Menu
 • 1113 Görüntülenme
 • 4 Cevaplar

 1. #1
  Avatar Resmi
  BannedUser
  Guest
  Mesaj
  n/a
  Konu
  192
  arkadaşlar amerika ayak basmaz sanırsam ilk iş ssn almak olacak ancak şu uçakta doldurulan form ile sevis bildirme olayı nedir nasıl yapılır başka yapılması gereken ne vardır
 2. #2
  Avatar Resmi
  agovic88
  Acemi Watçı
  Mesaj
  39
  Konu
  3
  Üye Avatarı

  Mesaj:39

  Konu:3

  Beğeni:0

  uçakta doldurulması gereken 2 forum vardır:

  I-94 Formu

  Bu form uçağın inmesine yakın hostesler tarafından size dağıtılacaktır. Amerika'ya ister öğrenci, ister turist olarak gelin, bu formu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldururken yanınızda pasaportunuzu bulundurmanız size kolaylık sağlayacaktır; çünkü formda adınız, soyadınız, uçuş numaranız, pasaport numaranız, hangi ülke vatandaşı olduğunuz, kalacağınız adres, ve telefon numaranızı belirtmeniz gerekmektedir. Kalıcı adres ve telefon numaranız belli değilse geçici olarak kalacağınız yerin adresini ve telefon numarasını yazabilirsiniz. Bu formu pasaport kontrolündeki görevliye diğer belgelerinizle birlikte vermelisiniz.

  Gümrük Formu (Form 6059B)

  Bu form size uçakta hostesler tarafından dağıtılacak ikinci formdur. Bu formda yanınızda yiyecek-içecek getirip getirmediğiniz, eğer aktarmalı uçuş yaptıysanız orada birşey alıp almadığınız, yanınızda 10,000 USD üzerinde para olup olmadığı gibi soruları cevaplamanız gerekmektedir.

  Sosyal Güvenlik Numarası

  Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number) nedir ve kimler için gereklidir?

  Sosyal güvenlik numarası Amerika'da kimliğinizin belirlenmesi için kullanılan 9 rakamlı bir numaradır. Amerika'ya gelir gelmez sosyal güvenlik numarası edinmeniz size birçok konuda kolaylık sağlayacaktır. Bu numara işe girerken, ev kiralarken, banka hesabı açtırırken, ehliyet alırken, kredi kartına başvururken ve daha birçok durumda sizden talep edilebilir. Sosyal güvenlik numaralarını Sosyal Güvenlik İdaresi'nden (Social Security Administration) alabilirsiniz. Sosyal güvenlik numarası alabilmeniz için en azından öğrenci olmanız ya da yasal olarak çalışma hakkına sahip olmanız gerekmektedir. (Bazı eyaletler yabancı uyruklu öğrencilere sosyal güvenlik numarası vermemektedirler. Bulunduğunuz eyalette bu numarayı edinip edinemeyeceğinizi öğrenmek için okulunuzdaki uluslararası öğrenci bürosu yetkililerine danışınız.) Eğer Amerika'ya turist olarak geliyorsanız sosyal güvenlik kartı almanıza gerek ve izin yoktur.

  Sosyal Güvenlik Numaramı almak için ne yapmalıyım?

  Sosyal Güvenlik numarası almak için öncelikle size en yakın olan Sosyal Güvenlik İdaresi'ni (Social Security Administration) bulmanız gerekir. Bu konuda okulunuzdan yardım alabilir ya da internetten yararlanabilirsiniz. Başvuru formunu (application form) Sosyal Güvenlik İdaresi'nden ve okulunuzun uluslararası öğrenci servisinden ücretsiz olarak elde edebilirsiniz. Başvuruyu, formu doğru ve açık bir şekilde doldurarak, bizzat kendiniz yapmanız gerekir.

  Başvuru sırasında yanımda neler bulundurmalı ve nelere dikkat etmeliyim?

  Başvurunuzu yaparken doldurduğunuz başvuru formuyla beraber, I-20 öğrenci belgenizi, pasaportunuzu, pasaportunuza iliştirilmiş olması gereken I-94 kartınızı ve varsa "Green Card"ınızı mutlaka bulundurmanız gerekir. Bunun dışında beraberinizde okul öğrenci kimliğinizi ve diğer göçmenlik (immigration) belgelerinizi bulundurmanız da yararlı olabilir. Başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta başvuru işlemlerinizi kabul eden yetkiliden başvurunuzun yapıldığına dair imzalı bir belge istemektir. Sosyal Güvenlik Kartınız başvuru formunda belirttiğiniz adrese birkaç hafta içinde postalanacaktır. Sosyal güvenlik numaranız elinize ulaştıktan sonra gerekli yerlere bildirip, numaranızı ezberledikten ya da hatırlatıcı bir kağıda yazdıktan sonra kartınızı güvenli bir yerde saklamanızı tavsiye ederiz.

  Sosyal Güvenlik Numaramı vermem gereken yerler nerelerdir?

  Ev veya araba kiralarken, banka hesabı açtırırken, ehliyet alırken ve daha bir çok işlemde numaranızı belirtmeniz gerekebilir.
  SARAJEVO GRADE MOJ ŠEHER BOSNO VOLIM TE
 3. #3
  Avatar Resmi
  rahdan
  Profesyonel Watçı
  Mesaj
  423
  Konu
  18
  Üye Avatarı

  Mesaj:423

  Konu:18

  Beğeni:0

  Lokasyon:Ankara

  ssn yi hemen öyle çat diye alamıyorsun sanırım. 1 ayı buluyor cıkarılması vs.
 4. #4
  Avatar Resmi
  dodo
  Profesyonel Watçı
  Mesaj
  425
  Konu
  21
  Üye Avatarı

  Mesaj:425

  Konu:21

  Beğeni:0

  arkadaslar ssn ıcın ısveren ysrdımcı oluyrmu yoksa bızmı halledıyorus bu ısı???
  KeNdİmE YeNi BiR bEn LaSıM
 5. #5
  Avatar Resmi
  spk
  Hayalperest Watçı
  Mesaj
  6
  Konu
  0
  Üye Avatarı
  spk

  Mesaj:6

  Konu:0

  Beğeni:0

  beyler şehre geldigimizde hemen hesap açtıramayız mı diyosunuz yani?

  önce sosyal Güvenlik Numarası, sonra hesap mı olacak?
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular

Bu Konuyu Okuyan Üye(ler) : 0

Şu anda listelenecek üye yok.