Menu
 1. #1
  Avatar Resmi
  shinoda
  turkishwat inc.
  Mesaj
  1.220
  Konu
  144
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.220

  Konu:144

  Beğeni:3

  Lokasyon:istanbul

  Sevgili Turkishwat kullanıcıları,

  Turkishwat, Work and Travel programının tüm yönlerini tartışan, sorgulayan ve bu programa katılan öğrencilerin buluşma noktası pozisyonunda bir platform olduğu gibi Amerikan Başkonsolosluğu ile yapmış olduğu ortak çalışmalarla programa katılmak isteyen öğrencilere yol göstermeye, daha sorunsuz bir program geçirmeleri için bilgilendirmeye devam ediyor.

  Özellikle son zamanlarda program hakkında çıkan olumsuz haberlerle birlikte Amerikan Konsolosluğu da konuya titizlikle bakıyor ve söz konusu mağduriyetleri en aza indirgemek adına çalışmalar yapıyor. Turkishwat.com, bu sefer program hakkında en çok merak edilen 5 soruyu konsolosluk yetkililerine iletti. İşte Amerikan Başkonsolosluğu'nun Turkishwat.com ile yapmış olduğu röportajın detayları:

  TW - Summer Work and Travel programına katılacak öğrencilerin ne tür niteliklere sahip olması gerekir?

  K - Türkiye’de Summer Work and Travel (SWT) programına YÖK tarafından tanınan yüksek eğitim kurumlarına devam eden öğrenciler katılabilir. Buna göre, önlisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programlarında okuyan öğrenciler SWT’a katılabilir. Türkiye’de sertifika programlarına veya YÖK tarafından tanınmayan okullarda okuyan, okul kaydını dondurmuş olan veya mezun durumdaki öğrenciler SWT’a katılamaz.
  SWT programına katılmak için gerekli olan bir asgari genel not ortalaması bulunmamaktadır. Ancak, hiçbir dönem üniversitelerinde sınıf geçmek için gerekli olan not ortalamasını alamayan öğrenciler vize görüşmesinde konsolosları gerçek öğrenciler olduklarına ikna edemeyebilir.

  TW - SWT programına katılacakların aracı şirket seçiminde dikkat etmesi gerekenler nedir?

  K - SWT programına katılmayı düşünen ve bir danışmanlık şirketinin hizmetlerinden faydalanmayı tercih eden öğrenciler İstanbul A.B.D. Başkonsolosluğu web sitesinde bu hizmeti veren danışmanlık şirketleriyle ilgili bazı temel bilgilere ulaşabilir (Summer Work and Travel - U.S. Consulate General Istanbul, Turkey). Bu sayfaya bulunan bilgiler danışmanlık şirketlerinin kendi sundukları bilgiler olup, Başkonsolosluk garantisi altında değildir. Yine de, öğrencilere farklı şirketler arasında karşılaştırma yapmaları için bir ortam sunmaktadır.

  Öğrenciler katılmak istedikleri programa daha önce katılmış olan diğer öğrencilerin yaşadıkları tecrübelerden faydalanabilir. Danışmanlık şirketlerinin hizmetlerinden faydalanmayı tercih eden öğrenciler mutlaka farklı şirketlerle görüşmeli ve sunulan hizmetler arasında karşılaştırma yapmalıdır Internet’te bulunan çeşitli tartışma sayfaları, portallar, turkishwat.com öğrencilerin bilgi edinebileceği çok değerli kaynaklardır.

  SWT - Öğrencinin programdan beklentisi ne olmalı? Program tam olarak nedir?

  K -
  SWT bir kültürel değişim programıdır. Amacı, yabancı üniversite öğrencilerine Amerikan halkının gündelik hayatını tanıtmaktır. Öğrenciler Amerikalılarla çalışarak ve etkileşim içine girerek Amerika’da hayatı tanıyabilir. SWT bir para kazanma veya dil eğitimi programı değildir. Ancak, öğrenciler çalışmaları karşılığında aynı işi yapan Amerikan vatandaşlarının kazandığı ücreti kazanır ve anadili İngilizce olan kişilerle iletişim kurarak İngilizcelerini geliştirme fırsatı bulabilir. Ancak, esas amacı İngilizce öğrenmek veya para kazanmak olan öğrenciler SWT’dan başka programları değerlendirmelidir.

  Yaptıkları işin süresine ve türüne bağlı olarak öğrenciler programa katılmak için yaptıkları masrafı karşılayabilir. Çalışma süresinin sona ermesinin ardından öğrenciler 30 gün süreyle A.B.D.’de seyahat edebilmektedir. SWT programına dünyanın pek çok ülkesinden öğrenciler katılmaktadır. Bu nedenle, SWT genç insanlara diğer kültürleri tanımak için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Unutulmaması gereken, Summer Work and Travel programının bir kültürel değişim programı olduğudur.

  TW -
  Öğrenciler vize görüşmesinde çok stresli bir dönem geçiriyor. Bu süreçte katılımcılara vize verme ya da vermeme konusunda kriterleriniz nedir? Vize vermenizde aracı şirketin ya da sponsor şirketin bir etkisi var mı? Bu süreç için öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

  K - Öğrencilere verebileceğimiz en iyi tavsiye vize görüşmeleri sırasında doğruyu söylemeleridir. Bazı öğrencilerin görüşme sırasında çok heyecanlanabildiğinin farkındayız, ama hiçbir taktik veya ezberledikleri hiçbir yanıt vize almalarını sağlamayacaktır. Öğrencilere ne okuduklarını, neden Amerika’ya gitmek istediklerini ve programa katılmak için gerekli nitelikleri taşıyıp taşımadıklarını anlamamızı sağlayacak başka sorular soruyoruz.

  SWT programına katılmak isteyen öğrencilerle vize görüşmeleri İngilizce yapılır. Bunun amacı öğrencilerin programdan faydalanabilecek kadar İngilizce bilgisine sahip olup olmadığını ölçmektir. Vize görüşmesini yapan konsoloslar İngilizce seviyesini kanıtlayacak TOEFL sonuçları veya herhangi bir belge görmek istemez. İngilizce seviyesi en çok öğrencilerin A.B.D.’de yapacakları işlerle alakalıdır. Halka doğrudan iletişim kurulmasını gerektiren işlerde çalışacak öğrenciler, yoğun emek isteyen işlerde çalışacak olan öğrencilere göre daha iyi seviyede İngilizce bilmelidir.

  Vize görüşmeleri başvuru sahipleriyle yapılır ve başka hiçbir kişi veya kurum görüşme sonuçları üzerinde etkili olamaz. Vize görüşmeleri sırasında değerlendirilen öğrencilerin birlikte çalıştıkları acente veya diğer aracı kurumlar değil, motivasyonları ve programa katılmak için ne kadar hazır olduklarıdır. Belirli şirketlerle birlikte çalışan öğrencilere karşı herhangi bir önyargı söz konusu olamaz.

  TW -
  Summer Work and Travel programı konusunda özellikle son yıllarda gerek medyada gerekse bazı yayın organlarında olumsuz eleştirilere ve yazılara tanık olduk. Olumsuz haberlerin çıkmasında ve bunların kullanılmasında kaynak olarak ABD’ye çalışmak için giden ve mağdur kalan öğrencileri gösterebiliriz. Bu tür olaylara sebep olan faktörler size göre nelerdir? Böyle durumlarda katılımcıların ne yapması gerekir?

  K -
  Bu programa katılmayı düşünen öğrenciler çalışmak istedikleri, çalışabilecekleri işler ve yaşayabilecekleri yerler hakkında fikir sahibi olmalı ve bilinçli tercihler yapmalıdır. Çalışma ve yaşama koşulları dikkatle değerlendirilmelidir. Öğrenciler A.B.D.’nin çok büyük bir ülke olduğunu ve bazı şehirlerin diğerlerine göre daha sakin ve küçük olabileceğini unutmamalıdır. Gidilecek şehirle ilgili önceden bilgi alınması program başladıktan sonra yaşanabilecek hayal kırıklıklarının önüne geçebilmektedir.

