Menu
 • 5154 Görüntülenme
 • 13 Cevaplar

 1. #1
  Avatar Resmi
  BarisMT
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  229
  Konu
  30
  Üye Avatarı

  Mesaj:229

  Konu:30

  Beğeni:0

  Amerikan Para Birimi
  Amerikan para birimi “Dolar”dır ($) ve 1 $ 100 sente bölünür. Amerika para biriminin YTL ye göre değeri her gün değişmektedir ve bu değeri para piyasaları belirler. 1, 2, 5, 10, 20, 50 ve 100 Dolar kağıt paralar vardır. Banknotların hepsi aynı boy ve renktedir. Bozuk paralar iki renk ve altı değişik boyuttadırlar. “the penny” (1 cent), 1the nickel” (5 cent), “the dime” (10 cents), “the quarter” (25 cents), “the half-dolar” (50 cents) ve “ the dolar” (1$) demir paralardır.

  Amerikan Bankaları

  Amerikan bankaları bölge veya eyalet çapında çalışır. Bir iki farklılığa rağmen Türk bankalarıyla aynı hizmetleri sunarlar. Çalışacağınız eyalete göre çevrenizde banka sayısı değişecektir. Ancak yinede Amerika'da en sık rastlanan iş kolu bankacılıktır. Bir bankanın belirli bir bölgede birden fazla şubesi olabilir. Bu çok sayıda bankanın içinde yerel çalışan bankalar olduğu gibi bölgesel ve uluslararası bankalar da vardır. Yerel çalışan bankalar başka eyaletten alınan çekleri kırmayı kabul etmez. Ayrıca mağazalarda farklı bir eyaletteki yerel bankanın çekini kabul etmeyecektir.

  Bankalar çeşitli hizmet seçenekleri sunarlar. Bunların arasında çek ve tasarruf hesapları (checking and savings accounts), mevduat sertifikası (certificate of deposit), ATM (Automated Teller Machines), elektronik bankacılık, kredi ve banka kartları (credit and debit cards), yatırım hesapları ve konut kredileri en başta gelenlerdir. Bankanızı seçerken en önemli unsur bu hizmetlerden hangilerinin sizin için önemli olduğuna karar vermenizdir. Örneğin, ATM'si olan bir bankayla çalışmanız sizin için daha uygun olacaktır. Böylece her saatte ve her yerden paranızı çekebilirsiniz.

  Amerikada Hesap Açtırmak

  Amerikaya gittikten sonra en kısa sürede banka hesabı açtırmanız para işlemlerinizi halletmenizde büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu aşamada size gerekli olan belgeler pasaportunuz, DS-2019 formunuz ve Sosyal Güvenlik Numaranızdır (Numara sayesinde elde edeceğiniz geliri federal vergi otoritesi olan IRS ye bildirebilirler). Bunun dışında sizden adres bilgilerinizi ve diğer kişisel bilgilerinizide isteyebilirler. Ayrıca hesap açabilmeniz için bankaya belirli bir miktar para yatırmanız gerekir.

  ATM (Automated Teller Machines) Kartları

  Hesap açtırırken ATM kartınızı istemeyi ve ATM kartı verebilecek, ATM sine rahat ulaşabileceğiniz bir banka seçmeye dikkat edin. Böylece 24 saat para çekebilirsiniz. Eğer Türkiyeden gitmeden önce hesap açtırmışsanız banka kartınızı Amerika kullanabileceğinizden emin olun. Başka bir bankanın ATM sinde kartınızı kullandığınız zaman 1$ ile 5$ arasında ek ücret ödeyebilirsiniz.

  Banka Çekleri

  Amerikada nakit para yerine çek kullanmak çok yaygındır. Çek koçanları genellikle 20’lik gruplar halinde bankalardan belli bir ücret karşılığında alınır. Çeklerinizin üstünde tam adınız, adresiniz ve telefon numaranız olmalıdır. Eğer çekle ödeme yapıyorsanız pasaportunuzu göstermeniz istenebilir. Çeklerinizin ödeneceği cari hesabınıza çok fazla yükleme yapmamanızı tavsiye ederiz. Karşılıksız çekler için 10$ - 25 $arasında ceza ödemeniz gerekebilir.

  Alışveriş ve Para

  Amerikada yabancı öğrenciler etiket fiyatlarının kasaya gelince artığını gördüklerinde oldukça şaşırırlar. Bunun nedeni verginin etiket fiyatına değilde ödeme sırasında ücrete eklenmesidir. Vergi oranları eyalete göre farklılık gösterir.

  Amerikada dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli konu ise bahşiş konusudur. Restaurant veya kafeler bahşişi hesaba eklemezler. Ancak sizin her yerde hesabın % 15 ini muhakkak bahşiş olarak bırakmanız gerekir.

  Uluslar arası ve İç Para Transferleri

  Türkiyeden biri sizin hesabınıza para yatırmak isterse bunun birkaç yolu vardır. Bunlardan ilki SWIFT’dır (Society for Worlwide Interbank Financial Telecommunication) . SWIFT, banka ve diğer finansal kuruluşların birbirlerine güvenli bir ortamda ödeme emirleri de dahil, her türlü mesaj göndermelerine imkan veren bir telekomünikasyon sistemidir. Bu sistemde bankalar isimleriyle değil Swift kodu ya da BIC kodu denilen bir kod ile tanımlanır ve adres niteliğindeki bu kodların mesajlarda yer alması gerekir.

  SWIFT sistemi ile transfer emri anında verilir ancak muhtemelen saat farkından dolayı siz parayı bir iş günü sonra çekebilirsiniz.

  Eğer banka hesabınızı burada açtırarak gittiyseniz aileniz parayı direk olarak sizin hesabınıza yatırabilir ve sizde ATM kartınızı kullanarak parayı rahatlıkla çekebilirniz.

  Üçüncü bir yolda banka çekidir. Aileniz çeki Türkiyedeki bankadan alarak size postalayabilirler. Bu işlem genellikle 3 – 7 gün arasında sürebilir ve çekleri bozdurmakta zorlanabilirsiniz.

  Acele transfer yapmak gerekirse Western Union servisini kullanabilirsiniz. Western Union, 1871 yılından bu yana faaliyette bulunan bir firmadır. Dünyanin her yerindeli acentelerine sadece birkaç dakika içinde para transfer edebileceğiniz hızlı, güvenli ve yaygın bir para transfer sistemidir. Bu sistemi kullanmak için banka hesabı açtırmanıza gerek yoktur. Türkiyede ki birçok banka bu sistemi kullanmaktadır. Ancak bu sistemin diğer tüm sistemlerden çok daha pahalı olduğunu bilmelisiniz.

  Tavsiyeler

  Kredi kartı kullanıyorsanuz kredi kartı numaranızın ve kredi kartınızla ilgili diğer bilgilerin başkalarının eline geçmemesine dikkat edin.
  Öğrenciler arasında hırsızlık olabileceğinden üzerinizde ve konakladığız yerde yüklü miktarda nakit para bulundurmayın. Çıkabilecek acil durumlar icin normalde ihtiyacınız olabilecek rakamdan sadece 10 – 20 $ fazlasını yanınızda bulundurmaya dikkat edin. Özellikle bayan öğrenciler paralarını çantalarında taşıyacaklarsa, çantalarını yanlarından ayırmamalıdırlar.
  ATM lerden paranızı çekerkende dikkatli olmanız gerekir. Olabildiğince gündüz saatlerinde kapalı yerlerde bulunan ATM lerden para çekmeniz daha iyi olur. Paranızı çektikten sonra herkesin görebileceği bir yerde paranızı saymaya kalkmayın. Sizden sonra gelen kisinin hesabınızdaki bilgileri göremediğinden emin olabilmek için makinedaki hesap görüntünüz kapanmadan başından ayrılmayın.
  Harcamalarında çek kullanacaksanız tutarı yazarken arada boşluk bırakmamaya özen gösterin.
  Çek defteriniz, banka kartınız veya kredi kartınız kaybolur ya da çalınırsa olabildiğince çabuk bankaya bildirmelisiniz. Pekçok bankada kredi kartınız veya banka kartınız çalınma veya kaybolmaya karşı sigortalıdır. Ancak 24 saat süre içinde bankanıza durumu bildirmezseniz ve kartınızdan harcanma yapılırsa bankanız problem çıkarabilir.
  Her zaman bankanızın hata yapmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bankalardaki dikkatsizlikten doğan hatalar daha sonra size problem cıkarabilir. Her şey gibi bankalarla ilgili yasalarda eyaletlere göre farklılık gösterdiğinden bankacılık işlemlerinizi ilgilendirebilecek eyalet yasaları mutlaka öğrenmelisiniz.
  Alışverişlerinizi kredi kartı ile yaparsanız işlemleriniz kayıt edilmiş olacaktır. Böylece bir problem cıkarsa kayıtları sunabilirsiniz.

  Bankacılık Terimleri Sözlüğü

  Balance (Hesap Bakiyesi)

  Hesabınızdaki para miktarıdır. Eylem olarak kullanıldığında hesap bildirim cetvelinizdeki kayıtlar ile çek karnenizde tuttuğunuz kayıtların karşılaştırılmasıdır.

  Charge-back Fee (Karşılıksız Çek Cezası)

  Yazılan çekin karşılıksız çıkması sonucu banka tarafından müşteriye kesilen cezadır.

  Check Cashing (Çek Yazmak)

  Nakit yerine çek yazarak banka hesabından ödeme yapmak.

  Checkbook (Çek Karnesi)

  Çekler, para yatırma fişi (deposit tickets) ve harcamaların kaydedilebildiği çek kaydını (check register) içeren çek karnesidir. Çek hesabı açıldığında banka tarafından verilir.

  Credit
  Hesaba para yatırılması.

  Debit
  Banka hesabından para çekilmesi.

  Debit Card (Banka Kartı)

  Nakit, çek veya kredi kartının yerine alışverişlerde kullanılabilen banka kartıdır.

  Direct Deposit (Direkt Havale)

  Hesap sahibi dışındaki kişi ya da kurumlardan hesaba para yatırılmasıdır.

  FDIC Insurance

  Devlet tarafından, hesaba yatırılan paranın 100000 dolara kadar olan kısmının devlet güvencesi altında olmasıdır. Bu güvence, 1929'daki Büyük Buhran'dan sonra bankalara olan güvenin yeniden sağlanabilmesi için getirilmiştir.

  Insufficient Funds / Overdraft (Yetersiz Bakiye)

  Hesapta olandan fazla tutar için çek yazılması.

  Personal Identification Number (PIN)

  Banka kartı ya da ATM kartı için kullanılan şifredir.

  Service Charge (Masraf)

  Banka tarafından, verilen hizmetlere karşılık alınan ücrettir.,

  Stop Payment (Ödeme Durdurma)

  Daha önce yazılmış bir çekin ödenmemesi için hesap sahibi tarafından bankaya verilen emirdir.

  Teller (Veznedar)

  Bankada para alışverişini yapan görevli.

  Truncated Checks

  Müşteri tarafından kullanılıp ödenen ve banka tarafından işlemi tamamlanıp dosyalanan çekler.
  Her ne söylersen söyle senin bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır...
  Mevlana Celalleddin Rumi
 2. #2
  Avatar Resmi
  sony22
  Acemi Watçı
  Mesaj
  32
  Konu
  1
  Üye Avatarı

  Mesaj:32

  Konu:1

  Beğeni:0

  türkiye de kullandığımız kredi kartlarını amerika da kullandığımız zaman komisyon filan kesiliyor mu?
  yada hangi bankalar komisyon almıyor?
 3. #3
  Avatar Resmi
  burak159
  Uçuşa Hazır Watçı
  Mesaj
  145
  Konu
  9
  Üye Avatarı

  Mesaj:145

  Konu:9

  Beğeni:0

  Oooo guzel bilgielr. Saolasın...
  IF SOMETHING IS HARD TO DOING,THEN IT IS NOT WORTH TO DO....
  BY HOMER SIMPSONS (The Simpsons)
  ************************************************** ******
  When The World is mine your death shall be quick and painless....
  BY STEWİE GRIFFIN (Family Guy)
  ************************************************** ******
  Ray, when someone asks you if you're a god, you say "YES"...
  BY WINSTON ZEDDEMORE (Ghost Busters)
 4. #4
  Avatar Resmi
  profosör
  Uzman Watçı
  Mesaj
  264
  Konu
  5
  Üye Avatarı

  Mesaj:264

  Konu:5

  Beğeni:0

  çok sağolda bende merak ediyorum mesela burda visa kartı kullanıyoruz orda kullanabilirmiyiz? ama kartlarımızın para birimi ytl değiştirilir mi ki ...
  gittim; gezdim; gordum....
 5. #5
  Avatar Resmi
  roboelektronik
  Uzman Watçı
  Mesaj
  289
  Konu
  6
  Üye Avatarı

  Mesaj:289

  Konu:6

  Beğeni:0

  Faydalı bilgiler için teşekkürler.

  İlk olarak banka hesabı açtırıp, tüm paramızı buraya mı yatırıp, banka kartını alışveriş harcamalarımızda kullanabilir miyiz.
 6. #6
  Avatar Resmi
  mr_usa
  Uzman Watçı
  Mesaj
  343
  Konu
  21
  Üye Avatarı

  Mesaj:343

  Konu:21

  Beğeni:0

  paylasim icin tesekkurler..
 7. #7
  Avatar Resmi
  tough
  Uzman Watçı
  Mesaj
  288
  Konu
  3
  Üye Avatarı

  Mesaj:288

  Konu:3

  Beğeni:0

  roboelektronik Nickli Üyeden Alıntı

  Faydalı bilgiler için teşekkürler.

  İlk olarak banka hesabı açtırıp, tüm paramızı buraya mı yatırıp, banka kartını alışveriş harcamalarımızda kullanabilir miyiz.

  Evet arkadasim. Bu secenek hem daha guvenli hem de internetten de alisveris yapabilecegin icin cok daha kullanisli ve pratik olur. Tabi tercih sizin.
 8. #8
  Avatar Resmi
  aalpinistt
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.230
  Konu
  60
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.230

  Konu:60

  Beğeni:1

  profosör Nickli Üyeden Alıntı

  çok sağolda bende merak ediyorum mesela burda visa kartı kullanıyoruz orda kullanabilirmiyiz? ama kartlarımızın para birimi ytl değiştirilir mi ki ...

  Evet Visa logosu olan kartlarınızı kullanabilirisniz fakat dolar üzerinden ödeme yaptığınız için o an ki Dolar kuru üzerinden TL ye çevrilir ve hesabınıza yansıtılır.
  Ayrıca, kredi kartı harcalamalarınızda belli bir miktarda komisyon alınmaktadır.
 9. #9
  Avatar Resmi
  ozlemmm
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  209
  Konu
  1
  Üye Avatarı

  Mesaj:209

  Konu:1

  Beğeni:0

  Lokasyon:atlantic city

  Bu güzel bilgiler için tsk
 10. #10
  Avatar Resmi
  fbsertac
  Araştırmacı Watçı
  Mesaj
  86
  Konu
  14
  Üye Avatarı

  Mesaj:86

  Konu:14

  Beğeni:0

  roboelektronik Nickli Üyeden Alıntı

  Faydalı bilgiler için teşekkürler.

  İlk olarak banka hesabı açtırıp, tüm paramızı buraya mı yatırıp, banka kartını alışveriş harcamalarımızda kullanabilir miyiz.  gider gitmez yapmamız gereken önce ssn e başvurmak.. ama buradan ssn numarasını, deneyimli arkadaşlar daha ii bilirler, bir zaman sonra alıyoruz sanırım...

  Asıl sorun gittigimiz zaman atıyorum bank of america da hesap açtıracagız ama verilen bilgiye göre ds2109 , pasaport ve SSN numarası gerekli bu durumda gider gitmez açtırmak mümkünmü ?? çünkü SSN numarası olmayabiilir elimizde...

  wat deneyimi olupta hesap açtıran arkadaşlar , bu konuda aydınlatırsanız çok mutlu olurum...

  iyi günler
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular

   1. banka?
   2. 5
   3. elninoyavuz
   4. 04-03-2009, 01:51 PM