Menu
 • 3668 Görüntülenme
 • 4 Cevaplar

 1. #1
  Avatar Resmi
  Fiorex
  Üstad
  Mesaj
  2.944
  Konu
  237
  Üye Avatarı

  Mesaj:2.944

  Konu:237

  Beğeni:3

  "Mahkeme" kelimesinden korkarak sırra kadem basan wat mağduru arkadaşlarımız ve bundan sonra WAT düşünen potansiyel WAT mağduru arkadaşlarımız için bu çok önemli konuyu ADALET BAKANLIĞI kaynaklı olarak yayınlıyorum.

  Şikâyet Nasıl Yapılır?

  Şikâyet, Cumhuriyet Savcılığına veya kolluk makamlarına (polis, jandarma) giderek maruz kaldığınız suçu ve biliyorsanız faillerini ve cezalandırılmaları talebinizi bildirmeniz demektir. Olayları kısaca anlatan bir dilekçe götürmenizde yarar vardır ancak zorunlu değildir.


  Ne Yapmam Gerekir?

  Hukuk davaları tarafların iradeleri ile açılır ve devam eder. Oysa ceza davaları kamu adına yapılan bir taleple başlar ve Cumhuriyet savcısı davanın kamu adına tarafıdır. Bu nedenle usul işlemleri hukuk mahkemelerine göre daha basittir. Yetkili makamlara işlenen suçu bildirmeniz yeterlidir. Hukuk mahkemesinde olduğu gibi usul nedeniyle hak kaybına uğramanız mümkün değildir.


  Ben Yargı Sürecine Katılabilir miyim?

  Ceza davasında yargılama kamu adına yapılır. Ancak devlet maruz kaldığınız suç nedeniyle size Cumhuriyet savcısının yanında belirli oranda yargılama sürecine katılma hakkı vermiştir. Şikâyetçi olmanız veya davaya katılmanız halinde yargı süreci boyunca çeşitli işlemlere dâhil olabilirsiniz.


  Mağdur ve Şikâyetçi Arasında Ne Fark Var?
  Mağdur bir suç işlenmesiyle hakları ihlal olan kişidir. Suçtan mağdur olan kişilerin devletten ilgili kişinin cezalandırılmasını talep etmelerine “şikâyet” denir. Her mağdur şikâyetçi olmayabilir. Bu nedenle böyle bir ayrım yapılmıştır.  Şikâyetçi Olmazsam Ne Olur?
  Bazı hafif suçların kamu tarafından cezalandırılması mağdurun şikâyetine bağlanmıştır. Daha ağır suçlarda ise şikâyete gerek yoktur. Mağdur şikâyetçi olmasa dahi suçu işleyen kişi cezalandırılır.

  Şikâyetle İhbar Aynı Şey midir?
  Bir suç işlendiğinde kamu düzeni de yara alır. Bu nedenle kamu Cumhuriyet Savcılığına suçları takip etmek görevi yüklemiştir. Bir suçtan haberdar olan herkes bunu kolluk güçlerine veya Cumhuriyet Savcılığına bildirebilir. Şikâyet mağdur veya suçtan zarar gören kişilere tanınmış bir hak iken ihbar herkes tarafından yapılabilir. Şikâyetçi davaya katılma hakkına sahiptir, ihbar edenin böyle bir hakkı yoktur.

  Peki, Davaya Katılmak Ne Demek?
  Kamu davası açıldığında, şikâyetçi davaya katılarak dava boyunca yapılacak usuli işlemlerin tarafı olabilir. Davaya katılmak bir usul işlemidir, katılma isteğini mahkemeye beyan etmekle yapılır. Mahkeme katılma talebini uygun bulursa katılan mahkemenin yaptığı işlemlerde taraf olur. Örneğin tanık gösterebilir, dinlenilen tanığa mahkeme aracılığı ile soru yöneltebilir, kararın aleyhine temyiz yoluna gidebilir. Katılma; fiilen davaya girmek, her celse orada olmak anlamına gelmez. Mahkeme usulü açısından davaya taraf olmak demektir.

  Avukat Gerekli mi?
  Mağdur veya suçtan zarar gören kişiler adına kamu görevlileri gerekli işlemleri yapacaktır. Kendinizi bir avukatla temsil ettirmenizde her zaman yarar vardır ancak bu bir zorunluluk değildir.
  Cinsel saldırı suçu ile alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçların mağduru olan kişiler davaya katılmış olmaları şartıyla baro tarafından kendilerine avukat görevlendirilmesini isteyebilirler. Mağdur veya suçtan zarar görenin çocuk, sağır ve dilsiz veya kendisini savunamayacak derecede akıl hastası olması halinde avukatı olması bir yasal zorunluluktur. Avukatları yoksa Baro tarafından kendilerine avukat atanır.

  Suç Mağduruyum; Ceza Davası Açacağım!
  Ceza mahkemelerinde dava açmak yetkisi Cumhuriyet savcılarına aittir. Bir suç mağduru iseniz Cumhuriyet savcısına yapacağınız şikâyet üzerine savcı gerekli araştırmayı yapacak ve gerek görürse kamu adına ceza davası açacaktır.
 2. #2
  Avatar Resmi
  beysin
  TW Üstün Hizmet Watçısı
  Mesaj
  844
  Konu
  16
  Üye Avatarı

  Mesaj:844

  Konu:16

  Beğeni:0

  Lokasyon:Los Angeles

  Biz şikayet etmeyi bilmeyen bi millatiz. Çoğu olayı sineye çekiyoruz ve banane diyoruz. Bundandır ki bütün kötü işler ülkemde meydana geliyor.

  Bunun yanında devlet bu WAT olayını kabul etmeli ve denetlemelidir. bu kadar firma var ortalıkda devletin bundan kazancı ne??? Paralar bir şekilde firmaların hesaplarına yatıyor ama zannetmiyorum hangimiz FATURA aldık şirketden???
  "ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"
 3. #3
  Avatar Resmi
  meho
  Acemi Watçı
  Mesaj
  21
  Konu
  2
  Üye Avatarı

  Mesaj:21

  Konu:2

  Beğeni:0

  Lokasyon:virginia beach

  wat konusunda bilgi sahibi önceden dava kazanmış avukat arıyorum bildiğiniz bir avukat var mı?
 4. #4
  Avatar Resmi
  manhattan
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.280
  Konu
  12
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.280

  Konu:12

  Beğeni:0

  Lokasyon:istanbul

  beysinCDA Nickli Üyeden Alıntı

  Biz şikayet etmeyi bilmeyen bi millatiz. Çoğu olayı sineye çekiyoruz ve banane diyoruz. Bundandır ki bütün kötü işler ülkemde meydana geliyor.

  Bunun yanında devlet bu WAT olayını kabul etmeli ve denetlemelidir. bu kadar firma var ortalıkda devletin bundan kazancı ne??? Paralar bir şekilde firmaların hesaplarına yatıyor ama zannetmiyorum hangimiz FATURA aldık şirketden???

  AYnen dedigin gibi. Trilyonlar donuyor ama devletin umrunda degil. Makbuz, fatura, fis hicbirsey yok. Devletin cebine 1 tl bile girmiyor. Gittiginiz wat firmasi dolandirsa paralari alsa kacsa dahi hak arayamayacagimiz hale gelmisiz. Bu kadar basi bos birakilmaz bi sektor. Git 2 masa 2 sandalye 1 guzel sekreter al. Taksimde 1000 tl ye bi yer kirala. Gelsin sonra paralar.
  Sometimes memories can kill...
 5. #5
  Avatar Resmi
  Ganyotcu
  Uçuşa Hazır Watçı
  Mesaj
  132
  Konu
  19
  Üye Avatarı

  Mesaj:132

  Konu:19

  Beğeni:0

  Lokasyon:Kibris/Gazimagosa

  Bu zamana kadar bu sekilde Turkiyede gerceklesmis bir dava olmusmu haberiniz varmi arkadaslar/
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular