Menu

Sonuç: Bu tez geçer mi?

Katılımcı sayısı
30. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • Evet

  25 83,33%
 • Hayır

  5 16,67%
 1. #21
  Avatar Resmi
  amerikan eagle
  Siteden Uzaklaştırıldı
  Mesaj
  393
  Konu
  2
  Üye Avatarı

  Mesaj:393

  Konu:2

  Beğeni:0

  Lokasyon:istanbul

  ben senın gercekte yapmak ıstedıgın seyı anlıyorum ama burdan su sonucta cıkıyor 1300 dolar ve uzerı sırketlerde dıgerlerıne oranla daha fazla sorun cıkıyor dolayısıyla bunlardan uzak durun gıbı seyler
 2. #22
  Avatar Resmi
  Fiorex
  Üstad
  Mesaj
  2.944
  Konu
  237
  Üye Avatarı

  Mesaj:2.944

  Konu:237

  Beğeni:3

  amerikan eagle Nickli Üyeden Alıntı

  ben senın gercekte yapmak ıstedıgın seyı anlıyorum ama burdan su sonucta cıkıyor 1300 dolar ve uzerı sırketlerde dıgerlerıne oranla daha fazla sorun cıkıyor dolayısıyla bunlardan uzak durun gıbı seyler

  Bunu bende düşündüm ve yorum kısmında ek olarak bu şekilde yorumlanmaması için açıklama da yaptım. Her zaman söylüyorum, birçok kez yazdım, şirket seçim yönergesinde de yazıyor. Sorgulanması gereken fiyatın az yada çok olması değil, ödenecek parayla alınabilecek hizmetin doğru orantılı olup olmadığıdır.

  Ek olarak çalışmanın hedefinden sapmaması için "Sponsor" değişkenini göz önünde bulundurmadım. Sponsor firma burada gerçekten önem arzediyor. Bir puanlama ile durumu açıklayacak olursak, 10 üzerinden 9 verdiğimiz bir sponsor ile 10 üzerinden 5 verdiğimiz bir sponsorun fiyatları aynı ise burada biraz durup düşünmek gerekiyor ve bu tez ile birlikte yine ortaya çıkıyor ki "Fiyat" gerçekten anlamsız.
 3. #23
  Avatar Resmi
  rahdan
  Profesyonel Watçı
  Mesaj
  423
  Konu
  18
  Üye Avatarı

  Mesaj:423

  Konu:18

  Beğeni:0

  Lokasyon:Ankara

  CaMuR Nickli Üyeden Alıntı

  şirketler sözleşme başına işverenlere belli bir para veriyorlar diye biliyorum..doğruluğu hakkında bişey diyemicem..

  işverenlere değil sponsorlara ödeniyor. Bahsettiğim maksimum 700 dokar olan mebla, Türkiye firmalarına sponsorların tekliflerinin maksimum değeridir.
 4. #24
  Avatar Resmi
  sivilhava
  Uçuşa Hazır Watçı
  Mesaj
  132
  Konu
  15
  Üye Avatarı

  Mesaj:132

  Konu:15

  Beğeni:0

  Güzel çalışma eline sağlık....

  Ben de bir şeyler söylemek istiyorum konu hakkında..

  Bir çoğu şirket 1400 veya 1300 der fiyatlarına ve biraz pazarlık yapıldığında rahatlıkla 1200 , 1100 lere çekebilirsiniz fiyatı hangi şirketle denediysem mutlaka inerler birkaç görüşmeden sonra. Bende geçen yıl 1300 e gittim ve verdiğim paranın karşılığını alamadım. Bazı sorunlar yaşadım. Bence şirket çelışanları her zaman indirime gidecek kişilerdir yeterki biraz zorlayın. Sizi kaçırmak istemeyeceklerdir .............
 5. #25
  Avatar Resmi
  Fiorex
  Üstad
  Mesaj
  2.944
  Konu
  237
  Üye Avatarı

  Mesaj:2.944

  Konu:237

  Beğeni:3

  Evet işte @sivilhava... olay bu.. Fiyata bakmayın diyoruz... diyoruz...diyoruz... anlatabilirsek Önemli olan hizmet kalitesidir.. Teşekkürler yorumların için buı arada..
 6. #26
  Avatar Resmi
  Fiorex
  Üstad
  Mesaj
  2.944
  Konu
  237
  Üye Avatarı

  Mesaj:2.944

  Konu:237

  Beğeni:3

  Geçen sezon bu tezi yazmıştım. Bu sezonda piyasadaki fahiş fiyatları yine istatistiki olarak kaleme alacağım. Eğer WAT sektörüne birşeyler katabiliyorsak ya da yanlışlarını görmelerine yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bizlere...

  Kısa bir süre sonra... :
  " WAT'da Tekelleşme Faaliyetleri ve Fahiş Fiyatlar"
 7. #27
  Avatar Resmi
  nderssen
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  165
  Konu
  9
  Üye Avatarı

  Mesaj:165

  Konu:9

  Beğeni:0

  Lokasyon:İstanbul

  O zaman "Normal fiyat" üzerinden hizmet veren şirketler, argümanını şu şekilde çürütme yoluna gidecektir:

  Tezinde "Normal fiyat" ve "Ucuz fiyat" ile programa dahil olan toplam öğrenci sayısının istatistiğini dahil etmemişsin. Yani; eğer ki "Normal fiyat" ile wat'a katılan öğrencilerin sayısı, "Ucuz fiyat" ile gidenlerden çok daha fazla ise "Normal fiyat" ile katılanların mağduriyet oranı çok daha az çıkacaktır.

  Örnek vermek gerekirse:

  TW'da, programa "Normal fiyat" ile katılan toplam öğrenci sayısı: 1000
  TW'da, programa "Ucuz fiyat" ile katılan toplam öğrenci sayısı: 100

  Araştırmalarına göre toplam 21 mağduriyet mesajı var;
  bunların 14'ü "Normal fiyat" ile gitmiş, 7'si ise "Ucuz fiyat".

  Buna göre:
  TW'da, "Normal fiyat" ile gidip mağdur olanların oranı: 14/1000 = 0.014
  TW'da, "Ucuz fiyat" ile gidip mağdur olanların oranı: 7/100 = 0.07

  Sonuç: "Normal fiyat" ile hizmet veren şirketlerin mağdur etme oranı, "Ucuz fiyat" ile hizmet verenlere göre 5 kat daha azdır.

  Not: Sayılar gerçekleri yansıtmayıp ihtimal olarak ele alınmıştır.
  Konu nderssen tarafından (11-14-2010 Saat 06:13 AM ) değiştirilmiştir.
 8. #28
  Avatar Resmi
  BannedUser
  Guest
  Mesaj
  n/a
  Konu
  192
  Oncelikle FİOREX helal olsun sana tek tek degerlendirmissin.

  Bende sana katılıyorum. Work and Travel ögrenciye yonelık bır program oldugundan bazen otobus parasını bıle zor bulan bız ogrencıler ıcın 10 dolar bıle cok onemlı. Ancak 10 dolar 100 dolar heabı yapmamak gerek. Sımdı yanlıs anlasılma olmasın yanı sırket secerken parasına bakmamak gerek ama gidipte bir sirketer 2100*2500 lira vermek akıl karı degıl. Bız buradan ılk kez gıdecek ogrencılere ne kadar magdur eden sırketlerı dırek soylemesekte ıma etmeye calısıyoruz. Soyle yalan soylerler boyle yalan soylerler desekte gene de bunlara kulak asmayıp gıdıp adı gecen bu sırketlere kayıt oluyorlar.

  İlla birsey cok pahalı dıye ıyı cok ucuz dıye kotu olmaz. Sen hem sırket secım yonergesınde o kadar detaylı calısmıssın kı sırket sececek arkadaslar bunun yarısı kadar arastırma yapsa magdurıyet yasamayacak seneye 2011 yanı burada gene aglayanlar sızlayanlar gorecegız kı bunların bazıları bırebır uyardıgımız kısıler olacak buna ınanıyorum.....
 9. #29
  Avatar Resmi
  Fiorex
  Üstad
  Mesaj
  2.944
  Konu
  237
  Üye Avatarı

  Mesaj:2.944

  Konu:237

  Beğeni:3

  Sevgili @nderssen,

  Bu tezi yazarken varsayımlar kısmında özelikle belirtmiştim. Mağduriyet içerikli konuar aslında birer kişiyi ilgilendirmiyor elbette. Kimisi grup olarak mağdur olmuş, kimisi kız-erkek arkadaş vs.

  Nickli Üyeden Alıntı

  4.2 Varsayımlar
  Bu çalışmada,
  - İncelenen her bir mağduriyet konusunun bir (1) öğrenciyi ilgilendirdiği

  Senin dediğin şekilde bir savunma ancak ticari kaygısı olan güzide şirketerimiz tarafından yapılabilir. Bunun da amacı yine manipüasyon olacaktır. Evrenin bütününe turkishwat üzerinden bakma şansımız yok. Öğrenciler buraya memnun olunca gelip yazmıyorlar genelikle mağdur oldukarında şirketler ile ilgili yazıyorlar. Eğer evrenin bütünü TW'da yer alsaydı senin yazdığın şekilde net bir çalışma yapabilirdim. Net olmayan bir bilgi üzerinden gideceksek Konsolosluğun 2009 yılında yayınladığı bir belge var. Hangi şirket ne kadar öğrenci gönderdi.? Bu belgedeki bilgilere baktığımızda 10 bin kişilik WAT pastasında programı "normal fiyat" üzerinden satan firmalar aşağı yukarı 3500-4000 kişi göndermişken, geri kalanlar 1300$ ve aşağı fiyata satanlar tarafından gönderiliyor. Bu pencereden de baktığımızda net bir sonuca varamayız ancak verdiğin örneğin geçerliliği konusunda fikir sahibi olmuş oluruz.

  @makroklima,
  Teşekkür ederim. 2500 vermek akıl karı değil demişsin ve tam üstüne basmışsın. Onunla ilgili de kısa süre içinde bir çalışma yapıp zevkle takip ettiğinize inandığım http://www.turkishwat.com/reklamampp...erlendirmeler/ bölümünde yayınlayacağım.

  Selamlar
 10. #30
  Avatar Resmi
  nderssen
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  165
  Konu
  9
  Üye Avatarı

  Mesaj:165

  Konu:9

  Beğeni:0

  Lokasyon:İstanbul

  Varsayımlarını zaten eleştirmedim Fiorex, hepsinin öyle olduğunu kabul ederek tezine eleştiri getirdim.

  Nickli Üyeden Alıntı

  4.2 Varsayımlar
  Bu çalışmada,
  - İncelenen her bir mağduriyet konusunun bir (1) öğrenciyi ilgilendirdiği varsayılmıştır.

  Dolayısıyla bu varsayımını da aynen kabul ederek eleştirimi daha açık bir şekilde yazmaya çalışacağım. Öncelikle şunu söylemek istiyorum; muhakkak sen de farkındasındır ki niyetim kimseyi savunmak değil, sadece tezinde eksik gördüğüm bir taraf hakkında uyarmak. Şimdi dönelim konumuza..


  Fiorex Nickli Üyeden Alıntı

  Senin dediğin şekilde bir savunma ancak ticari kaygısı olan güzide şirketlerimiz tarafından yapılabilir.

  Evet, ben zaten tezinin bir açığı olduğunu gösterebilmek için karşı tarafa geçip eleştiri getiriyorum yani bir nevi şeytanın avukatlığı. Sen de tezinin amaç kısmında belirttiğin gibi; "Ucuz ise uzak dur" yaklaşımının yanlış olduğuna dair bir antitez geliştirmişsin. Dolayısıyla gelecek eleştirilerin ticari kaygı sahibi ve diğer şirketleri karalama yoluna giden bu firmaların gözünden olması doğal.

  Nickli Üyeden Alıntı

  2.Amaç :
  - Programı nispeten ucuz satan şirketlere karşı yazılı, sözlü ve görsel "Ucuz ise uzak dur" beyanının gerçeği yansıtmadığının ortaya koyulması amaçlanmıştır.

  2. olarak..

  Fiorex Nickli Üyeden Alıntı

  Evrenin bütününe turkishwat üzerinden bakma şansımız yok. Öğrenciler buraya memnun olunca gelip yazmıyorlar genelikle mağdur olduklarında şirketler ile ilgili yazıyorlar. Eğer evrenin bütünü TW'da yer alsaydı senin yazdığın şekilde net bir çalışma yapabilirdim.

  Tabi ki de turkishwat'taki veriler gerçeği birebir yansıtmayacaktır ama istatistikte yöntem bu. Wat'a katılan öğrencilerin tüm evren üzerinden araştırılması mümkün değil ama bu evreni temsil eden bir örneklem seçip üzerinden bir çalışma yürütülebiliriz ki senin yaptığın da zaten bu. Turkishwat sitesini, evreni temsil edebileceğine inandığın örneklemin olarak ele almışsın.

  Nickli Üyeden Alıntı

  4.2 Varsayımlar
  Bu çalışmada,
  - www.turkishwat.com adlı sitenin Work and Travel programına katılmış/katılan öğrencilere kaynaklık eden en geniş içerikli web sitesi olduğu varsayılmıştır.

  Nickli Üyeden Alıntı

  4.3 Kapsam ve Sınırlılıklar
  - Bu çalışma www.turkishwat.com sitesinde, 12 Mart 2006 - 1 Şubat 2010 tarihleri arasında "Mağduriyet" üzerine açılmış/yazılmış konu başlıkları ile sınırlandırılmıştır.

  Ben bu örneklemin gerçekliği en iyi temsil edip etmediğini de sorgulamıyorum ve önceki mesajımda göreceğin üzere ben de bu örneklem üzerinden devam ederek farazi bir örnek veriyorum;

  Nickli Üyeden Alıntı

  TW'da, programa "Normal fiyat" ile katılan toplam öğrenci sayısı: 1000
  TW'da, programa "Ucuz fiyat" ile katılan toplam öğrenci sayısı: 100

  TW'da, "Normal fiyat" ile gidip mağdur olanların oranı: 14/1000 = 0.014
  TW'da, "Ucuz fiyat" ile gidip mağdur olanların oranı: 7/100 = 0.07

  Kısaca bence eksik olan şu:
  Ele aldığın dönemde, bu örneklem içindeki iki kategoriye ait katılımcıların toplam miktarları göz ardı edilmiş. Yani doğru karşılaştırma şu şekilde olmalı; bu kategorilerin kendi içindeki mağduriyet oranlarını tespit edip sonra karşılaştırmak.

  Son somut bir örnek ile mesajımı bitiriyorum.

  Work and Travel köyünde 1.100 kişi oturuyor. Bu köyde hem nderssen hem Fiorex elma satıyor. Ama nderssen pahalı, Fiorex ise ucuz satıyor.

  nderssen, halkı "Fiorex'ten almayın kardeşim, hep çürük çarık elma satıyor." diye uyarırken, Fiorex'e de böylece çamur atıyor. Fiorex ise bunun doğru olmadığını, eğer kimde daha fazla çürük elma varsa asıl o kişinin daha çok çürük elma sattığını iddia ediyor.

  Halkın çoğu nderssen'in cazibesine kapılıp ondan satın alıyor, kalan kısmıysa Fiorex'ten. Böylece nderssen 1000 elma satarken, Fiorex 100 elmada kalıyor (her kişi bir elma satın almış).

  Fiorex'in sattığı 100 elmanın 7'si çürük çıkmış, nderssen'in ise 1000 elmasından 14'ü.

  Fiorex'in iddia ettiği gibi nderssen kendisinden 2 kat daha fazla çürük elma satmış ama nderssen'in sattığı elmaların çok az bir kısmı çürük çıkmış ve müşterilerinin büyük çoğunluğu memnun kalmış ki bu memnuniyet oranı Fiorex’inkinin 5 katı.
  Konu nderssen tarafından (11-14-2010 Saat 04:15 PM ) değiştirilmiştir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular