsanız kartınızın size ulaşma süreside kısalacaktır. https://secure.ssa.gov/apps6z/FOLO/fo001.jsp bu adrese işvereninizin sözleşmede belirttiği zip kodunu yazarak size en yakın ofisin adresini öğrenebilirsiniz.

  http://www.suntrek.com/ : Çalışma sürenizi tamamladıktan sonra eğer kendi başınıza değilde bir grup eşliğinde planlanmış bir tura katılmak isterseniz bu adresten rezervasyon yaptırabilirsiniz.Ancak bunu yapmakta geç kalmayın, çünkü yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

  CVS: Amerika’daki eczane dedikleri pharmacy’lerde reçeteli ve reçetesiz ilaçtan kozmetiğe, temel gıdalardan sigaraya, hatta basit elektronik aletlere kadar herşeyi bulabirsiniz. Bu eczanelerden en yaygını CVStir.

  Membership cards for shopping: Her markette, eczanede ve şubeleri bulunan hemen hemen tüm alışveriş mekanlarının kendine özgü indirim/üyelik kartları vardır. Bu kartlardan hemen kendinize bir adet edinerek, her yaptığınız alışverişte (genellikle) %10 civarında indirim alırsınız. Kasaya geldiğinizde ilk yapacağınız şey bu kartı görevliye vermek olmalıdır. Zaten çoğunlukla kasaya ilk geldiğinizde kartınızın olup olmadığını veya isteyip istemediğinizi sorarlar.

  Bank of America—opening a bank account (checking and saving accounts): Amerika’da bankacılık milli değildir. Yani bir eyelet yada bölgede olan banka (büyük bile olsa) başka bir eyalette şubesi hatta bankamatiği dahi olamayabilir. Başka bir eyalete gittiğinizde farklı bir bankamatikten para çekerken genellikle her defasında sizden $2 bir işlem ücreti alırlar. Bunu sürekli yaşamamak için daha yaygın olan bankalarda hesap açtırın. Amerika’da en yaygın banka Bank of Amerika’dır. Bank of Amerika’yı bile batı yakasındaki bazı eyaletlerde bulmak zor olabilir.

  Pay checks: Amerika’da maaşlarınız size genellikle çek olarak ödenir ve siz sonra bankaya gidip bu çekleri bozdurursunuz. Eğer bu bankada hesabınız yoksa ve çek bu bankaya ait değilse genelde sizden işlem ücreti alırlar. Ancak hesabınız olan banka genelde çeki masraf almadan bozabilir yada direct hesabınıza parayı yatırmak şartıyla çeki masrafsız bozabilir. Yada hesap açtırmadan once işvereninize direct deposit yapıp yapmadıklarını sorun. Bunun anlamı maaşınızın direct olarak hesabınıza yatması demektir. Siz sadece maaş gününde pay slip denen üzerinde maaşınızın miktarını gösteren bir fiş alırsınız, maaşınız kolayca hesabınıza yatmış olur, sizde uğraşmak zorunda kalmassınız.

  Amerika’da banka hesabı açarken size iki turlu hesap önerirler. Checking hesabını mutlaka açtırıp debit kartınızı adresinize yollatın yada şubeden alın. Saving denilen diğer hesap ise, paranızı biriktirmek içindir. Yani eğer saving hesabınızdan para çeker yada checking hesabınıza aktarırsanız genellikle ceza gibi masraf alırlar, çünkü adı üzerinde hesap birikimleriniz içindir. Bankaya her para yatırdığınızda, para çektiğinizde bunları bir yere yazın. Hesabınızda ne kadar para olduğunu bilin. Bankamatik fişlerinizi saklayın. Debit kartınızla alışveriş yaparken dikkat edin çünkü kartınızla limitinizi aşan alışverişler yapabilirsiniz.Yani size asla yetersiz bakiye demeyecektir. Bunun sebebi de bankanızın sizi her 1$ için 10$ ila 30$ arasında masraf çıkaracağıdır.Bunun geri iadesi yada dönüşü genelde olmadığından asla limitinizi aşmayın.

  Elektronik Eşya: Eğer elektronik eşya alma gibi bir niyetiniz varsa, bunu şirketlerin internet sitesine girerek kredi kartınızla yapabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yapmak Amerika’da çok yaygın olduğu gibi, güvensiz değildir. Ancak, yaptığınız alışverişleri Amerika’dan aldığınız bir kredi kartıyla yapmanız (eğer internet sitesi tarafından kandırılsanız) avantajlı olmanızı sağlar çünkü bankalar böyle durumlarda haklarınızı korur. Debit kartlarla da alışveriş yapmanız mümkündür ancak unutmayın bankanız bir sorun halinde yanınızda olmayabilir.

  *Bazen internet sitelerinden belli markanın belli modelleri için indirim kuponları bulabilirsiniz.Bu kuponlar bazı internet sitelerinden alışveriş yaparken geçerlidir ve size bir kuponunuz olup olmadığını sorar.

  *Rebate ürünlerde ise ürün fiyatının bir kısmı indirimlidir ancak ödemeyi normal fiyat üzerinden yaparsınız. 1-3 ay içerisinde gerekli formları doldurursanız eğer, rebateli olan kısmı size göndereceklerdir. Böyle bir ürün alacaksanız eğer, paranızı ne kadar zaman içerisinde geri alacağınızı sormanız yararlı olacaktır.

  *Çoğu zaman bir ürünü eğer modifiye etmeyeceksiniz, elektronik eşya satan sitelerden almak ta ucuza gelebilir, çünkü bu siteler kampanyalar ve sürümler sayesinde ürünleri oldukça ucuza vermektedir. Bestbuy.com, compusa.com, amazon.com bunlara örnektir.

  Kullanılmış eşya: Eğer 2. El eşyaya ihtiyacınız varsa bölgenizdeki yerel gazateleri yada elektrik direklerine-otobüs duraklarına asılan ilanları takip edin. Genellikle Amerikalılar taşınma, ölüm gibi durumlarda eşyaları satılığa çıkarır. Bunları ya kendi evlerinin bahçesinde yada garajlarında yaptıklarından satışın adı genelde yard/garage sale olur. Move sale da denilebilir. Burada yepyeni eşyaları dahi çok ucuza alabilir, pazarlıkta yapabilirsiniz.
 2. #2
  Avatar Resmi
  borders
  Şirket: Network Akademi
  Pozisyon: Danışman
  Mesaj
  150
  Konu
  14
  Üye Avatarı

  Mesaj:150

  Konu:14

  Beğeni:0

  Türkiye’yi aramak: Gitmeden once http://www.mezun.com/telefon/cc/default.cfm sitesinden telefon şifresi alarak Türkiye aramalarınızda baya tasarruf yapabilirsiniz. Amerika’da göçmenlerin yoğun olduğu bölgelerde ülkenizi ucuza arayacak telefon kartlarda bulabilirsiniz. Ancak unutmayın, her defasında (Eger ankesörlü telefon kullanacaksanız) en az 1 yada 2 çeyreklik telefona atmanız gerekecektir.Bunun yanı sıra, bir çok kartla her numara çevirişinizde konuşma süreniz azalacaktır. Eğer telefon kartınızı Amerika’dan alacaksanız Türkiyeyi arayacağınızı belirtip en iyi fiyatı veren kartı isteyin. Kolombiyayı ucuza arayan bir kartla Türkiyeyi çok pahalı aramış olabilirsiniz. Eğer bulabilirseniz ‘Hello World’ kartının şirketinin sahibi Turk olduğundan Türkiye’yi oldukça ucuz fiyatlara arayabilirsiniz. Diğer Türkiye aramalarına iyi fiyat veren kartlar Middle East ve Africa kartlarıdır.

  T-mobile/Cingular: Cep telefonunuz varsa ve Amerika’dan kendinize bir hat almak isterseniz bu 2 şirket kontörlü hat sağlamakta. İkisininde Türkiye ve Amerika içi arama fiyatlarını once karşılaştırın. Eğer almaya karar verirseniz, görevli satıcıya sadece yazın burada kalacağınızı bu nedenle buna uygun bir kart vermesini söyleyin. 1-2yıllık anlaşma imzalamaya kalkmayın. Ancak unutmayın, telefon kartları genellikle kontürlü hat almaktan daha ucuza gelecektir. Sürekli telefonla konuşan biriyseniz, kontürlü hat almayın-zararlı çıkarsınız.

  İlan panoları: Eğer 2. bir iş, yeni bir konaklama hatta oda arkadaşı arıyorsanız, çevre üniversitelerin ilan panolarına bakmayı unutmayın. Buralarda öğrencilere özgü ilanlar mevcuttur. Eğer kendiniz ilan yapıştırmak istiyorsanız, ilanı hazırlayıp ilgili üniversite görevlisine danışın. İlanınız onaysızsa eğer söküp atarlar.

  Etkinlikler: Çevre üniversitelerin ve bulunduğunuz eyaletin düzenlediği festival, konser, film gösterileri mutlaka olacaktır. Bunları internetten yada yerel gazetelerden takip edebilirsiniz. Çoğu zaman festivallere giriş ücretsizdir.

  Independence Day: Amerikalılar bugüne özel bir çok aktivite düzenleyecektir. Bir kaç gün önceden mutlaka internet ve gazeteleri control edip ona gore plan yapın. ‘4th of July’ ve bazı diğer tatil günlerinde otobüs/metro saatleri düzensiz olabilir. Bu nedenle o güne özel düzenlemelerden mutlaka haberdar olun.

  Resmi tatiller: Tatil günlerinde çalışıyor olabilirsiniz. Önceden işvereninizle bu günlerde çalıştığınız takdirde size overtime ödeyip ödemeyeceğini mutlaka sorun. Ancak overtime ödeme zorunlulukları olmadığını da unutmayın. Bu tamamen işvereninin insiyatifine kalmıştır.

  Outletler: Genellikle şehrin dışında yada şehre biraz uzak olsalarda outlet centerlar herkesin ucuza alışveriş yapabileceği noktalardır. Çok ünlü markaların ürünlerini inanılmaz fiyatlara alabilirsiniz. Bazı outlerler internet üzerinden de satış yapmakta ve shipping fiyatlarını oldukça aşağıda tutmaktadır.

  Ev bulma: Eğer konaklamanızı siz ayarlıyorsanız, mutlaka imzaladığınız kontrat 2 nüsha olsun yada bir kopyası sizde kalsın. Kontratı çok iyi okuyun. Anlamadığınız herşeyi ev sahibinden açıklamasını isteyin. Ödeme yaptığınız her defasında mutlaka fatura isteyin. Fatura kesmiyorsa, en azından ödediğinize dair imzalı bir kağıt alın. Bunları mutlaka saklayın. Bazen elektrik, su, telefon gibi hizmetleri sizin açtırmanız gerekebilir. Bunun için genellikle ilgili idareye telefon açmak yeterlidir. Telefondaki görevli sizi yönlendirecektir. Evden çıkarken açtırdığınız bu hizmetleri kapattırmayı unutmayın. Gerekli telefon numaralarını ev sahibinizden yada yöneticinizden isteyebilirsiniz.

  Telefon, Elektrik yada su ödemelerinizi genellikle internet üzerinden yapabilirsiniz. Eve gelen faturadaki bilgilerden yararlanarak bankanızın ya da ilgili idarenin internet sitenizden faturanızı ödeyebilirsiniz. Bazı bankalar otomatik ödeme sistemiyle fatura miktarınızı aylık olarak hesabınızdan herhangi extra bir işleme gerek kalmadan öder ve bunu hesap detaylarınızda yazılı olarak size gönderir.

  *Yanınızda çok miktarda para taşımak istemiyorsanız, bankalardan traveler’s check denilen para yerine geçen çeklerden satın alabilirsiniz. Bazı yerlerde alışveriş yaparken çekin miktarı kadar alışveriş yapmanız gerekirken, bazı yerler çekin para üzerini size öderler.

  *Amerika’da mailing address ve shipping/billing address birbirinden farklı olabilir. Örneğin çoğu internetten yapacağınız işlemlerde bu ayrımdan dolayı sorunda çıkabilir. Mesela bir çok kuruluş internetten satın aldığınız ürünleri yalnızca alışverişte kullandığınız kartın adresine göndermeyi kabul eder. Bu nedenle en iyisi mailing, billing ve shipping adreslerini hep aynı vermenizdir.

  Yaş Sınırı: Eğer sigara yada alkol alacaksınız, yasal yaş sınırı 21 olmakla beraber bazı eyaletlerde 18e kadar düşebilir. Sigara yada alkol gibi maddeleri alırken yanınızda en az 1 adet resimli kimlik örneği bulunmak zorundadır. Bazı satış noktaları pasaportunuzla size satış yapmak istemeyebilir, bazıları ise pasaportunuzu göstermenize rağman ısrarla Amerikaya ait bir kimlik isteyebilir. Böyle durumlardan sakınmak ve her durumda yabancı olduğunuzu göstermemek için en yakın DMV ofisinden kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için genelde 2 adet konaklamanıza sizin adınıza postalanmış adres ispatı isteyebilirler. Evinize postalanan banka hesap özetleri burada yararlı olabilir. Eğer ehliyet alma gibi bir düşünceniz varsa, kimlik için ayrıca başvuramazsınız. Amerika’da ehliyet kimlik yerine geçtiğinden sadece birini almaya hakkınız var. Ehliyet almak çok ucuz ve zahmetsizdir fakat vizeniz bittiğinde süresi otomatik olarak dolacaktır (üzerinde farklı yazılsa bile).

  Bar/disco gibi yerlere giriş yaşıda genellikle 21dir. Bazı mekanlar 21 altı yada 16 üstü gibi bölümler açarak yaşı tutmayanlara da hizmet vermektedir. Amerika’da yaşınızdan büyük bile gösterseniz bu mekanlara girerken yada alkol siparisi verirken kimliğinizi ibraz etmeniz gerekecektir. Bazı eyaletler belli saatlerden sonra alkol satışını durdurur. Bazılarında sokakta elinizde kapağı açık alkol bulundurmak ve ya kapağı açık alkol arabadayken seyir halinde olmak sizi mahkemeye kadar götürebilir. Bu nedenle bulunduğunuz eyaletteki kanunları öğrenmenizde fayda var. Bir çok eyaletlerde kapalı mekanlarda sigara içmek yasaktır. Buna rağmen bazı mekanlar kendi özel düzenlemelerini yapmış olabilir. Sigara yakmadan once mutlaka görevliye danışın. Yasak olan mekanlarda kesinlikle sigara içmeyin.

  Dress code: Bazı mekanlara ise belli giysilerle giremezsiniz. Örneğin çoğu klas mekanlar ve Irish publara spor ayakkabı, terlik, sandalet, kot pantolon, t-shirt ile giremeyebilirsiniz. Bu nedenle bu tarz mekanlara gitmeden once telefon açarak nasıl giyinmeniz gerektiğini sorabilirsiniz.

  Ucuz alışveriş için: Payless shoes (ayakkabı, terlik, çorap), Marshalls (giysi, ayakkabı, çanta, cüzdan, kozmetik, süs eşyası), foot locker (ayakkabı ve spor malzemeleri. 2 for 1 ile ünlü)
 3. #3
  Avatar Resmi
  borders
  Şirket: Network Akademi
  Pozisyon: Danışman
  Mesaj
  150
  Konu
  14
  Üye Avatarı

  Mesaj:150

  Konu:14

  Beğeni:0

  Bisiklet/motor: Amerika’da bisiklet yada motor kullanırken mutlaka kasket takın! Bazı eyaletlerde kasketsiz ceza yiyebilirsiniz. Eğer bisikletinizle metro veya otobüse binmek istiyorsanız işaretleri iyi okuyun. Bazı otobüslerin önünde 2 bisikletlik demirler mevcuttur ve bisikletinizi yolculuk boyunca burada muhafaza edebilirsiniz. Bazı eyaletlerde bisikletinizi bu demirlere koyduğunuza dair size bir kart verebilirler. İnerken şoföre bu kartı ibraz edip bisikletinizi alabilirsiniz. Bazı metrolarda ise bisikletleri nasıl koymanız gerektiğine dair talimatlar olacaktır. Bunları iyi okuyarak ikaz edilmekten kaçının. Bisikletler için yollarda ayrılmış bisiklet bölümleri olabilir. Eğer özel bir yol ayrılmışsa, bu yollarda seyahat etmeye dikkat edin. Trafik işaretlerine mutlaka uyun. Eğer araba trafiğininin yoğun olduğu bir yerde bisiklet kullanıyorsanız, kasketten hariç dizlik, vb. gibi diğer techisatları kullanmanız güvenliğiniz açısından önemlidir fakat zorunlu değildir. Bisikletiniz için mutlaka kilit alın. Bir dükkana girdiğinizde yada bisikletinizi herhangi bir sebeble bir yerde bırakmanız halinde mutlaka kilitleyin. Güvenli olmayan yerlerde bisikletinizi güvende olabileceği yakın bir yere bırakıp bir kaç blok yürüyebilirsiniz. Bazen bisiklet tekerinizi patlatabilir yada havasını söndürebilirler. Bu olaya karşı hazırlıklı olun. (Ya yama yapmayı öğrenin, ya pompa alın yada başka ulaşım araçlarıyla gidilmeyen uzak yerlere bisikletinizle gitmeyin)

  SSN: Sosyal güvenlik numaranızı kimseye söylemeyin (işvereniniz hariç). Kartınızı iyi bir yere koyun ve yanınızda taşımayın. Kaybolması halinde en yakın SSA ofisine giderek kayıp ihbarında bulunun. Amerika’da kaçak olarak çalışan ve bu numaraya ihtiyacı olan şahıslar sizden Türkiye’ye dönerken numaranızı onlara bırakmanızı isteyebilir. Bunu kesinlikle yapmayın! SSN sizin T.C. kimlik numaranızla aynı işlevi görür yani bu numarayı ele geçiren kimse sizinle ilgili her türlü bilgiden haberdar olacaktır.

  Free Refills: Genellikle McDonald’s yada Burger King gibi fast food zincirlerinde bir kez içeçek aldığınızda bir kaç defa karton bardağınızı doldurabilir yada doldurtabilirsiniz. Bunun için kasadaki görevliye danışın ve bu hizmetin mevcut olup olmadığını öğrenin. Bazı kafeler ve sıcak içecek satan mekanlarda karton bardağınızın içini 2. kez daha ucuza doldurabilirler.

  Borders/Barnes&Nobles: Her eyalette en az 1 şubesi olan, aradığınız her türlü kitabı bulabileceğiniz kitapçılardır. Romanlardan akademik yayınlara, TOEFL-GRE gibi sınav hazırlık kitaplarından sözlüklere kadar aklınıza gelen her türlü yayını bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bazı kitapçılar ve kütüphaneler inanılmaz ucuz fiyatlara kullanılmış kitaplar satmaktadır. Örneğin bazı kütüphanelerde ikinci el kitapları 25 cente kadar bile ucuza alırsınız. Bunun içinde bulunduğunuz eyaletteki kütüphane görevlilerine danışabilirsiniz. Kitapların yanı sıra kullanılmış kaset, CD, VCD yada DVD lerde ucuza satın alınabilir.

  Hosteller: Hosteller geçici konaklama mekanlarıdır. Hotellere kıyasla oldukça ucuzdur. Tek ve çift kişilik özel odaları olduğu gibi yurt tarzında düşünülmüş aynı odada 6 kişiye kadar konaklanan genellikle ranzalı yatakları olan odaları da mevcuttur. Hostellerde kalanlar sadece öğrenciler değil, Amerikalı tatilciler, sırt çantasıyla seyahat edenler, bazende hostel sahibi ile anlasmis uzun zamanlı konaklayanlarda olabilir. Bazıları gelip sadece 1 gece kalıp giderler. Eğer odanızda boş yatak varsa, böyle tek günlükçülere karşı odanızda değerli eşya bırakmayın. Bazı işyerleri veya hostelinizde locker’lar vardır.Bu locker’lar bazen belli bir deposito karşılığında ($10) verilebilir. Bazende bir çeyreklikle çalışabilirler. Eğer böyle bir locker bulamadıysanız ve ihtiyacınız varsa bazen otobüs terminallerinde de lockerlar bulunmaktadır. (11 eylülden sonra genellikle büyük şehirlerdekileri kaldırdılar). Terminallerdeki lockerlar belki daha pahalıya gelebilir ve belirttiğiniz zamanda eşyalarınızı almazsanız lockerın kapağı kendi kendine açılır. Bu nedenle locker’ı nasıl kullanmanız gerektiğini iyice öğrenin. Bunların yanısıra hostellerdeki mutfaklar ortak kullanıldığı için buzdolabına koyduğunuz eşyaları poşetleyip üzerine isminizi yazın. Buzdolabı hırsızlığı hostellerde çok yaşanır. Mümkün olduğunca günlük alışveriş yapmaya gayret edin.

  Müzeler: Genelde girişleri ücretli olsa da öğrencilere özgü indirimleri olan müzelerde mevcuttur. Amerika’nın en ünlü müzeleri Smithsonian müzeleridir. Washington, DC de ve New York’ta şubeleri vardır ve tamamı ücretsizdir. Her müzenin kendine özgü bir hediyelik eşya dükkanı olabilir. Unutmayın bu dükkanlarda herşey normalin en az 2 katı fiyatındadır. Sadece dışarda bulamayacağınızı düşündüğünüz veya o müzeye özgü ürünleri bu dükkanlardan alın. Gerisi için paranızı boşuna harcamış olursunuz.

  ‘Ghettos’: Amerika’da bazı bölgeler ghetto olarak bilinir. Bu bölgelerde sadece belli bir milletten yada ırktan insanlar yaşar. Ancak ghetto kelimesinde bu bölgenin güvenli olmayabileceği anlamıda yüklüdür. Örneğin bazı zenci mahallelerinde yürürken laf yiyebilirsiniz, Hispanic mahallelerinde birileri önününüzü kesebilir. Böyle durumlar için eczanelerden biber gazı temin edebilirsiniz. Ancak bunu alırken satış görevlisine yasal haklarınız hakkında lütfen danışın. Bu olay gözünüzü korkutmasın. Bu ırkçı bir yaklaşımdan ziyade tecrübelerimize dayanarak sizi uyardığımız bir olaydır. Örneğin gündüz gayet sevimli ve renkli görünen Chinatown’lar geceleri o kadar sevimli ve güvenli olamayabilir. Bu nedenle her zaman dikkatli olmanızda ve gece tek başınıza dışarı çıktığınızda kalabalık mekanlarda bulunmanızda yarar var.

  Dil: Amerika’da neredeyse her milletten insan bulmak mümkündür. Küçük şehir yada kasabalarda daha az sayıda göçmenler olabileceği gibi büyük şehirler her zaman çok sayıda göç almaktadır. En çok karşılaşacağınız millet (eyaletlere gore değişse bile) Hispanicler dediğimiz Latin amerikalılardır. (Birini Hispanic diye nitelendirmeniz Amerika’da hiç hoş karşılanmayabilir. Bu nedenle Latin American yada South American ifadesinden şaşmayın). Sayıları çoğunlukta olduğundan dolayı ingilizceden sonra (hatta bazı yerlerde once) karşılaşacağınız dil ispanyolcadır. Bazı bölgelerde hiç ingilizce bilmeyen insanlar yaşamaktadır. Etrafınızda anlamadığınız bir dil konuşulduğunda yaşadığınız rahatsızlığı başkalarına da yaşatmamak için özellikle iş yerinde kesinlikle Türkçe konuşmayın.Bu hem işyerinde rahatsızlık yaratmaması hemde ingilizcenizin gelişmesi açısından çok önemlidir.

  Amerika’da yaşayan Türkler: Amerika’da yaşayan, çalışan, öğrenci olan yani orada sürekli bulunan çok sayıda Türk vardır. Ve bunlarla karşılaşmanız çok olasıdır. Genellikle WAT öğrencileri durumu sevinçle karşılasa da bir insana sadece Türk olduğu için güvenmeyin. Türkte olsa Amerikalıda olsa Hispanic te olsa hepsinin insani zaafları olduğunu ve hepsinin size aynı mesafede yabancı olduklarını unutmayın. Amerika’da herhangi bir sebepten dolayı Türklere ihtiyaç duyarsanız internetten bulunduğunuz eyaletteki Türk derneklerini araştırmanız yararlı olabilir.

  VAT(Value Added Tax): Her zaman bir ürünü satın alırken kasadada ödediğiniz miktar etiket fiyatından farklı olacaktır. Bunun sebebi Amerika’da fiyatlara KDV’nin dahil olmaması ve kasada dahil edilmesidir. Katma Değer vergisi eyaletten eyalete farklılık gösterebilir.

  Bahşiş: Amerika’da garsonlara hesap tutarının %15-%20si kadar bahşiş vermeniz beklenir. Aynısı taksi şoförleri, barmenler ve kuaförler için geçerlidir. Aldığınız hizmetin karşılığına gore daha az yada daha çok bahşiş verebilirsiniz ancak hiç bahşiş vermemeniz kabalık olarak algınacaktır.

  *Amerika’da yine yaygın olarak yaşanan olaylardan biri sokakta yürürken tanımadığınız bir kimsenin sizden bir çeyreklik yada sigara istemesidir. Bu gayet doğaldır. Bu bir dilencilik örneği değildir.Sizden çeyreklik isteyen şahıs bir iş adamıda olabilir, bir evsiz de. Bir telefon açmak için yada locker’ına atmak için ihtiyacı olabilir. Eğer vermeyecekseniz, kibarca bahanenizi/sebebinizi söyleyin. Eğer verecekseniz, örneğin cüzdanınızı çıkarırken dikkatli olun. Bu olay çok nadir de olsa yaşanabilir. Özellikle Büyük şehirlerde kapkaç olayları bizdeki kadar olmasa da yaşanmaktadır.
  *Amerika’da homeless dediğimiz evsiz insanlar da vardır. Bu insanların evsiz olma nedenleri oldukça çeşitlidir. Bir çok kaçık evsiz olduğu gibi, gayet aklı başında ancak parasız kalarak evinden atılmış birisi hatta bir aile de olabilir. Bazen ne parasızlık ne de delilikten homeless olurlar. Bazı homeless’lar kendi tercihleriyle kolay yaşam tarzı yada bir şeyleri protesto etme/ispatlama amaçlarıyla da homeless olmuş olabilirler. Bu insanlar genellikle tehlikesizdir hatta arkadaş canlısıdırlar. Ancak bu insanların da aralarında çok tehlikeli olanları olabileceğini asla aklınızdan çıkarmayın. Bazıları (özellikle yabancı olanları) sizi türlü hikayelerle bir yerlere götürmeye, bir şeylere sizi inandırmaya çalışırlar. Emin olun bu tipler asla tek kişi değildir.

  *Her türlü olayda eğer haklıysanız yada haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hakkınızı sonuna kadar arayın. Her zaman açık gözlü olun fakat paranoyak olmayın. Sadece en rahat olduğunuz anda dahi başka bir ülkede bulunduğunuzu unutmamanız da ve buna gore davranmanızda fayda var.
 4. #4
  Avatar Resmi
  Roma
  Üstad
  Mesaj
  2.129
  Konu
  63
  Üye Avatarı

  Mesaj:2.129

  Konu:63

  Beğeni:0

  Lokasyon:Baku

  guzel olmus tesekkurler
  Şirket Seçim Yönergesi
  VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ


  BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE
 5. #5
  Avatar Resmi
  macgyver
  Uzman Watçı
  Mesaj
  282
  Konu
  6
  Üye Avatarı

  Mesaj:282

  Konu:6

  Beğeni:0

  Gerçekten mükemmel bir paylaşım olmuş...

  Eklenecek hiçbir şey yok.
  Teşekkürler...
 6. #6
  Avatar Resmi
  DEMİR
  Araştırmacı Watçı
  Mesaj
  57
  Konu
  0
  Üye Avatarı

  Mesaj:57

  Konu:0

  Beğeni:0

  cok faydalı bilgiler. Tesekkurler .Emege saygı
 7. #7
  Avatar Resmi
  shinoda
  turkishwat inc.
  Mesaj
  1.220
  Konu
  144
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.220

  Konu:144

  Beğeni:3

  Lokasyon:istanbul

  doğal olarak forumun baş konuları arasına kaydırıldı.

  bilgiler için teşekkürler
  admin (at) turkishwat.com
 8. #8
  Avatar Resmi
  MaJ
  Wat Profesörü
  Mesaj
  679
  Konu
  64
  Üye Avatarı
  MaJ

  Mesaj:679

  Konu:64

  Beğeni:0

  Time division multiplexing of fibre optic interferometric sensor
 9. #9
  Avatar Resmi
  profosör
  Uzman Watçı
  Mesaj
  264
  Konu
  5
  Üye Avatarı

  Mesaj:264

  Konu:5

  Beğeni:0

  amerika gözlerimin önünden film şeridi gibi geçti
  tşk...
  gittim; gezdim; gordum....
 10. #10
  Avatar Resmi
  justinx
  Uçuşa Hazır Watçı
  Mesaj
  106
  Konu
  3
  Üye Avatarı

  Mesaj:106

  Konu:3

  Beğeni:0

  Lokasyon:ist

  teşekkürler
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular