Menu
 • 2478 Görüntülenme
 • 4 Cevaplar

 1. #1
  Avatar Resmi
  muratrecon
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  210
  Konu
  5
  Üye Avatarı

  Mesaj:210

  Konu:5

  Beğeni:0

  Lokasyon:Türkiye

  Benim gibi 2013 yazında çalışmak üzere "Amerika Birleşik Devletleri" ne gidecek arkadaşlara çok ayrıntılı, rehberlik niteliğindeki bir konu...

  İçerikler sürekli güncellenecektir. Konuya abone olmayı unutmayın...


  ----Ulusal Anıt Rushmore Dağı----  Kuzey Amerika'nın büyük bir ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri, genellikle "ABD","U.S.","Birleşik Devletler","States" veya basitçe "Amerika" şeklinde ifade edilir. Yaklaşık 9.6 milyon km2 araziye sahiptir (Çin ile aynı, Rusya'nın ise yarısı ölçeği)


  ----Hızlı Ekonomik Büyümenin Sembolü Shangai Şehri----  ----Moskova Nehri ve Kremlin Şehri----  Ayrıca 310 milyonu aşkın insanı ile Dünya'nın üçüncü büyük nufüsuna sahiptir. 17.yüzyılda yapılmış toplu göç sayesinde bugün Dünya'nın dört bir yanındaki kültürleri bir araya getirmiş bir ülkedir. Genişleyen varoş mahalleleri, dokunulmamış ve bir o kadar da çokca güzellikleri, yoğun nüfuslu şehirleri, Dünya'nın kültürel peyzajı içerisindeki baskın rolü, geniş bir destinasyon dizisine sahip olması, gökdelenleriyle değişen Manhattan ve Chicago'su, doğal harikaları olan Alaska ve Yellowstone'u, güneşli sahillere sahip Florida, Hawaii ve Güney California'sı ile kendisini üne kavuşturmuştur.


  ----Manhattan Şehri Silueti----  ----Millennium Park'tan Chicago Şehri Silueti----  ----Yellowstone Ulusal Parkı Yolunda Yürüyen Bizonlar----  ----Alaska Ayı Gölü Üzerindeki Kuzey Işıkları----  ----Miami,Florida Şehir Merkezi----  ----Uydudan Hawaii Adaları----  ----Yukarıdan Aşağı, soldan sağa Güney California; San Diego Şehir Silüeti, Los Angeles Şehir Merkezi, La Jolla Köyü, Santa Monica İskelesi, Sörfçü Siyahlar Sahili, Hollywood Yazısı, Disneyland, Hermosa Sahil İslelesi----  A. TEMEL ÖZELLİKLER
  1. COĞRAFYA
  2. İKLİM
  3. TARİH
  4. HÜKÜMET VE POLİTİKA
  5. KÜLTÜR
  6. TATİLLER
  7. ÖLÇÜ BİRİMLERİ
  8. TURİST BİLGİ
  B. BÖLGELER
  C. ŞEHİRLER
  D. DİĞER DESTİNASYONLAR
  E. ÜLKEYE GİRİŞ
  F. NASIL GİDİLİR?
  G. NASIL KONUŞULUR?
  H. NERELER GÖRÜLÜR?
  I. NELER YAPILIR?
  J. NELER SATIN ALINIR?
  K. NELER YENİR?
  L. NELER İÇİLİR?
  M. NERELERDE KONAKLANIR?
  N. EĞİTİM
  O. İŞ
  P. GÜVENLİK
  R. SAĞLIK
  S. MODA
  T. SAYGI
  U. İLETİŞİM


  başlıkları altında konu sürekli güncellenecektir. Abone olmayı unutmayın...
  Konu muratrecon tarafından (05-20-2013 Saat 04:30 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: GÜNCEL5
 2. #2
  Avatar Resmi
  muratrecon
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  210
  Konu
  5
  Üye Avatarı

  Mesaj:210

  Konu:5

  Beğeni:0

  Lokasyon:Türkiye

  A. TEMEL ÖZELLİKLER

  Birleşik Devletler, televizyon veya filmlerdeki Amerika değildir. Farklı bölgesel kimlikler ile çeşitli, büyük ve karmaşık bir ülkedir. Karışık mesafeler nedeniyle bölgeler arası seyahat, zaman alıcı ve pahalı olabilir.

  1. COĞRAFYA

  Birleşik Devletler veya 48 Eyaletler (Alaska ve Hawaii hariç), doğusunda Atlantik Okyanusu, batısında Pasifik Okyanusu, güneyinde Meksika Körfezi olmak üzere çoğu nüfusun yaşadığı bu üç kıyı ile sınırlandırılmıştır. Kuzeyinde Kanada, güneyinde Meksika ile kara sınırı, Rusya, Küba ve Bahamalarla ise deniz sınırı bulunur.


  ----Kanada şehirlerinden Vancouver----  ----Meksika'daki Chichen Itza----  ----Moskova Devlet Üniversitesi----  ----Küba'daki Devrim Meydanı----  ----Bahamalar Nassau Limanı'ndaki Kruvaziyerler----  Ülke üç büyük dağ sırasına sahiptir. Apalaş Dağları, Kanada'dan Alabama eyaletine, Atlantik Okyanusu'na ise bir kaç yüz mil kadar uzanır. Buralar en eski dağ sırası olmakla beraber göz alıcı bir manzara sunan muhteşem kamp noktalarına sahiptir. Rockies, ortalama Kuzey Amerika içerisinde en yüksek, Alaska'dan New Meksico'ya uzanan, çoğu alanı milli park olarak korunan bir yerdir. Buralar yürüyüş, kamp, kayak ve gezi imkanlarını sunmaktadır. Birleşik Sierra Nevada ve Cascade sıra dağları ise en genç olanlarıdır. Sierra ülkedeki en yüksek noktalardan biri olmakla birlikte genç Cascade volkanik sıra dağlarına bile yolunu kendisi çizer, Tahoe Gölü ve Yosemite Ulusal Park alanlarıyla California sırtını oluşturur.


  ----Apalaş Dağları----  ----Alabama'nın en büyük şehri Birmingham'dan Görüntü----  ----Canada Alberta Banff Ulusal Parkı'ndaki, Ten Peaks Vadisi'nde, Rocky Dağları'nın Çok Çok Küçük Bir Kısmı ve Moraine Gölü,  ----New Mexico sembollerinden sarımsak, inek kafatası ve chili biberi  ----Sierra Nevada----  ----California San Francisco'daki Golden Gate Köprüsü----  ----Tahoe Gölü----  ----Yosemite Vadisi----
 3. #3
  Avatar Resmi
  muratrecon
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  210
  Konu
  5
  Üye Avatarı

  Mesaj:210

  Konu:5

  Beğeni:0

  Lokasyon:Türkiye

  Bahsedilen bu alanlar, Meksika Körfezi sınırından Texas'ın batısı, Louisiana, Mississippi, Alabama'dan Florida'nın doğusuna kadardır.


  ----Texas Şehri Houston----  ----Louisiana Şehri New Orleans----  ----Mississippi Ashland'da Bottomland Bataklığı----  ----Alabama Üniversitesi'ndeki Bryant Denny Stadyumu----  ----Step Up Revolution filminin seti olan Miami'deki Brickell Finans Bölgesi----  Büyük Göller ise Birleşik Devletler'in doğusu ve Canada ile sınırların çoğunu belirler. Denizden uzak çokca taze suyun bulunduğu bu göller, son buzul çağının sonunda kuzeye çekilen buzulların baskısı ile oluşmuştur. Bu beş göl yüzlerce mile yayılarak Minnesota sınırı, Wisconsin, Illinois, Indiana, Michigan, Ohio, Pennsylvania ve New York'u, yani bozulmamış vahşi kıyılardan paslanmış endüstriyel şehirlere kadar uzanır. Bu göller kutuplardaki buzullardan sonra Dünya'daki taze suların ikinci büyük temel taşıdır.


  ----Büyük Göller----  ----Minnesota----  ----Kızarmış peynirli Wisconsin Lor Yemeği---- (Acıkanlar?)  ----Illinois, Chicago'dan Görünüm----  ---- Ucu Sonu Bitmeyen Meşhur Indiana Arazileri----  ----Ele Benzetilen Michigan----
  ----Ohio, Cleveland'daki Ünlü Rock&Roll Salonu----  ----Pennsylvania'nın En Büyük Şehri Philadelphia'dan Görünüm----  ----New York Eyaleti New York, Manhattan Bölgesindeki Times Meydanı----
  Konu muratrecon tarafından (04-13-2013 Saat 12:51 PM ) değiştirilmiştir.
 4. #4
  Avatar Resmi
  Berker
  Uzman Watçı
  Mesaj
  324
  Konu
  29
  Üye Avatarı

  Mesaj:324

  Konu:29

  Beğeni:0

  Lokasyon:Akdeniz

  mükemmel
 5. #5
  Avatar Resmi
  muratrecon
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  210
  Konu
  5
  Üye Avatarı

  Mesaj:210

  Konu:5

  Beğeni:0

  Lokasyon:Türkiye

  2. İKLİM

  ----Wyoming, Rocky Dağları, Büyük Teton Ulusal Parkı ve Bir Ahır----


  Önemli istisnalar dışında genel iklim, ılımandır. Alaska kutup tundrasına, Hawaii, Güney Florida, Porto Riko ve Birleşik Devletler Virgin Adaları ise tropikaldir. Büyük Ovalar ise kuru, düz ve çimenliktir fakat bu alanlar, California kıyıları boyunca Akdeniz, uzak Batı'da ise kurak çöle dönüşmüştür.

