Menu
 • 1664 Görüntülenme
 • 4 Cevaplar

 1. #1
  Avatar Resmi
  unendingstory
  Acemi Watçı
  Mesaj
  32
  Konu
  3
  Üye Avatarı

  Mesaj:32

  Konu:3

  Beğeni:0

  Merhaba arkadaşlar,
  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki: Temel amacım dil geliştirmek. parayla, gezmekle tozmakla işim yok.
  ilk önce Avrupa' ya gitme düşüncem vardı; ama orada dil gelişecek ve büyük miktarda para gidecekti.
  -Mali durumum fazla iç açıcı değil.- ( demek ki neymiş: azda olsa parayla işim varmış )
  Neyse maddi durumdan dolayı Amerika' ya Work and Travel ile gitmeye karar verdim. Şu anda para biriktiriyorum, geri kalanını ise borç alacağım.
  Kısa bir tanışma faslından sonra soruma geçeyim:
  Aracı bir şirket olmadan bütün işlemleri bireysel olarak ben yapamaz mıyım¿ ( malum bütçe )
  Kaynak bir yer göstermeniz de kafidir.

  Anti Parantez: Forumda ilgili olabilecek bulabildiğim tüm konuları okudum, google da arama yaptım: J1 vizesini için bir internet sitesi buldum ( halka hizmet); şirkette aranılan pozisyonları gösteriyor... ama içimde bir kurt var, nereye baksam insanlar şirketlerle gidiyor, şirketlere veriyor parayı; kusura bakmayın ben o kadar zengin değilim. İnsanlar araştırmıyor, tembelleşti...
  Harbiden Amerikanlaştık; misal olarak orada insanlar gayrimenkullerini satmak için emlak şirketlerini kullanırlar. O kadar çok yaygınlaşmıştır ki "sahibinden satılık ev" yazısını göremezsiniz.
  sonuç olarak kararsızım: mesela www.icep.com.tr de işinizi siz bulursanız ( http://www.icep.com.tr/work_and_travel/ucretler.asp ) 650$ alırız diyorlar; ne hizmet vereceklerde benden bunu alıyorlar.
  Onların verecekleri hizmetleri ( Bulduğunuz işyeri ile sözleşmenin hazırlanması, J-1 vizesi için DS-2019 formunun hazırlanması...) gereksiz buluyorum. Kaldı ki onları ben yapamaz mıyım¿

  Bu konuda benden daha tecrübeli olduğunuz için bu soruyu sorma ihtiyacı duydum.
  Teşekkürler...
 2. #2
  Avatar Resmi
  anton
  Wat Profesörü
  Mesaj
  615
  Konu
  12
  Üye Avatarı

  Mesaj:615

  Konu:12

  Beğeni:0

  Lokasyon:izmir

  ıceple ilgili olarak eger işini kendın bulursan güzel bi secenek dediğin kalıcak yerıde orda iş verenınle ayarlayabılırsın makul bi fiyata ama bunlar içinde biraz da sanslı olman lazım ve benım bildiğim kadarıyla mutlaka bi şirkete yazılman lazım en azından ds belgelerıydı vize işlerıydı kolayca yapabılmen için ama kesın seyler soylıyemem bunlar hakkında
 3. #3
  Avatar Resmi
  shinoda
  turkishwat inc.
  Mesaj
  1.220
  Konu
  144
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.220

  Konu:144

  Beğeni:3

  Lokasyon:istanbul

  bu soru birkaç kez daha soruldu forumda. konu açmadan önce arama yapalım. tekrar yazıyorum; ds belgenizin gelmesi için amerikadaki student cultural exchange programına sponsor bir şirketle anlaşmanız gerek. Bu şirket iş sözleşmesi vs. önemli bilgilerinizin içinde bulunacağı ds belgelerinizin amerika'dan çıkmasını sağlayacak. Bu belgelerin çıkması içinde sizin sağlık başta olmak üzere bazı şeylere sponsor olması gereken bu şirketler kişi başı yüzbinlerce dolarlık sigortası yapmakta. Bu şirketlerle direkt iletişim kurup belgelerini de isteyemezsin. bir şirketin aracı olması gerek çünkü partnerleri olan Türk şirketleri muhatap alıyorlar.
  admin (at) turkishwat.com
 4. #4
  Avatar Resmi
  unendingstory
  Acemi Watçı
  Mesaj
  32
  Konu
  3
  Üye Avatarı

  Mesaj:32

  Konu:3

  Beğeni:0

  Verdiğiniz bilgiler için gerçekten teşekkür ederim.
  Tez zamanda bir şirket bulmaya gidiyorum...
  see you in USA

  unendingstory Nickli Üyeden Alıntı

  Merhaba arkadaşlar,
  ...Anti Parantez: Forumda ilgili olabilecek bulabildiğim tüm konuları okudum...[/U][/B]

  Demek ki bulamamışım
 5. #5
  Avatar Resmi
  macgyver
  Uzman Watçı
  Mesaj
  282
  Konu
  6
  Üye Avatarı

  Mesaj:282

  Konu:6

  Beğeni:0

  Arkadaşlar ben de bu işi günlerce araştırmıştım, yani şirket olmadan gidilip gidilemeyeceğini.

  Amerikada iken bir arkadaş bana şirketsiz geldiğini söylemişti ve maalesef o zaman bunu nasıl başardığını sormamıştım.

  Bir başka arkadaş ise 3 yıllık j1 vizesi aldığını söylemişti(lütfen j1 vizesinin 3 aylık olduğunu söylemeyin bunları ben de biliyorum ama ya hatayla ya da başka bir şekilde almış)

  Ben daha önce 2 kere giden biri olarak tek ihtiyacım DS 2019 belgesi.Bu belgeyi temin edersem geri kalan herşeyi tek başıma rahatlıkla hallederim.

  Ama size şunu da söyleyim.Şirketsiz gidebilir miyim diye geçen sene hem CIEE'ye hem de Amerikan Elçiliğine mail attım ve gelen cevap hayır şeklindeydi.Yani DS 2019 belgesini sadece CIEE ya da diğer kurumların anlaşmalı olduğu bir şirketten alabiliyoruz.Diğer bir deyişle bireysel başvurular kabul edilmiyor.

  Ben bu sene de gitmeyi düşünüyorum. Daha önce de dediğim gibi tek ihtiyacım olan Ds belgesi.Diğer bütün formlar(DS 156-157-158) internette var ve hepsini gözüm kapalı doldururum ama DS için şirket şart.Daha önce bu programla 1 ya da daha fazla giden birinin self placement haricinde gitmesi bana garip geliyor.Dolayısıyla Self Placement en makul seçenek görünüyor.

  Uzun lafın kısası, arkadaşların yukarıda da dediği gibi Ds olmadan gidilemez ve ds de şirketsiz temin edilemez.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler