Menu
 1. #1
  Avatar Resmi
  Username
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  218
  Konu
  19
  Üye Avatarı

  Mesaj:218

  Konu:19

  Beğeni:0

  Lokasyon:Istanbul/Bahçeşehir

  Son kısım daha çok bizi ilgilendiriyor

  Özgürlükler ülkesi olarak adlandırılan ABD'de, alkol satışı ve tüketimine yönelik sıkı kurallar uygulanıyor. Birçok eyalet, içki satışına zaman ve yaş sınırları koyuyor

  ABD'de alkol ile ilgili kurallar eyaletlere ve eyaletlerdeki bölgelere göre farklılık gösteriyor. "Kuru" olarak adlandırılan kent ve bölgelerde, alkol dağıtım ve satımı kesinlikle yasak. Diğerlerinde ise alkolün satılabileceği sürelere dair çeşitli kısıtlamalar bulunuyor.
  Bazı eyaletler bira ve şarapın marketlerde satılmasına izin verirken, Virginia, Michigan ve Mississippi gibi eyaletlerde damıtılmış içki ve likör ise sadece belirli mağazalarda satılabiliyor. Iowa gibi eyaletlerde de belli bir oranın üzerinde alkol değerine sahip içkiler, eyalet yönetimi altındaki mağazalarda satışa sunulabiliyor.
  Belediyeler de alkollü içecekler konusunda eyalet kanunlarının ötesinde kendi kural ve düzenlemelerini uygulayabiliyor.


  ALKOL TÜKETİM YAŞI 21, AMA İSTİSNALAR DA MEVCUT

  ABD'de alkollü içecekleri satın alma ve kamuya açık alanlarda tüketebilme yaşı genel olarak 21'den başlıyor. Bu rakamla ABD, aslında alkol tüketimine yaş sınırı getiren ülkeler arasında, gençlerin alkol kullanımına başlamasına en geç izin veren ülkelerden biri konumunda.
  Yaş sınırı, eyaletlere göre bazı değişikler gösterse de, bu kuralı uygulamayan eyaletlere belli fonların kesilmesi gibi yaptırımlar uygulanabiliyor.
  Bunun yanında, 18 eyalette, 21 yaş altındakilere hiçbir koşulda alkol tüketme izni verilmezken, diğer eyaletlerde 21 yaşından küçüklerin özel tesis ve mülklerde, tıbbi nedenle, büyüklerinin gözetimi altında veya başka nedenlerle alkol tüketmesine imkan verebiliyor.
  Ancak ABD'de bu yaş sınırına ilişkin tartışmalar da mevcut. Sınırın alkol tüketiminin azaltılmasında etkili olmadığı veya gençler üzerinde ters etki yaptığına yönelik görüşler de mevcut.
  ABD'de restoran ve barlara gidildiğinde, içki siparişi veren herkesten kimliğini göstermesi isteniyor. Müşterinin kır saçlı olması veya yaşlı göstermesi bile bu kuralın uygulanmasını değiştirmiyor.


  BAZI EYALETLERDE PAZAR GÜNÜ ALKOL SATIŞI YOK

  Alkol satış ve servisi konusunda da hemen hemen tüm eyaletlerde belirli zaman sınırlamaları olsa da, ayrıntıda bazı farklılıklar bulunuyor.
  Buna göre, Alabama, Colorado, Kentucky ve Arkansas gibi bazı eyaletlerde pazar günleri alkol satışı kesinlikle yasak.
  Massachusetts, Delaware, Alaska, Colorado, Iowa, California, Connecticut ve Indiana gibi birçok eyalette, gece belirli saatlerden sonra alkol satışı yapılmıyor. Louisiana, Idaho ve New Jersey gibi eyaletlerde ise alkol satışıyla ilgili saat sınırlaması eyalet bazında bulunmuyor.
  Alaska gibi nüfus yoğunluğu düşük eyaletlerde alkol yasaları daha esnek, ama bu eyaletlerin "kuru" olan bazı bölgeleri de mevcut. Alabama'nın 26 bölgesi ile Arkansas'ın birçok bölgesinde de alkol satışı tamamen yasak.
  Tatil mekanı Florida'da bile bar ve restoranlar, saat 01.00 ile 07.00 arasında alkol servisi yapamıyor. Eyaletteki birçok bölgede pazar günleri alkol satışı bulunmuyor.
  Birçok eyalette sürücü ve yolcuların araç içinde şişesinin ağzı açık olduğu içki bulunduramıyor. Bazılarında ise sürücü dışında, araçtaki diğer yolcuların alkol kullanımına izin veriliyor.


  EĞLENCE MERKEZİ NEW YORK'DA GECE İÇKİ SATMAK YASAK

  Her yıl milyonlarca turist çeken, iş ve eğlence merkezi New York şehrini içinde barındıran New York eyaletinde de alkol kısıtlamaları bulunuyor.
  Eyalette, damıtılmış içkiler ancak perakende satış mağazalarında bulunabiliyor. Bira ve şarap ise normal marketlerde satılıyor.
  Mağazalar hafta içi sabah 09.00'dan gece yarısına, pazar günleri öğlenden akşam saat 21.00'e kadar içki satışı yapabiliyor.
  New York eyaletinde, barlar ve restoranlar ise pazartesiden cumartesiye sabah saat 08.00'den ertesi sabah saat 04.00'e kadar alkol servisi yapabiliyor. Eyalette ne yolcu, ne sürücü araçta açık içki şişesi bulundurabiliyor.


  TEKSAS'IN 29 BÖLGESİNDE İÇKİ SATIŞI YASAK

  Teksas, alkol konusunda en sıkı eyaletlerden. Eyalette, perakende mağazalarda sabah 10.00'dan akşam 21.00'e kadar içki satışı yapılabiliyor. Bira ve şarap da marketlerden alınabiliyor.
  Eyalette alkol satan dükkanlar pazar günleri kapalı. Barlar ve restoranlar pazartesiden cumartesiye sabah saat 10.00'dan gece saat 02.00'ye kadar alkol servisi yapabiliyor. Eyalette ne yolcu, ne sürücü araçta açık içki şişesi bulundurabiliyor. 21 yaşın altındakiler aile büyüğünün yanında alkol alabiliyor. 29 bölgesi "kuru" olan eyaletin bu yerleşim yerlerinde içki satışı yasak.
  Başkent Washington'da ise alkol satan dükkanlar pazar günleri kapalı, ama marketlerde bira ve şarap satışına dair kısıtlama yok. Başkentte de diğer eyaletlerde olduğu gibi içki servisiyle ilgili saat sınırlamaları mevcut.


  GENÇLERİN ALKOL İHLALLERİNE CEZALAR BÜYÜK

  ABD'de alkol yasalarını ihlal edenler, para cezasından hapse kadar çeşitli cezalara çarptırılabiliyor.
  Çoğu eyalette, 21 yaş altındakilerin araç kullanırken alkollü yakalanmasına "sıfır tolerans" gösteriliyor. Yani, 21 yaş altındakilerin yüzde 0,02 oranının üzerinde alkollü çıkması halinde ehliyetine el konuluyor. 21 yaş üstü için ise alkol oranı yüzde 0.08.


  Kaynak: ABD'de içki satışında sıkı kural-HABERTÜRK
 2. #2
  Avatar Resmi
  bakgercektengiderim
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  208
  Konu
  33
  Üye Avatarı

  Mesaj:208

  Konu:33

  Beğeni:0

  Lokasyon:ankara

  ben ay farkıyla 21 i tutturamıyorum arkadaşlar zaten alkolü seven biride değilim ama 21 yaşında mutlaka arkadaşlarımız olucaktır onlar alabilir ve isteyende ondan alır.sanırım alkollü araç kullanmadıktan sorada kimse size alkol tüketiyorsunuz diye ceza kesemez öyle değil mi ?
 3. #3
  Avatar Resmi
  Ugur
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.392
  Konu
  26
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.392

  Konu:26

  Beğeni:0

  Lokasyon:Adana

  bakgercektengiderim Nickli Üyeden Alıntı

  ben ay farkıyla 21 i tutturamıyorum arkadaşlar zaten alkolü seven biride değilim ama 21 yaşında mutlaka arkadaşlarımız olucaktır onlar alabilir ve isteyende ondan alır.sanırım alkollü araç kullanmadıktan sorada kimse size alkol tüketiyorsunuz diye ceza kesemez öyle değil mi ?

  Sadece satın alamazsın hepsi o..İçtikten sonra sorun çıkarmadığın müddetçe kimse bişey demezAma araba kullanacaksan içme
 4. #4
  Avatar Resmi
  bakgercektengiderim
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  208
  Konu
  33
  Üye Avatarı

  Mesaj:208

  Konu:33

  Beğeni:0

  Lokasyon:ankara

  ben pek sevmem zaten alkolu sirf elim bos olmasin diye bira sisesine kola bile doldurabilirim o derece
 5. #5
  Avatar Resmi
  Barışş
  Hayalperest Watçı
  Mesaj
  12
  Konu
  0
  Üye Avatarı

  Mesaj:12

  Konu:0

  Beğeni:0

  Lokasyon:Mersin

  Bu sene Alabama'ya gidiyorum...Pazarları yasaksa cumartesiden stoklıcaz artık
 6. #6
  Avatar Resmi
  break
  Site Yöneticisi
  Mesaj
  5.191
  Konu
  127
  Üye Avatarı

  Mesaj:5.191

  Konu:127

  Beğeni:0

  Lokasyon:Izmir

  Bircok kez ictim 18 yasindan kucuk olamama ragmen, evde sorun olmaz ki ben disarida da icmistim. Siz yinede dikkatli olun.
  # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

  # Internship in Israel: 2011 ...

  # MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

  # Retired Worker & Traveler: 2013 ...

  # Maldive Island: 2016

  # II. Europe Trip: 2017
 7. #7
  Avatar Resmi
  rerere
  Uçuşa Hazır Watçı
  Mesaj
  123
  Konu
  11
  Üye Avatarı

  Mesaj:123

  Konu:11

  Beğeni:0

  Lokasyon:Istanbul

  Ben de ay farkıyla 21'i kaçırıyorum maalesef ve kötü olanı da içmeyi seven birisiyim. Yaşı tutan bir arkadaşım aldıktan sonra evde içebilirim herhalde rahatlıkla?

  Bir de dışarıda içki içme kısıtlaması var mı? Yani sahilde oturup içki içebilir miyiz, veya sokakta vs. dışarıda herhangi bir yerde. Eğer mümkünse ve polis o anda pasaport sorarsa, 21 yaşının altındakilere ne gibi yaptırımlar uygulanıyor? Yani özet olarak 21 yaşın altındaki kişilere içki satmak mı yasak yoksa 21 yaş altındakilerin içki içmesi mi yasak? Türkiye'de satın alamazsın ama içersin yani kimse bir şey diyemez o açıdan soruyorum.

  Bir şey daha soracağım, ev partileri? Yaşı tutmayanlar için soruyorum, nasıl davranıyorlar, dışlanma oluyor mu, durum nedir? Alternatif olarak 21 yaş altı partileri falan var mıdır acaba?

  Ocean City, Maryland için soruyorum.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular

   1. Kurallar
   2. 5
   3. akkadir
   4. 04-29-2011, 02:03 AM
   1. yaş
   2. 2
   3. halikarnasos
   4. 04-08-2008, 01:09 PM