MemberPanel

TW - Sponsor

TW - Sponsor
TW - Sponsor
TW - Sponsor

Work and Travel Önemli Bilgi Arşivi Work and Travel hakkında önemli bilgilerin toplandığı forum alanı. Bu alana yararlı olabilecek yazılar arşivlenecektir.

 
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
  #11 (permalink)  
Alt 12-10-2008, 04:28 PM
Efsane Watçı
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 1.346
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 7 yorumundan 11 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 12
watken will become famous soon enoughwatken will become famous soon enough
watken - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

Göz Altına Alınmanız Durumunda

Gözaltına alınırsanız yasal haklarınız:
# Sessiz kalma ve sorulara cevap vermeme hakkınız vardır.
# Suçlanan hiç kimse itiraf etmeye zorlanamaz.
# Polis memuru soruşturmada yetkili değilse aranmama hakkınız vardır.
# Avukat tutma hakkınız vardır ve ödeyecek paranız yoksa size bir avukat sağlanır.
# Mahkemeyi beklerken kefalet ile serbest kalabilirsiniz.
# Kendinizi mahkeme prosedürlerine ve kanıt göstermenin tüm kurallarına göre savunma hakkınız vardır.
# Her şeyden önemlisi suçunuz kanıtlanana dek masum sayılırsınız.Eczaneden Reçetesiz Alınabilecek Olan İlaçlar Neler?

FDA ilaçların reçeteli ya da reçetesiz satılmasını belirleyen kurumdur. Reçeteli ilaçlar sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine alınabilen ilaçlardır. Mağazalardan reçetesiz alınabilecek ilaçlar, FDA'nın doktor reçetesi olmadan da kullanımına izin verdikleridir. Mağaza ilaçları; genellikle eczanelerin, süpermarketlerin ve çeşitli mağazaların (WalMart ya da Kmart gibi) raflarında bulunabilen aspirin gibi ağrı kesiciler, asetominofen (Tylenol), ibuprofen (Motrin), naproksen (Aleve); sindirime yardımcı ilaçlar; hafif uyku ilaçları; soğuk algınlığı, grip ve ağrı kesici, alerji ilaçları ve dekongestanların çeşitli bileşimlerinden oluşan benzeri mikrobik hastalıkları tedavide kullanılan ilaçları kapsar. Doktor reçetesi daha güçlü ağrı kesiciler, tüm antibiyotikler, depresyon ilaçları ve sakinleştiriciler gibi psikolojik uyum ilaçları için gereklidir.
__________________

Work & Travel Rehberi

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #12 (permalink)  
Alt 12-10-2008, 04:31 PM
Efsane Watçı
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 1.346
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 7 yorumundan 11 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 12
watken will become famous soon enoughwatken will become famous soon enough
watken - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

Kaldığınız Yerden Ayrılırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Amerika'da bulunduğunuz sürede ikamet ettiğiniz yerden ayrılırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. En önemlisi eğer kiralamadan önce depozito verdiyseniz bunu geri almayı unutmamalısınız. Eğer ücretleri haftalık olarak veriyorsanız son hafta içerisinde kalacağınız zamanı iyi hesaplamanız gerekiyor. Birkaç gün için bütün bir haftanın ücretini ödemeniz size maliyet olarak fazla yük oluşturacaktir. Son olarak ayrılacağınız kesin tarihi SEVIS e ve bağlı bulunduğunuz W&T şirketinize bildirmeyi unutmamalısınız.
Ucuza Uçak Bileti Bulma İhtimalinizin Yüksek Olduğu Dönemler

Amerika'da uçak bileti fiyatları çeşitli dönemlerde değişkenlik göstermektedir. Genel bir kural olarak tatil dönemlerinde fiyatlar katlanmaktadır. Yaz sezonunda ve şubat ayında bilet fiyatları artarken, yaz sezonunu takip eden sonbahar aylarında ve şubat ayını takip eden bahar aylarında bilet fiyatları düşmektedir. Uçuşunuzu ucuza mâl etmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da rezervasyonunuzu olabildiğince erken yaptırmaktır. Uçuş tarihi yaklaştıkça fiyatlar artar. Haftalık periyot içinde bakıldığında ise salı, çarşamba ve pazar günleri, cuma ve cumartesi günlerine kıyasla daha ucuza bilet temin edebileceğiniz günlerdir.ABD Havaalanlarında Her Sene Yaklaşık 637 bin Laptop Kayboluyor

Ponemon Enstitüsü'nün araştırmasına göre, 2007'de özellikle kontrol noktalarında olmak üzere 637 bin laptop ortadan kayboldu. Merkezi Arizona'da bulunan enstitünün yaptığı araştırmaya göre Amerikan havaalanlarında her hafta 10 bin civarında laptopun kaybolduğunu ve kaybolan bu laptoplardan %65 kadarının bulunamadığı sonucu ortaya çıktı. 106 havaalanını kapsayan araştırmada, katılımcıların büyük bir bölümü (%77) havaalanında laptoplarını kaybetmeleri halinde bulma umutlarının olmadığını söyledi. Havaalanlarının yanı sıra otel odaları ve araba içine bırakılan laptopların çalınma riskinin de çok yüksek olduğunu unutmamanızda fayda var.

Hayatınızı birçok anlamda kolaylaştıran bir laptopa Amerika'da, ülkemizde olduğundan çok daha uygun fiyata sahip olmak için çok sayıda seçeneğiniz olacak.


Amerika'da Alkollü İçki Satışı

Amerika’da 21 yaşın altındaki kişilere her türlü alkollü içeceğin satışı yasaktır. Alkollü içkiler hakkındaki yasak ve kurallar eyaletten eyalete farklılık gösterebilmektedir. Bazı eyaletlerde halka açık mekanlarda alkol tüketmek yasaktır. Örneğin Mississippi eyaleti bu konudaki sert kurallarıyla bilinir. Bulunduğunuz eyaletin bu konudaki kurallarını araştırıp öğrenmeniz yararınıza olacaktır.
__________________

Work & Travel Rehberi

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #13 (permalink)  
Alt 12-10-2008, 04:36 PM
Deneyimli Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 197
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 2 yorumundan 2 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
Ataraksia is on a distinguished road
Standart

Alıntı:
watken´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
Amerikan Kültürünü Yakından Tanıyın
Başka bir ülkede en ufak bir hareketinizin veya bir ifadenizin çok farklı anlaşılması, yanlış anlaşılması kültür farkından başka bir şey değildir. Bu nedenle gitmek istediğiniz ülkeye gitmeden önce mutlaka orada çok önemli olan, yabancı ülke insanlarının -en azından- çok önem verdiği şeyleri öğrenerek benimseyerek giderseniz orada karşılaşabileceğiniz kötü durumları bertaraf etmiş olabilirsiniz bir bakıma…

Size Amerika’ya gitmeden önce Amerikalılar tarafından önemverilen bazı hareketlerin ve davranışların bir listesini sunuyoruz. Bunları ciddi bir şekilde okumalı ve özümsemelisiniz.

1) Amerikalılar dakikliğe çok önem verirler. Bu nedenle randevularınıza vaktinde gitmeye çalışın.

2)Atak davranmak, görevlerinizi zamanında tamamlamak ve girişken olmak size artı puan kazandıracaktır.

3) Dış görünüme bulunacağınız ortama göre önem verin. Amerikalılar rahatlarına çok düşkün bir toplum oldukları için nasıl rahat ediyorlarsa o şekilde giyinirler. Ama özel zamanlarda ya da iş görüşmelerde dış görünüşlerine dikkat etmesini de bilirler.

4) Arkadaşlıklar genelde yüzeyseldir. Bizim gibi çok samimi dostluklar enderdir. Yurt ortamında yaşarsanız daha çok arkadaşınız olacaktır.

5) Amerikalıların en tipik özelliklerinden biri 'Özellik' (Privacy) konusundaki aşırı titizlikleridir. Herhangi bir ortamda sırada beklerken önünüzde duran kişiye alıştığınızın en az iki katı kadar uzakta durmaya özen gösterin; aksi taktirde sizi şaşırtacak şekilde rahatsızlık duyacaktır.

Amerika'da Kişisel Güvenliğiniz için Bilmeniz Gerekenler

Birçoğunuz ilk kez birçoğunuz da defalarca gitmiş olabilir Amerika’ya. Yabancı bir ülke farklı bir dil farklı insanlar bunlar yeterince tedirginlik sebebi oluştururken bir de günlük hayatınızda kötü sürprizlerle karşılaşmamak için kişisel güvenliğiniz hakkında dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılar vardır.

Bunlar çok küçük ayrıntılar gibi görünse de çoğu zaman bu ayrıntılara dikkat etmek tehlikeli bir durumdan kurtulmanıza büyük katkı sağlar.

Sokak ortasında cüzdanınızı açmamak gibi, Amerika’da güvenli bir şekilde yaşamınızı sürdürmenizi sağlayan küçük detaylardan oluşan bu konuyu sizler için araştırdık. Güvenlik sorunu, bulunulan yere göre değişiklik gösterse de Amerika’da mutlaka dikkat etmeniz gereken önemli bir noktadır. Bu noktalara dikkat etmekte yarar var;

*Gittiğiniz bölgede yabancı olduğunuzu kesinlikle belli etmemelisiniz. Bir turist gibi etrafı inceleyerek ilk kez görüyormuş gibi bakarak yürümeniz etrafınızdaki tehlikeli insanları harekete geçirmeye yetecektir.

*Yolda hiç tanımadığınız insanların sorularına eğer şüphe duyduysanız sakın cevap vermeyin ve yürümeye devam edin.

*Sokak ortasında, kalabalık yerlerde, toplu taşıma araçlarında cüzdanınızı çıkarmayın.

*Çantanızı sırtınızda taşımamaya özen gösterin özellikle büyük alışveriş merkezlerinde, yürüyen merdivenlerde, eğlence mekanlarında çantanıza çok dikkat edin.

*Akşam saatlerinden sonra bindiğiniz araçlarda hep ön koltukları tercih edin, kestirme diye arayollar yerine daha büyük caddeleri anayolları kullanın.

*Gasp gibi olaylarda direnmemelisiniz. Eğer cüzdanınızı istiyorsa verin ve hızla uzaklaşın. Bu nedenle de yanınızda fazla miktarda nakit para taşımayın. Ayrıca kimlik ve pasaportunuzun birer fotokopilerini kesinlikle evinizde bulundurun.

*Ayrıca hırsızlık olaylarında kredi kartı harcamalarınızda ödemeniz gereken tutar $50 ile sınırlıdır.

*Şüphelendiğiniz anlarda her nekadar bulunduğunuz yerin yabancısı olsanız da üzerinizdeki ürkekliği bir an önce atın ve sanki yıllardır orada yaşıyor, herkesi tanıyormuş gibi davranın. Bu en azından karşınızdakinin cesaretini kırmaya yetecektir.

*Ayrıca herhangi bir şekilde kaybolduğunuzda yoldaki insanlara kesinlikle yer tarifi sormayın. Mutlaka oralarda bulunan dükkan sahiplerine yada esnaf denilen kişilere sorun.

Ayrıca sadece Amerika’da değil son zamanlarda her yerde her şekilde kendinize sahip çıkmanız kötü durumlarla karşılaşmamanız açısından gereklidir. Özellikle son yıllarda çocuk veya yaşlı farketmez gün içinde saldırıya uğrayan kaçırılan veya öldürülen kurbanların sayısının artmasından dolayı insanların kişisel savunmalarına daha fazla özen göstermeleri, önem vermeleri gerekir.

Özellikle yanınızda kendinizi savunma amacıyla hiçbir şey taşımıyorsanız yakın dövüşü yada daha iyimser bir tabirle kişisel savunmayı öğrenmeniz kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu sebeple vücudunuzun en sağlam yerlerini ve savunmanızda size destek olacak bölgelerinizi bilmenizde yarar var diye düşünüyoruz. Vücudunuzun en önemli ve en sağlam yeri dirseğinizdir.

Dirsek: Vücudmuzun en dayanıklı ve sert bölgesi olduğu için en iyi doğal silahtır. Dirseğinizi kullanacak kadar yakınsanız kullanmaktan çekinmeyin.

Cüzdan: Hırsız sizden cüzdanınızı istiyorsa cüzdanınızı ona vermeyin bunun yerine kendinizden uzak bir yere fırlatın, eğer hırsız sizden çok cüzdanınızla ilgileniyorsa ters yöne doğru hızla uzaklaşın.

Bayan Sürücüler: Özellikle bayan sürücüler iş çıkışı, alışveriş sonrası veya bunun gibi durumlarda arabalarına bindikten sonra makyaj tazeleme, cüzdan düzeltme gibi işlerle uğraşma eğilimindedirler. Bunlar kesinlikle çok tehlikeli davranışlardır. Halbuki aracınıza biner binmez kilitlemeli ve harekete geçmelisiniz.

Araca binerken: Araca binmeden önce yerlere ön ve arka koltuklar iyice bakarak etrafı şüpheli durumlar için kontrol edin. Şayet aracınızın yanına tır, kamyon gibi büyük bir araç parketmişse aracınıza ters kapıdan binin. Birçok seri katilin, kurban kendi aracına binerken, kurbanlarını büyük araçların içine çektikleri tespit edilmiş.

Asansör: Merdivenleri kullanmaktansa asansörü tercih edin. Issız merdivenler, merdiven boşlukları özellikle geceleri her tür suç ve şiddet için uygun mekanlardır.

Silahlı Saldırgan: Saldırganın silahı varsa ve siz onun kontrolü altında değilseniz kaçmalısınız. Onun sizi kaçarken vurma ihtimali yüz atışta dörttür. Vursa bile kurşunun yaşamsal bir organa gelme ihtimali daha düşüktür. Koşarak hatta zig zag çizerek kaçın.

Duygusal Davranmayın: Özellikle bayanlar bu tür iyimser davranışları hiç tanımadığınız insanlara karşı çok göstermemelisiniz. Sizin iyi niyetinizden ve merhametinizden yararlanmak isteyebilirler.

Kapıdan Satışlar: Kapınıza kadar gelen satıcılar belki size çok cazip geliyor olabilir. Fakat bu konuda çok dikkatli davranmalısınız. Piyasaya yeni çıkardıkları bir ürün olarak sizlerden parfüm veya deterjan gibi maddeleri koklamanızı isteyebilirler. Bunu kesinlikle yapmayın. Kokladığınız madde bayıltıcı etkisi olan bir madde olabilir ve uyandığınızda evinizin soyulmuş olduğunu veya organlarınızın çalındığını görebilirsiniz.

Kişisel güvenliğiniz konusunda tavsiye edebileceğimiz bir şey de elektroşok ve biber gazı gibi anında etki edebilen teknolojinin faydalarıdır. Bu tür teknolojik nimetlerden yararlanmanız için başvurabileceğiniz bir kaynak: www.amedya.com

Daha fazla kişisel güvenlik hakkında bilgi edinmek için www.frac.com ve www.safetyforwomen.com sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca parasal konularda da hiç alışık olmadığınız fiyatlar ve beklemediğiniz türden harcamaların yüksek ihtimalli olduğu Amerika’da özellikle bursla gidiyorsanız ki ilk maaşınızı muhtemelen ekim ortasında alacak olmanızı da göz önünde bulundurursanız harcamalarınızı minimum seviyede tutmanızı öneririz.

bunlar resmen paranoyak işiistanbuldan tehlıkelı oldugunu sanmam cok kasmaya gerek yok..
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #14 (permalink)  
Alt 12-10-2008, 08:31 PM
Uzman Watçı
 
Üyelik Tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 293
Tesekkür et: 0
1 mesajda 1 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
gokcek50 is on a distinguished road
Standart

Alıntı:
Ataraksia´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
bunlar resmen paranoyak işiistanbuldan tehlıkelı oldugunu sanmam cok kasmaya gerek yok..
Hocam bi gel gör anlarsın İstanbuldan tehlikeli mi değil mi.

Ufak kasablara gidersen neyse de. Hele biraz büyük şehirlere bi git de görürsün.

1 dolar için çekip vuran adamlara oluyor. Bizim Türkiyenin gözünü seviyim.
ABD'de adamlar manyak..
__________________
Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

ABD'de eğitimle ilgili geniş bilgi için:
http://www.turkishwat.com
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #15 (permalink)  
Alt 12-10-2008, 08:57 PM
Acemi Watçı
 
Üyelik Tarihi: Oct 2008
Mesajlar: 28
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 0
habibe is on a distinguished road
Standart

ya ben bişey merak ediyorum gideceiniz tarihten 6-8 hafta önce vize alın die yazmışsınız şubatta vize almamız sorun olurmu yani nisan ya da mayısda koştur koştur istanbula git vi ze al gel olmasa şubatta olsa bunn bi sakıncası vermı ya da daha geç almann bi avantajı var mı???...
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #16 (permalink)  
Alt 12-10-2008, 09:10 PM
Site Yöneticisi
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 5.188
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 61 yorumundan 79 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
break has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond repute
break - MSN Üzeri Mesaj Gönder break - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart

Alıntı:
habibe´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
ya ben bişey merak ediyorum gideceiniz tarihten 6-8 hafta önce vize alın die yazmışsınız şubatta vize almamız sorun olurmu yani nisan ya da mayısda koştur koştur istanbula git vi ze al gel olmasa şubatta olsa bunn bi sakıncası vermı ya da daha geç almann bi avantajı var mı???...
1)Subatta gidersen konsoloslarin basi fazla kalabalik olmadigi icin stresli degiller rahat olurlar . Fazla WaT 'ci olmadigi icin olumlu ve pozitif dusunme bakimindan iyi olur .
2)Nisan , mayis ayinda kostur kostur olmaz oda rahat olur .
3)Erken gitmen biraz daha avantaj
li gibi olabilir 1. maddeden dolayi .
4)Diyelim ki red yedin subat ayinda , hemen 2. vize basvurusu yapman icin daha onunde 3 ayin olur . Panik yapmazsin .
__________________
# Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# United Arab Emirates: 2017
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #17 (permalink)  
Alt 12-11-2008, 02:00 AM
Efsane Watçı
 
Üyelik Tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 1.111
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
S-pectacuLar is on a distinguished road
S-pectacuLar - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

sonlara gitmen en yogun zamana denk gelicegi icin
diger aylara gore biraz daha riskli..
ama sole diyim sana orta seviye ingilizcen olsun
ister gecikmeli olsun o vizeyi sana veriyorlar
__________________
S-pectacular____________________________________

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**


--------------------------------------------
did you start to feel it!!! by@S-pectacular
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #18 (permalink)  
Alt 12-12-2008, 12:17 PM
Site Yöneticisi
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 5.188
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 61 yorumundan 79 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
break has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond repute
break - MSN Üzeri Mesaj Gönder break - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart

Tabi not ortalamani da 2.00 'in ustunde tut .
__________________
# Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# United Arab Emirates: 2017
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
 

Bookmarks


Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML Kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Interrail Vs. Work & Travel Wrallin Soru-Cevap Alanı (Yardım Masası) 4 01-30-2010 08:17 AM
Work & Travel Wrallin Soru-Cevap Alanı (Yardım Masası) 7 01-24-2010 04:26 PM
Work and Travel Rehberi_2 watken Work and Travel Önemli Bilgi Arşivi 6 12-10-2008 04:22 PM
Work and Travel gercek manada nedir? Work and traveli yasamış biri zaxurani TW Arşiv 41 08-11-2008 05:09 PM
After Work = Travel MaJ TW Arşiv 0 03-23-2008 05:22 PM