  Öğrenciler aracılık yapan danışmanlık şirketleriyle imzaladıkları sözleşmeleri büyük bir dikkatle okumalı ve bir kopyasını almalıdır. Bu sözleşmeler öğrencilerin ve danışmanlık şirketlerinin sahip oldukları hak ve sorumlulukları gösteren en temel belgelerdir. Öğrenciler özellikle haftalık asgari çalışma saati sayısı ve saat başı alacakları ücret bilgilerine dikkat etmelidir. Sözleşmelerde dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da barınmanın temin edilip edilmeyeceğidir. Öğrenciler imzaladıkları sözleşmelerin koşullarını anlamalı ve kabul etmelidir.

  Öğrenciler sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenlerle sorun yaşarlarsa, ilk yapmaları gereken işverenleriyle doğrudan görüşmek ve onlarla anlaşmaya çalışmaktır. Eğer sorunlarını bu şekilde çözemezlerse A.B.D.’deki sorunsor şirketleriyle görüşmeli ve onların duruma müdahale etmesini istemelidirler. Bütün öğrenciler sponsor şirketlere 7 gün 24 saat erişebilmelidir. Ancak bu şirketlere erişemez veya harekete geçmelerini sağlayamazlarsa, Türkiye’deki acenteleriyle görüşerek onlar üzerinden sponsorlara ulaşmaya çalışabilirler.

  SWT programına katılmak isteyen bütün öğrenciler vize görüşmesinden önce A.B.D. Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan İnsan Kaçakçılığıyla Müdahale broşürünü okumuş olmalıdır. Bu broşürde A.B.D.’de geçici plarak çalışacak kişilerin hakları tanımlanmakta ve öğrencilere insan kaçakçılığıyla karşılaşırlarsa arayabilecekleri acil durum telefon numaraları verilmektedir. İnsan kaçakçılığı ve işçi istismarı öğrencilerin A.B.D.’de karşılaşmayacağını umduğumuz ciddi suçlardır. Ancak eğer böyle talihsiz bir olayla karşılaşırlarsa, öğrenciler haklarını ve kimin kendilerine yardımcı olabileceğini bilmelidir. Bu broşür Türkiye’deki bütün acentelerden temin edilebileceği gibi Summer Work and Travel - U.S. Consulate General Istanbul, Turkey adresindeki sayfamızdan da ulaşılabilir.

  Summer Work and Travel programına katılan bütün öğrencilerin harika anılarla geri döneceğini umarız. Bizim de yaşadıklarınızdan öğreneceklerimiz olabilir! Bütün öğrencileri Facebook sayfamızda bize katılıp SWT anılarını, fotoğraflarını ve videolarını paylaşmaya davet ediyoruz. www.facebook.com/swtturkey

  Amerikan Konsolosluğu'na konu hakkında yapmış oldukları özverili çalışmalar ve sorularımıza vermiş oldukları cevaplar için teşekkür ederiz.
  admin (at) turkishwat.com
 2. #2
  Avatar Resmi
  BannedUser
  Guest
  Mesaj
  n/a
  Konu
  192
  Yok artık muhteşem ya.

  Sadece TW ye özel röportaj.
 3. #3
  Avatar Resmi
  mustafa61
  TW Üstün Hizmet Watçısı
  Mesaj
  934
  Konu
  36
  Üye Avatarı

  Mesaj:934

  Konu:36

  Beğeni:0

  Lokasyon:turkiye

  guzel olmus
  SEHIRLER HAKKINDA DETAYLI BILGI ICIN TIKLA
  http://www.turkishwat.com/eyaletler-...nun-sehri.html
 4. #4
  Avatar Resmi
  fubar
  Profesyonel Watçı
  Mesaj
  563
  Konu
  14
  Üye Avatarı

  Mesaj:563

  Konu:14

  Beğeni:0

  Lokasyon:İzmir

  Çok yararlı bi bir döküman olmuş direk 1. ağızdan. Bu arada;
  www.facebook.com/swtturkey.com yanlış yazılmış arkadaşlar. İlgili linke
  Summer Work and Travel Turkey | Facebook burdan ulaşabilirsiniz.
  I'll be there and then one day I'm gonna say "I was there too".
 5. #5
  Avatar Resmi
  shinoda
  turkishwat inc.
  Mesaj
  1.220
  Konu
  144
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.220

  Konu:144

  Beğeni:3

  Lokasyon:istanbul

  Konuyu toplam 68 üye okuyor. (3 Kayıtlı üye ve 65 Misafir) shinoda, azuhazu, skyline26

  Konuya ilgi oldukça fazla.

  Özellikle not ortalaması ile ilgili yapılan açıklamaya dikkat ettim. Vize alma konusunda asgari bir not ortalaması isteği yok fakat geri dönüş yapılacağına dair samimi olmak gerekiyor. Bu da görüşme sırasında belli olabiliyor. Geri dönecek olmasına rağmen çok fazla heyecan yapan ve konuşamayan katılımcıların buna dikkat etmesi gerek. Ayrıca bazı firmaların "Bizimle giden öğrencilerin vize alma şansları daha yüksektir" gibisinden sözlerine ise asla itibar etmeyin ve bu durumu rapor edin.
  admin (at) turkishwat.com
 6. #6
  Avatar Resmi
  ayhn
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.300
  Konu
  27
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.300

  Konu:27

  Beğeni:0

  Lokasyon:Manisa - İzmir - Bursa

  Sırf vize memurlarının kaprisleri ve ruh hallerine göre red verdiği öğrencilerden de bahsetseydi keşke sevgili başkonsolosluk...
  2009 Work and Travel (Virginia-North Carolina)
  2010 Work and Travel (Lake George, New York)
  2011 Internship (Germany)
  2012 Internship (???Bratislava)
 7. #7
  Avatar Resmi
  shinoda
  turkishwat inc.
  Mesaj
  1.220
  Konu
  144
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.220

  Konu:144

  Beğeni:3

  Lokasyon:istanbul

  fubar Nickli Üyeden Alıntı

  Çok yararlı bi bir döküman olmuş direk 1. ağızdan. Bu arada;
  www.facebook.com/swtturkey.com yanlış yazılmış arkadaşlar. İlgili linke
  Summer Work and Travel Turkey | Facebook burdan ulaşabilirsiniz.

  Link düzeltildi
  admin (at) turkishwat.com
 8. #8
  Avatar Resmi
  break
  Site Yöneticisi
  Mesaj
  5.191
  Konu
  127
  Üye Avatarı

  Mesaj:5.191

  Konu:127

  Beğeni:0

  Lokasyon:Izmir

  Güzel bir çalışma oldu hem bizim adımıza hem de SWT programına yeni katılacak arkadaşlar adına. TW' de ilkler ve yenilikler bitmez.
  # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

  # Internship in Israel: 2011 ...

  # MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

  # Retired Worker & Traveler: 2013 ...

  # Maldive Island: 2016

  # II. Europe Trip: 2017
 9. #9
  Avatar Resmi
  azuhazu
  Üstad
  Mesaj
  2.584
  Konu
  38
  Üye Avatarı

  Mesaj:2.584

  Konu:38

  Beğeni:0

  Lokasyon:Where Philly Loves a Winner

  Başkonsolosluk başka sitelere de vermiş benzer röportajları.
  Peki.
 10. #10
  Avatar Resmi
  shinoda
  turkishwat inc.
  Mesaj
  1.220
  Konu
  144
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.220

  Konu:144

  Beğeni:3

  Lokasyon:istanbul

  azuhazu Nickli Üyeden Alıntı

  Başkonsolosluk başka sitelere de vermiş benzer röportajları.

  Röportaj turkishwat.com'a verildi. SWT'nin resmi profili: Work and Travel... | Facebook

  üzerinden de açıklamaları izleyebilirsiniz.
  admin (at) turkishwat.com
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular