MemberPanel

TW - Sponsor

TW - Sponsor
TW - Sponsor
TW - Sponsor

Work and Travel Önemli Bilgi Arşivi Work and Travel hakkında önemli bilgilerin toplandığı forum alanı. Bu alana yararlı olabilecek yazılar arşivlenecektir.

 
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
  #1 (permalink)  
Alt 12-15-2008, 11:15 PM
Efsane Watçı
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 1.346
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 7 yorumundan 11 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 12
watken will become famous soon enoughwatken will become famous soon enough
watken - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Thumbs up Günlük Bilgiler

Hediyeleşme
Düğüne, bebek görmeye, vb. bir yere davet edilirseniz, hediye götürmeniz beklenir. Ev sahibini çok iyi tanıyorsanız, bu hediyenin yaklaşık 25 $ değerinde olması gerekir.


Hediye olarak ne alacağınızı bilmiyorsanız, size farklı gelebilecek bir uygulama işinizi kolaylaştıracaktır. Düğün öncesinde gelin, o civardaki bir ya da iki mağazanın adını belirtecektir (davetiyede yazılmış da olabilir). Bunlar, gelinin tarzını gösteren yerlerdir. Buralardan bir hediye seçebilirsiniz.Türkiye'ye dönerken Amerika'daki dostlarınıza bir hatıra bırakmak istiyorsanız, Türkiye'ye ait özel bir şey vermeniz hoş olacaktır. Çok değerli olması ya da nadir bulunan bir şey olması gerekmez, Türkiye'yi hatırlatması yeterlidir. Türkiye hakkında bir kitap, pahalı olmayan bir el sanatı ya da Türk kültürünü gösteren küçük bir sanat eseri olabilir. Arkadaşınız bozuk para veya pul koleksiyonu yapıyorsa, Türkiye'ye ait para ya da pul hediye etmek ince bir davranış olacaktır.


Ev sahibinize ya da arkadaşınıza misafirperverliğinden dolayı kendinizi borçlu hissediyorsanız, onu bir geziye, basketbola, hokey oyununa, sinemaya ya da iyi bir restorana götürebilirsiniz.


İş arkadaşlarınıza hediye verirken, kişisel hediyelerden ziyade büroya uygun olabilecek türleri tercih edin. Kozmetik ürünleri, giysi gibi şeyleri vermek doğru olmaz.


Gürültü
Kamusal alanlarda garip ve hoş olmayan sesler çıkarmak, lokantada yemek yerken ağız şapırdatmak ya da çorba içerken ses çıkarmak kaba davranışlardır.

Müzik dinlerken sesini çok açma ya da gecenin geç saatinde gürültü yapmak uygun davranışlar değillerdir.


Tuvaletler

Amerika'da, caddelerde umumi tuvaletler yoktur. Otellerde, barlarda, restoranlarda, müzelerde, dükkanlarda, benzin istasyonlarında, hava limanlarında ve otobüs istasyonlarında bulabilirsiniz.


Öğrenmeniz gereken en önemli ifade "How can I find a toilet?-Nerede tuvalet bulabilirim?"dir. "toilet" yerine, men's room (women's room), restroom, lavatory, toilet, bathroom, little boy's room, potty, head, john ve water closet de kullanabilirsiniz. Son dördü daha az kullanılır, fakat kullanıldığında anlaşılırlar. "loo", "earth closet" ve "usual offices" ifadeleri genel olarak Amerikalılar tarafından kullanılmaz.

Çoğu havaalanı tuvaletinde sifon otomatiktir, el ile çalışmaz. Etrafta sifona benzer bir şey göremezseniz tuvaletten ayrılın, siz ayrıldıktan birkaç saniye sonra çalışacaktır.
__________________

Work & Travel Rehberi

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #2 (permalink)  
Alt 12-16-2008, 02:25 AM
Efsane Watçı
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 1.346
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 7 yorumundan 11 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 12
watken will become famous soon enoughwatken will become famous soon enough
watken - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

Zaman dilimleri ve ısı dereceleri
Isı dereceleri, genellikle Farenheit olarak, bazen de Celsius olarak yazılır. Fahrenheit olarak verilmiş bir dereceyi Celsius'a dönüştürmek için 32 çıkartılır ve sonuç 5/9 ile çarpılır.


İklim, Amerika' da çok değişkendir. Amerika'nın neresinde olursanız olun, bir cekete ya da hırkaya bütün yıl ihtiyacınız olacaktır. Eğer soğuk bölgelerinde yaşıyorsanız, iyi bir paltoya, bota ve eldivene de ihtiyacınız var demektir.

Amerika başlıca dört bölgesel zamana sahiptir:

* Pacific Standard Time (PST)
* Mountain Standard Time (MST)
* Central Standard Time (CST)
* Eastern Standard Time (EST)

California' da saat 9:00 olduğunda (sabah) (PST), Denver' da sabah 10:00 (MST), Chicago' da sabah 11:00 (CST) ve New York' da 12:00 (EST) olur.

Sayılar

Amerikalılar, 13 sayısını uğursuz kabul ederler. Hatta, büro numaraları, kat numaraları, otel oda numaraları verilirken, çoğu zaman bu numara es geçilir. 7 sayısı ise uğurlu rakam olarak kabul edilir.

Ondalık sistem kullanılmaktadır. Büyük rakamlarda üç haneli grupları ayırmak için virgül kullanılır, "1,232.52$" gibi.


Özel günler

Christmas: Amerikalılar Christmas'ı oldukça coşkulu kutlarlar, hem dini hem geleneksel bir bayramdır.

Thanksgiving: Kasım'ın dördüncü Perşembe günüdür. Yakın akrabalar ve arkadaşlar arasında kutlanan bir festivaldir. Hindi, patates kızartması ve tatlı patates yendikten sonra şükran duası yapılır.

4 Temmuz: Bu tarih, Amerika'nın Britanya karşısında kazandığı zaferi ve bağımsızlığını kazandığı günü göstermektedir. Tüm ülkede havai fişek gösterileriyle kutlanır.

Halloween: Tüm ülkede büyük şenliklerle kutlanır. Çocuklar gulyabani, cadı, hayalet, şeytan giysileri giyerler ve grup halinde komşuları dolaşırlar. Kapıları çalarlar ve "trick or treat, money or eat" derler. Ev sahipleri de çocuklara yiyecek ya da tatlı (traet) verirler. Herhangi bir şey verilmediği takdirde çocuklar bazı şakalar (trick) yaparlar. Çocuklar, kapıları çalıp kaçmak, tuvalet kağıtlarını telefon direklerine ve çitlere sarmak gibi çeşitli muziplikler yaparak komşularını rahatsız ettikleri Halloween'dan önceki gece, Mischief Night olarak adlandırılır. Bu iki gece, büyükler için pek popüler olmasa da, çocuklar için hayli eğlendiricidir.


Amerikan tatilleri
Amerikan takvimi, çok sayıda tatil ile doludur. Aşağıdaki tablo, en popüler olanları göstermektedir. Önemli milli tatiller, koyu ile yazılmıştır. Resmi yerler, bankalar, postaneler bu günlerde kapalıdır. İtfaiye, ambulans ve polis merkezleri ise her zaman açıktır.

Amerikalılar, diğer insanların dini inançlarının gerektirdiği tatillere karşı oldukça duyarlıdırlar. Örneğin, Yom Kippur, Rosh Hashanah, Sukkoth, Chanukah ve Passover gibi yahudi bayramları. Ramazan ve Kurban gibi Müslümanların bayramları vb.
New Year's Day 1 Ocak

Martin Luther King, Jr. Day Ocak'ın üçüncü pazartesi

Ground Hog Day 2 Şubat

Valentine's Day 14 Şubat

President's Day Şubat'ın üçüncü pazartesi

St. Patrick's Day 17 Mart

April Fool's Day 1 Nisan

Patriots Day Nisan'ın üçüncü pazartesi

Good Friday Paskalya pazarından önceki cuma

Mother's Day Mayıs'ın ikinci pazarı

Memorial Day Mayıs'ın son pazartesi

Flag Day 14 Haziran

Father's Day Haziran'ın üçüncü pazarı

Independence Day 4 temmuz

Labor Day Eylül'ün ilk pazartesi

Columbus Day Ekim'in ikinci pazartesi

Halloween 31 Ekim

Veterans Day 11 Kasım

Thanksgiving Kasım'ın dördüncü perşembesi

Christmas Day 25 AralıkAğırlıklar ve ölçümler
Amerika, ağırlık ve ölçü birimleri olarak hala İngiliz sistemini kullanmaktadır. Metrik sistem vardır, fakat insanlar litre ve santimetreden ziyade quarts ve inches kullanırlar.

uzunluk
1 inch = 2.54 santimetre (cm)
1 santimetre = 0.39 inch (in)
1 foot = 0.305 metre (m)
1 metre= 3.28 feet (ft)
1 foot = 12 inches
1 yard = 0.914 metre (m)
1 metre = 1.09 yards (yd)
1 yard = 3 feet
1 mile = 1.61 kilometre (km)
1 kilometre = 0.62 mile (mi)
1 mile = 5280 feetAğırlık
1 ounce = 28.35 gram (g)
1 gram = 0.035 ounces (ons)
1 pound = 0.4536 kilogram(kg)
1 kilogram = 2.2046 pounds (lb)
1 pound = 16 ounces


Sıvı ölçü birimleri

1 gallon = 3.7854 liters (L)
1 liter = 0.2642 gallons (gal)
1 miles/gallon = 0.42514 km/litre
1 gallon = 4 quarts
1 quart = 2 pints
1 pint = 2 cups
1 cup = 8 fluid ounces
1 yemek kaşığı = 3 tatlı kaşığı
1 çay kaşığı = 5 ml
__________________

Work & Travel Rehberi

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #3 (permalink)  
Alt 12-16-2008, 02:26 AM
Efsane Watçı
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 1.346
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 7 yorumundan 11 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 12
watken will become famous soon enoughwatken will become famous soon enough
watken - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

Elektronik malzemeler
Amerika'da çoğu elektrik çıkışı 110-120 volt, 60 cycles'da çalışır. Türkiye'den götüreceğiniz elektrikli cihazlar için transformatör ya da adaptör kullanmanız gerekecektir.

Din
Amerika Birleşik Devletleri, hoşgörü ve karşılıklı saygı üzerine kurulmuş çok-kültürlü bir toplumdur; dini inançlarınızı yaşamak için tereddüt etmenize gerek yoktur. Kolej ya da üniversitenizde muhtemelen bir çok isimde teşkilatlanmış dini gruplar bulunacaktır. Yabancı öğrenciler ofisi sizin bu tür gruplarla tanışmanıza yardımcı olacaktır. Amerikan toplumu diğer bir çok batı ülkesinden daha dindar bir yapıya sahipse de bir çok Amerikalı dini tartışmaktan rahatsız olur. Hatta bazıları bu konudan tamamıyla kaçınırlar.


Yemekler
Amerikalılar genelde, günde üç öğün yemek yerler: kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği. Kahvaltı 7:00 - 8:00; öğle yemeği 11:00 - 12:00, akşam yemeği ise akşam 18:00 - 20:00 arasındadır. Pazar günleri, "brunch" (geç kahvaltı ya da erken öğle yemeği) yolu ile kahvaltı ve öğle yemeğine birleştirilir.

Kahvaltı ve öğle yemekleri hafif yemeklerdir, akşam yemeği ise temel yemektir.
Amerikalılar, kahvaltıda sütlü mısır gevreği (cornflake), bir bardak portakal suyu, tost ya da reçelli bisküvi yerler. Öğlen ve akşam yemeklerinin çeşitleri çok daha fazladır.

Büyük şehirlerde restoranlar çoğunlukla modern ve temizdir, geniş menülere ve değişen fiyatlara sahiptirler. Restoranlar çeşitli biçimlerde ve büyüklüktedir, fast food'lardan, self-servis restoranlarına, masa servisinden fişli servise kadar çok sayıda çeşit vardır.


Sigara
Sigara içmek, Amerika'da sosyal olarak kabul edilebilen bir davranış değildir. Kamu binalarında sigara içmek yasaktır. İşyeri, lokanta, sinema gibi kapalı alanların çoğunda da bu yasak uygulanmaktadır. Bazılarında sigara içenler için ayrı bölümler oluşturulmuştur.


Tütün ürünleri, 18 yaşından küçüklere satılmaz. Federal yasalara göre ise 27 yaşından küçükler, fotoğraflı kimlik kartı göstermek zorundadırlar.Eğer birisinin evinde misafirseniz, içmeden önce sigara içip içemeyeceğinizi sormanız gerekir. Etrafta, sigaranızın külünü dökebileceğiniz bir kül tablası yoksa, sigara içilmediğine dair iyi bir işarettir.


Amerika uçaklarında da sigara içmek yasaktır. Uçakta ve uçak tuvaletinde sigara içmenin şiddetli cezaları vardır. Eyaletler arası trenlerde ve otobüslerde de yasaktır. Toplu taşıma araçlarında ve otobüslerde de sigara içmek yasaktır.

Birisinin yüzüne sigara dumanı üflemek, aşırı derecede kaba bir davranış olarak kabul edilir. Siz sigara içerken birisi öksürüyorsa, söndürmeyi teklif etmek kibar bir davranıştır.


Alkol
Türkiye'den gitmiş birisi olarak, alkolün satışı ve tüketimiyle ilgili yürürlükte bulunan Amerikan yasaları size sınırlayıcı gelebilir. Amerika'da 21 yaşın altındaki birinin alkollü içecekler satın alması -bira, şarap dahil-yasaktır. Alkolle ilgili yasalar eyaletten eyalete değişmektedir. Örneğin bazı eyaletlerde elinizde açık bir bira kutusuyla sokakta gezmeniz yasaktır. Bazı eyaletler de alkollü içecekler sadece özel devlet satıcılarından satın alınabilir.


Bahşiş vermek
Restoranlarda, faturaya servis ücreti dahil değildir. Dolayısıyla, garsona ücretin % 15'i oranında bahşiş vermek gerekir. Eğer servis yavaşsa ya da kötüyse % 10 verebilirsiniz. Aynı şekilde, güzelse % 20 verebilirsiniz. Bahşiş, sadece masa servisi yapılan restoranlar için geçerlidir. Fast food restoranlarda bahşiş verilmez.

"Tip" ve "gratuity" kelimeleri değişken bir şekilde "bahşiş" anlamında kullanılabilir, fakat ikincisi biraz daha resmi bir anlama ve kullanıma sahiptir.

Taksi şoförleri de toplam ücretin %15'i kadar bahşiş beklerler. Eğer size extra yardım etmişse veya yolunuzu kaybetmişken size yolunuzu göstermişse % 20 kadar bahşiş alabilir.

Otelde, çantaları taşıma için verilen bahşiş 1$ civarındadır. Ceket asma hizmeti için ceket başına 1$ alınır. Kuaför ve berberler için beklenen bahşiş, faturanın %15'i kadardır. Park etme hizmeti 1$'dır.


Federal yasalar, postacıların müşterilerden herhangi bir ücret veya bahşiş talep etmesini, yasaklar.
__________________

Work & Travel Rehberi

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #4 (permalink)  
Alt 12-16-2008, 04:57 PM
Araştırmacı Watçı
 
Üyelik Tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 97
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 9
emre91 is on a distinguished road
Standart

teşekkür ederim çok yararlı bilgiler
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #5 (permalink)  
Alt 12-16-2008, 07:46 PM
TW Üstün Hizmet Watçısı
 
Üyelik Tarihi: Nov 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 921
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 9
YETO is on a distinguished road
Standart

önemsiz gibi görükse de gercekten de faydalı bilgiler
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #6 (permalink)  
Alt 12-17-2008, 01:33 PM
Efsane Watçı
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 1.346
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 7 yorumundan 11 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 12
watken will become famous soon enoughwatken will become famous soon enough
watken - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

Alıntı:
emre91´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
teşekkür ederim çok yararlı bilgiler
rica ederim..zaten hep önemsiz gözüken ayrıntılar hayat kurtarır yeri geldiğinde
__________________

Work & Travel Rehberi

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #7 (permalink)  
Alt 01-11-2009, 11:59 PM
Hayalperest Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Mesajlar: 18
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 0
Caglar34 is on a distinguished road
Caglar34 - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

faydalı bilgiler teşekkürler
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #8 (permalink)  
Alt 01-25-2009, 01:50 AM
Profesyonel Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Mesajlar: 440
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 9
blueblood is on a distinguished road
Standart

bilgi için teşekkürler...
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #9 (permalink)  
Alt 01-25-2009, 11:24 AM
ido ido isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Profesyonel Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jan 2008
Yaş: 28
Mesajlar: 519
Tesekkür et: 0
1 mesajda 1 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
ido is on a distinguished road
Standart

arkadaş gerçekten faydalı şşeyler yazmış..bu toilet meselesi bi gun benim
başıma geldi kadın bişe soruyo mgazaada anlamıyorum bi turlu
megerse tuwalet soruomuş
patron geldi tuwaletin 4 5 farklı halini soyledi anladık sora
__________________
only GoD CaN JuDgE me!!!!!

"FiRsT YoU GoT ThE MoNeY
TheN YoU GoT ThE PoWeR
WheN YoU GoT ThE PoWeR
YoU HaVe ThE WoRLd
YoU HaVe ThE WoMeN...

LaNeT OlSuN İçiİmdeKi İnsAn SeVgİsine

nerede o eski saf temiz bir beklenti olmdan olan sevdalar aşklar,,,,ya mecnun olmuş küpeli ya leyla kaşar
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #10 (permalink)  
Alt 01-25-2009, 08:22 PM
Efsane Watçı
 
Üyelik Tarihi: Mar 2007
Mesajlar: 1.240
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 2 yorumundan 2 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 12
faruk is on a distinguished road
Standart

Görgü kurallarını okuduktan sonra devamını okumadım. NY'a gidenlerin değil, orda yaşayanların okuması lazım bunları.
Ülkemizde de çoğu şey aynı. Pek bir farklılık yok.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
 

Bookmarks


Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML Kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
BBC Turkish Günlük yaşamda ingilizce watken English Forum Area - İngilizce Forum Alanı 9 01-16-2010 12:05 AM
Günlük veya Haftalık tutmak radiskull Serbest Kürsü ve Anket Bölgesi 2 06-16-2009 07:15 PM
25 günlük Bekleyiş (Daha uzun süre bekleyen var mı?) safab Vize ve Pasaport Süreci 33 05-10-2009 08:35 PM
Günlük Başlıkları Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler shinoda TW Arşiv 1 06-16-2007 02:34 PM