MemberPanel

TW - Sponsor

TW - Sponsor
TW - Sponsor
TW - Sponsor

Work and Travel Önemli Bilgi Arşivi Work and Travel hakkında önemli bilgilerin toplandığı forum alanı. Bu alana yararlı olabilecek yazılar arşivlenecektir.

 
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
  #1 (permalink)  
Alt 05-05-2008, 01:54 AM
Deneyimli Watçı
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 229
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 2 yorumundan 2 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
BarisMT is on a distinguished road
Thumbs up Amerika’da çalışma

AMERİKA’DA ÇALIŞMATakım ÇalışmasıAmerikan toplumu grup desteğine tarihsel bir bağlılık göstermektedir. Amerikalar daima işyerlerinde “takım çalışması” kelimelerini kullanırlar ve bu atmosfere uyum sağlayabilmeniz önemlidir. İş arkadaşlarınıza yardım edin ve sorunuz olduğunda yardım istemekten asla çekinmeyin. İşvereniniz sizden çalışma tanımınız dışında işler isteyebilir. Bu normal bir durumdur. Elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Bu ekstra işinizin karşılığında işvereniniz kişisel istekleriniz için daha da anlayışlı olacaktır.

Dakiklikİşvereniniz üzerinde iyi bir etki bırakması açısında dakik olmak ve istenilenden de erken zamanda işleri bitirmek önemlidir ve bir avantajdır. Eğer daima geç kalırsanız işini ciddiye almayan biri olarak görülürsünüz. İş saatlerinizde yaptığınız konuşmaları kısa tutmalısınız. İş arkadaşlarınızı boş zamanlarınızda tanımak için çok vaktiniz olacaktır.

Giyim ve DavranışUygun olanın ne olduğunu görmek için diğerlerinin nasıl giyindiğine bakın. İş görüşmeniz sırasında işinizdeki giyim kuralları hakkında bilgi isteyin. Genellikle iş kontratınızda bu bilgiler size verilecektir.

İletişimİşteki iletişim aynı zamanda beden dilini de içerir. Her ofis kendi çevresine ve davranış biçimlerine sahiptir. Örneğin iş arkadaşlarınıza çok yakın durmak yanlış bir etki bırakabilir.
Amerikalılar sık sık el sıkışırlar ancak karşılama olarak yanaktan öpüşmezler. Elleri güvenli ve sıkı bir şekilde sıkmalısınız. Çok sessiz olmamaya çalışın, Amerikalılar duygusal tepkilerini saklamayı sevmezler ve sizin arkadaşça olmadığınızı düşünebilirler.
Süpervizörler yakın arkadaşlarınızla paylaştığınız gibi sizinle kişisel bilgiler paylaşabilirler. Ayrıca ilk isimleri ile onları çağırmanızı isteyebilirler. İşte sosyal bir ortam yaygındır ve patronunuz da sık sık katılacaktır. İş yerinde arkadaşlarınızla olan samimiyetinizin dışında, sizden beklenen işinizi en iyi şekilde yapmanız ve doğru şekilde davranmanız çok önemlidir.

Fazla Mesai
Yeni bir çalışan olarak sizden ekstra saatlerde çalışmanız istenebilir. Birçok şirket ekstra saatler için normal çalışma saatinin bir buçuk katını öder. İşvereninize şirketinizdeki mesai ücretlerini sorun çünkü eyaletten eyalete farklılık gösterebilirler. Eyaletlerdeki ücret bilgilerine bakmak isterseniz www.dol.gov adresinde, sıkça sorulan sorulara bakabilirsiniz.

İşyerinizdeki ProblemlerEğer süpervizörünüz ya da herhangi bir iş arkadaşınız ile ilgili problemleriniz varsa en profesyonel şekilde çözmeye çalışın. Yeni bir çalışan olduğunuz için iş arkadaşlarınızın daha önceden yaşadığı problemleri yaşayabilirsiniz. Onlarla bu problemlerinizi konuşun. Bu problemleri daha hızlı ve zararsız bir şekilde çözmenize yardımcı olabilirler. Herhangi bir işte hoşlanmayacağınız ve onlarla çalışmanın zor olacağını düşündüğünüz insanlarla tanışabilirsiniz. Bu kişi ile direk olarak konuşmak probleminize çözüm olabilir. Konuşmak istenmeyen durumların ortaya çıkmasına engel olacaktır.

İşteki Hak ve SorumluluklarınızSezonluk bir eleman olarak, herhangi bir Amerikalı çalışan ile aynı haklara sahipsiniz.
Amerikalı işverenler ve çalışanları genellikle sözleşme imzalamazlar ve bu nedenle işverenler çalışanları istediği zaman işten atıp istediği zaman işe alabilir. Tatiller, hastalık, sağlık sigortası işverenler tarafından dönemsel Work&Travel çalışanları için nadiren sağlanır.

İşyeri GüvenliğiTüm işverenler çalışanlarına Mesleki sağlık ve Güvenlik Kanunu’na göre ciddi rahatsızlıklara ya da ölümlere yol açabilecek tehlikelere karşı korumak zorundadırlar.

Irk Ayrımcılığı ve Cinsel TacizCinsel taciz ve ırk ayrımcılığının Amerika’da çok önemli konular olduğunu unutmayın. Amerikan işverenleri bu tip şikayetler ile ilgili prosedür, ve uygulamalar koymuşlardır. İşyerinizde böyle bir olaya maruz kaldığınızı hissederseniz, işvereninizin koyduğu prosedürleri şikâyetiniz için tamamlamanız gereklidir. Eğer şikayetiniz işvereniniz tarafından giderilemiyorsa Amerika İş Fırsatları Komisyonu (1–800–669–4000) ile yardım için bağlantıya geçin.
Unutmayın ki sizin diğer iş arkadaşlarınıza karşı olan hareketleriniz de aynı yasalar karşısında cinsel taciz ya da ırk ayrımcılığı olarak suç sayılabilir! Eğer Amerika’da neyin uygun olup olmadığını bilmiyorsanız lütfen patronunuza danışın.

Uyuşturucu Testiİşverenler çalışanlarının uyuşturucu testinden geçmesini isteme hakkına sahiptirler. Çalışanlar, işe başlamadan önce olabileceği gibi, çalıştıkları zaman sürecinde de bu teste tabi tutulabilirler. Eğer uyuşturucu testinden olumsuz sonuç alırsanız işvereniniz sizi kovacaktır.

Maaşınız ve Maaş ÇekinizYasalar işi bırakmaya karar verdiğiniz güne dek çalıştığınız her saat için maaş almanız gerektiğini belirtir. Birçok iş için Amerikan hükümeti minimum saat başı 5.15$ belirlemiştir. Ancak yasa, maaşınızın çoğunluğunun bahşişler ile sağlandığı ya da kalacak yer için para ödemeniz gerektiği durumlarda farklılık gösterebilir. Eğer özel bir durum ile ilgili sorularınız varsa Department of Labour ile bağlantıya geçin. Kazanabileceğiniz maksimum para limiti yoktur.

ÖdemeMaaşınızı genellikle haftalık, ya da bazı durumlarda ayda 2 kerede alabilirsiniz. Toplam maaşınızdan vergiler düşüldüğü için daima almanız gerekenden daha az alacaksınız. Eğer sorularınız varsa patronunuz ile konuşun. İşvereniniz size maaş dökümü verecektir, tam olarak kazandığınız parayı ve düşülen vergiyi açıklayan bu rapor ödeme makbuzu olarak da bilinir. Work&Travel katılımcısı olarak Sosyal Güvenlik, sağlık ve FUTA vergilerinin maaşınızdan kesilmemesi gerektiğini unutmayın. İşvereninizle olan anlaşmanıza bağlı olarak üniforma, konut, üyelik ve iş ile ilgili diğer ayrıntılar maaşınızdan kesilebilir. İlk maaş çekinizi aldıktan sonra işvereninizin hata yapmadığına emin olun.
__________________
Her ne söylersen söyle senin bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır...
Mevlana Celalleddin Rumi
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #2 (permalink)  
Alt 05-05-2008, 01:55 AM
Deneyimli Watçı
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 229
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 2 yorumundan 2 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
BarisMT is on a distinguished road
Standart

Kazandığınız ParaYaptığınız iş için hakkettiğiniz ücreti almanız çok önemlidir. Bazen Sosyal Güvenlik ile ilgili olarak, yanlış hesaplamalar ve maalesef işveren sahtekârlıkları olmaktadır. Bu nedenle kazandığınız paranın size ödendiğinden emin olmalısınız. Aşağıdaki noktalar size yardımcı olacaktır:1. Çalıştığınız Saatlerin Kaydını Tutun
Normalde şirketlerde çalıştığınız saatleri belgelemek için “zaman kartları” kullanmanızı isteyebilir. Eğer saatlerinizin tutulduğu resmi bir belge yoksa kendi kaydınızı tutmak zorundasınız. İşvereninizden size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Hazırladığınız zaman tablonuzu haftalık olarak işvereninize onaylatmanızı ve imzalatmanızı tavsiye ederiz.

2. Maaş Dökümlerinizin Kopyalarını Çıkartın ve Saklayın
Maaş çekiniz ile birlikte, saat başı maaşınızı ve hangi vergileri ödediğinizi belirten bir maaş dökümü alacaksınız. Herhangi bir problemin oluşabilme ihtimaline karşılık bu belgeleri saklamanız önemlidir.

3. Eğer Paranız Ödenmiyorsa, BİRŞEYLER YAPIN!
İşe başladığınızda işvereninize ödeme günlerini sorun. Eğer ödeme gününde maaşınızı almadıysanız, neden olduğunu araştırın. Eğer saatleriniz ya da Sosyal Güvenlik numaranız ile ilgili bir karışıklık olduğuna inanıyorsanız, ödeme almadan daha fazla saat çalışmak yerine bunun nedenini belirlemeye çalışın..

4. Maaşınızı Almak İçin Son Dakikaya Kadar Beklemeyin
Eğer haftalık iki haftalık ya da aylık olarak ödeme almıyorsanız, maaşınızı almak için uçuş gününüze kadar beklemeyin. Unutmayın ki çalıştığınız saatleri kanıtlayacak olan bir belge bu konuda çok yardımcı olacaktır.

5. Eğer İşvereniniz Size Konaklama Sağlıyorsa Bunun Size Ne Kadara Mal Olduğundan Emin Olun.
Bu özellikle işvereniniz bunun parasını direk olarak maaşınızdan kesiyorsa önemlidir!Geçici Olarak İşten Çıkarılma ve KovulmalarBirçok sebepten dolayı geçici olarak (iş az olduğu için işten çıkartılma) işten çıkarılabilirsiniz, bu işyerinizdeki performansla ilgili olmayabilir. Bu tür durumlar genellikle şirketin finansal durumunun kötüye gitmesi ile ilgilidir. İşten çıkartılmadan önce size bir bilgi verilir.
Eğer kovulduysanız, bu şirketin sizin çalışmanızdan memnun kalmadığı içindir. Yeterli/gerekli yeteneklerin olmaması sebebi ile kovulmalar nadiren yaşanır. İnsanlar genellikle işbirliği içinde çalışamadıklarından ya da disiplinsiz oldukları için kovulurlar. Eğer yanlış bir şey yaptıysanız, durumun daha da kötüye gitmemesi için genellikle bu size söylenecektir. Eğer kovulursanız ya da geçici bir süre işten çıkarılırsanız derhal vize sponsorunuza bildirmelisiniz. Eğer geçerli bir sebepten dolayı kovulduysanız, vize sponsorunuz programı bırakmanızı ve eve dönmenizi isteyecektir.

İşi Bırakıp Eve Dönmeden Önce: İşinizdeki Son Gününüzİşinizi bırakmadan önce işvereniniz ile herhangi bir sorun yaşamamanız için, aşağıdaki talimatları takip edin:

— Son maaş ve çekinizi AYRILMADAN önce isteyin.
— İşvereniniz size çalışmanızın bir parçası olarak konaklama sağladıysa, depozitonuzu AYRILMADAN önce geri isteyin.
— İşvereninize son maaş çekinizi ne zaman alabileceğinizi ve ödemeyi nasıl alacağınızı sorun. (maaş çeki, havale, para talimatı vb.)
— İşvereninizin kontakt bilgilerini saklayın: yetkili isim, posta adresi, telefon ve fax numarası, email adresi.
— İşvereninize posta alabileceğiniz bir adres bırakın. İşvereniniz size yılsonunda vergi iadeniz için gerekli formları gönderecektir.İŞYERİ KURALLARI
İş saatleri ve çalışma koşulları ile ilgili temel bilgiler:1.Minimum alınacak saat ücreti 5,25$ dan başlar.2.Eğer bahşişli bir işte çalışıyorsanız genellikle ücret 2–3,5 USD arasındadır ancak bahşişlerle kazancınız çoğu zaman saatte 5,25 USD i de geçer ve ummadığınız bir birikim yapma imkânınız olur.3.Haftada ortalama 30-45 saat çalışılır. Sezon yüksekliği nedeni ile işvereniniz sizden fazla mesai isteyebilir ya da tam tersi durumla karşılaşabilirsiniz. ABD’de çalışma düzeni saat üzerine kuruludur ve çalıştığınız saat kadar ücret alırsınız.4.Program süresi;WAT programına 3 ay ile 4 ay arasında bir süre için katılınabilir. Programa başlanabilecek en erken tarih 15 Mayıs; en geç tarih ise 30 Haziran’dır. Çalışma süresi bittikten sonra, programı başarıyla tamamlayan WAT katılanları 1 ay boyunca yalnızca gezmek için ABD’de kalabilirler.5.Overtime (fazla mesai) birçok öğrencinin istediği bir şeydir. Bunu elde etmenin en güzel yolu işvereninizle uyumlu olmanız kendinizi sevdirmeniz ve beğenilerini kazanmanızdır. Bunun için patronunuza daha fazla çalışmak istediğinizi mutlaka söyleyin. Bu imkan başkalarına sunulup size sunulmuyorsa sakın olumsuz davranışlarda bulunmayın bu sizi daha itici hale sokacaktır.6.Bazı işyerlerinin kendilerine özel kuralları vardır. Bunları dikkatle okuyun. Bu kurallara %100 uymak zorundasınız. Unutmayın işveren her zaman haklıdır. Kurallara uymadığınız takdirde işten atılabilirsiniz. Ve bu yüzden Amerika’yı hemen terk etmeniz gerekecektir.7.Birçok işyerinin özel üniformaları olabilir ama özel üniformaları yoksa bile sizden tüm çalışanlarla aynı uyumda giyinmeniz istenecektir. Örn; bej rengi pantolon ve beyaz spor ayakkabı giymeniz istenebilir. Bazı işyerleri size logolarının basılı olduğu t-shirt temin edebilir ya da sizden bunu ücretini isteyebilir!8.Bazı işyerlerinde bahşişler toplanır ve dağıtılır. Bazen eşit olarak bazen de mevkiinize göre oranlarla dağıtılır.9.İşinize başladığınız ilk gün sizin için oldukça zor olabilir. Yapmanız gereken sizden ne istendiğini tam olarak anlayana kadar sormak ve açıklamaları iyice dinlemek olacaktır. Lütfen hoşgörülü ve sabırlı olun. Alışmanız fazla sürmez.10.İşyerinizde iletişim konusunda en önemli kuralınız nazik olmak, uygun dille konuşmak, lütfen ve teşekkür ederim demeyi unutmayın!11.Çevrenizde iş olanakları var ise isteyen her zaman için ikinci bir işte çalışabilir, yasaldır. Ancak ikinci işiniz, birinci işinizi riske atmayacak şekilde olmalıdır ve esas işvereninizden izin almalısınız. Ancak ikinci işinizi siz kendi imkânlarınızla bulursunuz. “Help Wanted” yazan yerlere sormanız size yardımcı olacaktır.12.Ancak işvereniniz size söz verdiği çalışma koşullarını sağlamıyor, kötü muamele yapıyorsa yerel danışmanınızı veya sponsor kurumu aramanız gerekir.13.ABD’de işverenler genellikle küpe, piercing yada görünür yerlerdeki dövmeleri hoş görmeyebilir.

Erkeklerde uzun saç, sakal istenmeyebilir. Tüm bunlar size verilen iş kontratınızda yazacaktır14.İşyerinde, çalışma sırasında sigara içemezsiniz.15.İşveren ödemeleri her hafta ya da 15 günde bir yapar. Bu ödemeler paycheck ler ile yapılır. Bankalar yada bazı ödeme noktaları az bir komisyonla çekinizi bozarlar. Bu pay checklerden geri kalan koçanı daha sonra vergi iadesi için kullanmak üzere saklayınız. Ayrıca paychecklerinizi zarfa koyarak banka ATM ‘inede atarsanız hesabınıza otomatik olarak yüklenecektir.(tabi bankada hesabınız varsa)
16.Müşterilere daima değer verin ve gülümseyin! Unutmayın ne olursa olsun sonunda müşteri haklıdır denilecektir!
17.Sorumsuzca davranmayın. Sudan bahanelerle işe gitmezlik yapmayın.18.İzin almak istediğiniz günleri en az 1 hafta önceden belirtin. Çünkü her hafta vardiyalı program yenilenecektir.
__________________
Her ne söylersen söyle senin bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır...
Mevlana Celalleddin Rumi

Konu BarisMT tarafından (05-05-2008 Saat 02:07 AM ) değiştirilmiştir.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #3 (permalink)  
Alt 05-05-2008, 02:05 AM
Uzman Watçı
 
Üyelik Tarihi: Apr 2007
Mesajlar: 268
Tesekkür et: 0
1 mesajda 1 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 11
loveronur is on a distinguished road
loveronur - AİM Üzeri Mesaj Gönder loveronur - MSN Üzeri Mesaj Gönder loveronur - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart

ya bu kadar kasmaya gerek yok amerikalilarda etten kemikten insanlar onlar cok farkli degil sadece programlanmis gibiler iste is disarda samimi arkadas

benim amerikali patron iste hic gulmezdi cok ciddi idi ama mesai bittien sonra hepimizi atardi jeepine dogru bara icmeye gotururdu

yani okadar kasmaya gerek yok is ortaminda gayretli olun....
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #4 (permalink)  
Alt 05-05-2008, 02:19 AM
Uzman Watçı
 
Üyelik Tarihi: Apr 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 265
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
profosör is on a distinguished road
Standart

the bestler bölümü yapsam seninkini ilk sıraya koyarım. cidden çok yararlı bilgiler teşekkür ederizz.
__________________
gittim; gezdim; gordum....
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #5 (permalink)  
Alt 05-10-2008, 05:30 PM
Deneyimli Watçı
 
Üyelik Tarihi: May 2008
Mesajlar: 202
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
fastdemir is on a distinguished road
Standart

faydalı bir bilgi sağol barismt
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #6 (permalink)  
Alt 05-17-2008, 01:37 AM
Uzman Watçı
 
Üyelik Tarihi: Apr 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 265
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
profosör is on a distinguished road
Standart

konu ile ilgili bir sorum var ilgililere duyurulur...
anlaşmamda haftada 40-60 saat arası çalışılır maddesi var.
sizce 40 saatin altına düşermi? yani şimdiye kadar bunu yaşayan varsa ne kadar düştüğünü ve neden düştüğünü yazarmı??
__________________
gittim; gezdim; gordum....
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #7 (permalink)  
Alt 05-17-2008, 02:05 AM
Uzman Watçı
 
Üyelik Tarihi: Apr 2008
Mesajlar: 283
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 2 yorumundan 3 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
macgyver is on a distinguished road
Standart

İşveren bırakın saatlerinizi düşürmeyi, isterse sizi işten bile çıkarabilir.

Ancak şimdiye kadar bu tip olayı hiç duymadım fakat şunu bilin ki işverenin böyle bir hakkı var.

Zaten İş Kabul formunun altında yer alan ibare de yukarıda yazdıklarım aynen belirtilmiş.

"...I will be an employee-at-will, and my
employment relationship may be terminated at any time by the employer."

"...The terms above are general in nature
and my hours and duties are subject to change."
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #8 (permalink)  
Alt 05-17-2008, 11:18 AM
Acemi Watçı
 
Üyelik Tarihi: Apr 2008
Mesajlar: 49
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 0
cetbal is on a distinguished road
Standart

arkadaşlar alıcağımız ücretlerden vergi kesiliyo demişsiniz sanırım yukarıda bu vergi kesintisi anlaştığımız saatlik ücrette ne kadar bir oynama yapıyor bir bilginiz var mı?
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #9 (permalink)  
Alt 05-17-2008, 11:38 AM
MaJ MaJ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Wat Profesörü
 
Üyelik Tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 679
Tesekkür et: 0
1 mesajda 1 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
MaJ is on a distinguished road
MaJ - AİM Üzeri Mesaj Gönder MaJ - MSN Üzeri Mesaj Gönder MaJ - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart

Alıntı:
cetbal´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
arkadaşlar alıcağımız ücretlerden vergi kesiliyo demişsiniz sanırım yukarıda bu vergi kesintisi anlaştığımız saatlik ücrette ne kadar bir oynama yapıyor bir bilginiz var mı?
eyaletten eyalete göre değişiyor.ama bilidiğim kadarıyla %20-%10 arası bir değişim var.
__________________
Time division multiplexing of fibre optic interferometric sensor
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #10 (permalink)  
Alt 05-17-2008, 09:19 PM
Üstad
 
Üyelik Tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 2.131
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 7 yorumundan 11 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 13
Roma will become famous soon enoughRoma will become famous soon enough
Standart

guzel olmus,tsk Baris
__________________
Şirket Seçim Yönergesi
VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ


BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
 

Bookmarks


Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML Kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
THY’ de kaybolan bavul ve 3100 TL Tazminat aalpinistt Bagaj Bilgileri ve Bavul Hazırlıkları 0 05-16-2009 07:44 AM
Amerika’da İs Bulma ve İs Tekliflerini Degerlendirme break Work and Travel Önemli Bilgi Arşivi 5 05-14-2009 06:37 PM
amerikada çalışma başlığı baran156 Soru-Cevap Alanı (Yardım Masası) 2 03-12-2009 04:53 PM
2 işte çalışma.. fbsertac Self WAT ve 2.İş Seçenekleri 5 02-08-2009 04:55 PM
CHP ve iddası ‘dinleme’ MaJ Siyaset / Politika 96 07-09-2008 12:13 AM