  ----Florida Yarımadası----


  ----Büyük Ovalar Bölgesinde Batı Texas'daki Rüzgar Gülleri----


  Kışın düşük sıcaklıklarda, Kuzey ve Orta Batı’nın büyük şehirleri, bir gün içerisinde 61 cm’e kadar kar yağışını görebilir. Yazlar ise nemli fakat ılımandır. Sıcaklıklar bazen 38 derecenin üzerine çıkarak Orta Batı ve Büyük Ovalar’ı adeta ele geçirebiliyor. Bazen de kış boyunca, Kuzey Ovalar’daki bazı bölgeler, -34 derece gibi düşük sıcaklıkları yaşayabiliyor. Ayrıca -18 derecenin altındaki sıcaklıklar bazen Oklahoma’nın güneyine kadar ulaşabiliyor.

  ----Oklahoma'nın 2.Büyük Şehri Tulsa'dan Bir Görünüm----


  Güney’in iklimine gelirsek, değişkendir. Yazın sıcak ve nemli fakat Ekim’den Nisan’a kadar hava, 15 derece ve -7 derece arasında seyreder.

  ----Güney'de Yer Alan Eyaletler ve Şehirler----


  Büyük Ovalar ve Orta Batı eyaletleri ayrıca bahar sonlarından sonbahar başlarına kadar tornada diye bir deneyimi yaşarlar ki bu önce güneyde, sonra kuzeyde ortaya çıkar. Atlantik kıyısı ve Meksika Körfezi boyunca bulunan eyaletler, Haziran ve Kasım arası kasırgalar yaşayabilir. Bu yoğun ve tehlikeli fırtınalar sık sık Birleşik Devletler anakarasını ıskalarlar fakat bu, önemli ve sık sık gerçekleşen “tahliye”lerin önüne geçemez.

  ----Orta Batı'da Michigan Gölü Üzerinde Yer alan Milwaukee Sanat Müzesi----

  Rocky Dağları soğuk ve karlıdır. Rocky Dağları’nın 1.2 km üzerindeki görünen bazı kısımları, yıl boyunca karlıdır. Hatta yaz sırasında, sıcaklıklar dağda soğuktur ve neredeyse yıl boyunca kar yağabilir. Ne yapacağı belli olmayan bu dağa, kışın tırmanmak tehlikelidir ve yolları gerçekten fazlasıyla buzlu olabilmektedir. Güneybatı çölleri ise yaz boyunca 38 derece ile sıcak ve kurudur. Güneybatı’da gök gürültülü fırtınalar Temmuz’dan Eylül’e kadar gerçeklenmesi beklenen bir olaydır. Kışları hafif, kar ise olağandışıdır. Yıllık ortalama yağış, genellikle 25 cm’den daha düşüktür.

  ----Güneybatı'da Yer Alan 4 Eyaletin Tek Sınır Noktası----


  Yılın çoğunda Kuzeybatı kıyısında (Cascade Sıra Dağları’nın batısındaki Oregon, Washington ve California kuzeyinin bir bölümü) serin ve nemli bir hava hakimdir. Yazlar genellikle düşük nem ile birlikte oldukça kurudur. Buna rağmen açık hava etkinlikleri yapmak için ideal bir iklim vardır. Yağmur en çok kışın ve kar ise ara sıra, özellikle kıyı şeridi boyunca aşırı sıcakların nadir olduğu bir ortamda gerçekleşirler. Yağmurlar sadece genellikle sonbahar sonundan bahar başlarına kadar kıyı şeridi boyunca yağar. Cascade’lerin doğusu ve Kuzeybatı oldukça kurudur. Rakım ve hava modelleri, bazı bölgelerde her ne kadar yağışlı bir iklim oluştursa da Kuzeybatı topraklarının çoğu ya yarı kuraktır ya da çöldür. Kuzeydoğu ve Yukarı güney şehirleri ise, yazları genellikle %80 nem oranları ve 32 dereceyi aşan sıcaklıkları ile bilinirler. Bu Güneybatı’da daha da sert olabilmektedir. Yüksek nem hissedilen sıcaklıları, okunan sıcaklıklardan daha da sıcak hale getiriyor maalesef. Kuzeydoğu’da ayrıca, birkaç yılda bir kez kar yağışı olabilmektedir.
  Konu muratrecon tarafından (05-18-2013 Saat 06:36 AM ) değiştirilmiştir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular