MemberPanel

TW - Sponsor

TW - Sponsor
TW - Sponsor
TW - Sponsor

Work and Travel Önemli Bilgi Arşivi Work and Travel hakkında önemli bilgilerin toplandığı forum alanı. Bu alana yararlı olabilecek yazılar arşivlenecektir.

 
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
  #1 (permalink)  
Alt 04-26-2008, 12:19 AM
Deneyimli Watçı
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 229
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 2 yorumundan 2 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
BarisMT is on a distinguished road
Thumbs up gidiş hazırlıkları

GİDİŞ HAZIRLIKLARI

ÇANTANIZI HAZIRLAMAYA BAŞLAMADAN

Seyahat ederken bagajınız ne kadar hafif olursa hareket kabiliyetinizin o kadar çok olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bavul, çanta ve taşıma amaçlı kullandığınız şeylerin sağlamlığı da yolda perişan olmamanız için gerekli koşullardan bir başkasıdır. Bu arada ne olur ne olmaz diye düşünerek bavul, çanta ve her ne eşyanız varsa gerektiği takdirde kolayca açılabilmesi ve dağılmadan içinden bir şeylerin alınabilmesi önemlidir. Eşyalarınızı yerleştirirken buna dikkat etmeniz yararınızadır. Uçakla seyahat ederken en ideal bagaj 1 adet bavul ve 1 el çantasıdır. Yapacağınız alışverişler için yanınızda ekstra boş bir bavul götürmenizi tavsiye ederiz. Uzun bir seyahat olsa bile bu limitleri aşmamaya çalışın. Kısa süreli ve çok fazla dolaşmanızın gerektiği durumlarda sırt çantaları idealdir. Bavullarda dikkat edilmesi gereken başlıca özellik sağlamlıktır. Su geçirmeyen cinsten materyalden üretilmiş olması sizlerin yararına olacaktır. Özellikle hava alanlarındaki yürüyen bant sistemlerinde hem bavulunuz zarar görebilir hem de eşyalarınız dökülüp saçılabilir. Bavulunuzun güvenliği açısından küçük kilitler takabilirsiniz ama havaalanında bagaja vermeden önce kilitli kalmalarının bir mahsuru olup olmadığını sormanız gerek çünkü acil durumlarda bazen kırmak zorunda kalabiliyorlar.

**Ayrıca bavulunuzun üzerine isim ve adres kartınızı takmayı sakın unutmayın.( Hem Amerika adresinizi hem Türkiye adresinizi yazınız.)


Yanınızda bulunması gerekenler:

1. Pasaportunuz

2. DS formunuz

3. Çalışacağınız yerin adresi

4. Konaklama adresiniz

5.İş yerleştirme bilgi formunuz

6.Nüfus cüzdanınız ve varsa ehliyetiniz

7.Kalem

8.SözlükGiyecekler:


Giyecek seçiminde tabii ki renk seçimi ve renk uyumu size kalmış ancak fonksiyonel olmasına dikkat ediniz. Fonksiyonellikten kastımız ütü gerektirmemesi, çabuk kuruma özelliği, kir tutmayan giyecekler olarak sıralanabilir. Bunlara ek olarak ayakkabı, sandalet tarzı şeyleri de seçerken mümkün mertebe her kıyafetinizle giyebileceğiniz tarzda sağlam, rahat ve kullanışlı şeyleri tercih etmeye çalışın. Size tavsiyemiz gideceğiniz eyaletin genel hava durumunu inceleyip karışılacağınız hava şartlarına göre giyecek almanızdır. Amerika’nın kuzeyi serin olabileceğinden yanınıza hırka, sweat türü sizi sıcak tutacak giyecek almalısınız. Ayrıca örn; Florida gibi bir eyaletin tropik iklimi nedeniyle maruz kalabileceğiniz yağmur için yanınıza yağmurluk ve şemsiye almanızı tavsiye ederiz. Gideceğiniz eyalet nasıl olursa olsun yanınızda mutlaka bir kot mont, hırka türü bir giyecek bulundurunuz. Plajı olan ya da havuzu olan bir yere gidiyorsanız mayonuzu almayı unutmayın! İş yerinizde genellikle işvereniniz beyaz renkli spor ayakkabı giymenizi tercih edecektir. Ayrıca yanınızda yedek olarak spor ayakkabı bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü işyerinizde kullandığınızdan deforme olabilir. Bunun yanı sıra 1–2 çift sandalet götürmenizde rahatınız açısından uygun olacaktır. Haftanın en az 5 günü çalışacağınızdan yanınıza aldığınız kıyafetleri giymeye vakit bulamaya bilirsiniz. Ayrıca amerikan insanları genede sade ve rahat giyinmeyi sevdiklerinden bazen yanınıza aldığın kıyafetlerin abartı olduğunu görebilir ve boşu boşuna yer kapladığını farkedebilirsiniz. Bu yüzden yanınızda tüm gardırobunuzu taşımanıza gerek yok. Ayrıca orada yapacağınız alışverişi hesap ederek bavulunuza az giyecek ve eşya almanızı tavsiye ederiz. Çünkü bavulunuzda yer kalmayabilir ya da ağır bagajdan dolayı havaalanında ekstra fark ödeyebilirsiniz.**Ayrıca uçağa binerken yanınıza kabin boy olarak tasvir edilen bir bagaj bulundurabilirsiniz. Bunun boyutları için mutlaka anlaştığınız havayolu şirketinin talimatlarına bakınız. Bu el bagajınıza bavulunuzun kaybolması halinde sizi birkaç gün idare edebilecek 1–2 t-shirt, şort ya da pantolon, terlik ya da ayakkabı, havlu bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra uçakta klimadan dolayı üşüyebileceğinizi göz önünde bulundurup yanınıza mont tarzı bir giyecek alınız.

Diğerleri:

Sabahları erken kalkmanız gerek bir işiniz olmasına karşı yanınızda bir çalar saat bulundurun. Güneş gözlüğünüzü, eğer kullanıyorsanız yedek lens ve solüsyonlarınızı, gözlüğünüzün kırılmasına karşı yedeği ya da ölçümlerinizi unutmayın. Günlük hayatta kullanacağınız şeyler örneğin; tarak, makas, özel tuvalet ve takı malzemeleriniz, diş fırçası, seyahat boyu dikiş setiniz, traş takımınız, parfüm, ilaç( örn; vitamin, ağrı kesici, antibiyotik), mp3 player, radyo, Cd player, Cep telefonunuz ve şarj aletiniz, fotoğraf makineniz ve fotoğraf makinenizle birlikte birkaç film yanınızda bulundurmaya çalışın. Normalde fotoğraf çekme/çektirme alışkanlığınız olmasa da küçük bir fotoğraf makinesine sandığınızdan çok ihtiyacınız olabilir. Yalnız bunlar için adaptör bulmanız gerekecektir. Çünkü ABD’de volt 110’dur ve priz uçları farklıdır.

Yanınıza her ihtimale karşı ülkemizi tanıtan ufak hediyeler götürmeniz yerinde olacaktır. Sizi evine yemeğe davet eden birine, gittiğiniz yerde samimiyetinizi ilerlettiğiniz arkadaşlarınıza veya sırf içinizden geldiği için insanlara verebileceğiniz ufak hediyeler mevcut dostluklarınızın ebedileşmesine yardımcı olacaktır. Turistik dükkânlarda gördüğünüz şeyler örnek olabilir. Bunun yanı sıra aile ya da arkadaşlarınızla olan bir albüm Türkiye’yi tanıtıcı resimlerde içerirse çok uygun olacaktır. Yanınızda ayrıca ufak bir sözlük, not defteri, ajanda bulundurmanızı tavsiye ederiz.*UÇTUĞUNUZ ÜLKENİN GÜMRÜK SINIRLAMALARINI VE UÇTUĞUNUZ FİRMANIN BAGAJ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ (KİLO VEYA EBAT SINIRLAMALARINI) BİLETİNİZİ ALIR ALMAZ LÜTFEN KONTROL EDİNİZ.BAGAJINIZDA BULUNMASIN!Uçak bagajlarında (yanınıza aldıklarınızı değil içeriye verdiğiniz bagajı kastediyoruz) taşıyabileceğiniz eşyalarda sınırlamalar getirilmiştir. Gerçi uçak biletinizde de yer alan bu bilgiler çok genel ve tüm firmalar için aynıdır ancak uçak biletinizi aldığınızda tekrar kontrol etmenizde fayda vardır.

— Sıkıştırılmış gazların tamamı yanıcı, yanmaz veya zehirli olup olmamasına bakılıp bakılmaksızın bavulunuzda taşınamaz.
— Her tür patlayıcı madde, cephane, havai fişek, işaret fişekleri, ateşli silahlar bavulunuzda taşınamaz.
— Yanıcı sıvı ya da katı maddeler taşınamaz. ( Kibrit de dahil kolay yanan veya tutuşan maddelerin tamamı.)
— Tahriş edici maddeler oksidasyona neden olan maddeler (ağrıtıcı tozlar ve oksijenli sular) taşınamaz.
— Zehirler taşınamaz.
— Radyoaktif maddeler taşınamaz.
— Diğer kısıtlamalı maddeler ( cıva ve benzeri manyetik maddeler, sivri uçlu aletler) taşınamaz.
— Sportif amaçlı cephane sadece uçtuğunuz hava yolunun izni ile taşınabilir.

Yukarıda yazılanlar genellikle biletlerinizin de arkasında yazan uçak bagajlarına alınması sakıncalı maddelerdir. Hatta bir kısmı günlük hayatta normalde de taşınmayan maddelerdir. Bunun dışında tavsiyelerimiz;

— İlaçlarınızı (aspirin, vitaminler ve sakarin tarzı tatlandırıcılarla basit ağrı kesici tarzı ilaçlar hariç) reçeteleriyle birlikte almanızda fayda var.
— Sigara ve alkollü içecekler konusunda yasal limitleri aşmasanız iyi olur.
— Kokmayan ve akmayan gıda maddelerini de götürülebilirsiniz. (Örn; size kısa süre için yetecek kadar olan kuruyemiş, sucuk, konserve, baharat vs)
- Ancak, sizin kısa süreli kullanımınızı aşan ve satılabilecek niteliklerde olan eşyalar, (bir kaç karton sigara, birkaç şişe içki, birden fazla fotoğraf makinesi, birden fazla video kayıt cihazı, bir kişinin kısa sürede tüketebileceğinden fazla olan kullanılmamış giyim eşyaları, satılabilecek veya hediye olarak dağıtılabilecek diğer değerli eşyalar) sınırdan girerken gümrüğe tabi olabilir.
— Çok iyi tanıdığınız kişiler olmadığı sürece, havaalanında eşya paylaşmayı veya yanlarında bulunan gümrük fazlası bazı valizleri sizin adınıza kaydettirmek isteyenlerin teklifini kabul etmeyin. Bu valiz veya eşyaların içinde, Polis kontrolü esnasında uyuşturucu madde veya diğer yasa dışı yayın, madde veya silaha rastlandığında ciddi sonuçlara sebep olabilir.Seyahat TavsiyeleriTüm belgelerinizin iki suretini hazırlayın. Hepsinden birer örneği evde bırakın, diğer suretleri ise asıllarından ayrı olarak bagajınız içinde yanınıza alın.
Seyahat belgeleriniz uçakta yanınızda olsun zira kontrol edilmiş bavullarınıza tüm vize işlemlerinizden sonra ulaşabileceksiniz.
Özellikle havaalanı, otobüs terminali, tren istasyonu gibi kalabalık mekânlarda eşyalarınızı daima yanınızda bulundurun. Kamera, cüzdan, pasaport, evraklarınız ve para gibi değerli eşyalarınız daima yanınızda olsun.
Ziyaretçi olduğunuzu anlayarak sizi sömürmek isteyenler çıkabileceği için daima dikkatli olun.
Kaybolmasından ve bozulmasından korktuğunuz eşyalarınızı mutlaka yanınıza alın!
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Yandaki kullanicilar BarisMT nickli kullanicinin yapmis oldugu bu yorumu yararli buldu ve tesekkür etti:
35KSK1912 (02-27-2013)
  #2 (permalink)  
Alt 04-26-2008, 12:27 AM
Üstad
 
Üyelik Tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 2.131
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 7 yorumundan 11 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 13
Roma will become famous soon enoughRoma will become famous soon enough
Standart

gercekten cok yararli bilgiler tesekkur ederim.
__________________
Şirket Seçim Yönergesi
VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ


BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #3 (permalink)  
Alt 04-26-2008, 12:29 AM
Site Yöneticisi
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 5.186
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 61 yorumundan 79 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
break has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond repute
break - MSN Üzeri Mesaj Gönder break - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart

Eline sağlık konular sabitlrnmeli .. Gidiş ve dönüş hazırlıkları ..
__________________
# Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# United Arab Emirates: 2017
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #4 (permalink)  
Alt 04-26-2008, 11:13 PM
Deneyimli Watçı
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 202
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 0
bartublumenberg is on a distinguished road
Standart

çok yararlı bilgiler teşekkürler
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #5 (permalink)  
Alt 04-26-2008, 11:17 PM
Deneyimli Watçı
 
Üyelik Tarihi: Apr 2008
Mesajlar: 182
Tesekkür et: 0
1 mesajda 1 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
barasorlu is on a distinguished road
Standart

eywallah hocaa
__________________
Kucukken Tanri'ya Bana Bir Bisiklet Vermesi icin Dua Ederdim.Sonra Tanri'nin Calisma Tarzinin Bu Olmadigini Anladim.Gidip Kendime Bir Bisiklet Caldim ve Tanri'ya isledigim Gunahlarimi Affetmesi icin Dua Ettim.

AL CAPONE
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #6 (permalink)  
Alt 04-26-2008, 11:36 PM
Profesyonel Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jan 2008
Yaş: 31
Mesajlar: 425
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
dodo is on a distinguished road
Standart

ewet cok yaralı bılgıler gercekten...herkesın dıkkat etmesı kurallar.ozellıkle bende sunun dıkkatını cekmek ısterım.hayatı cıddıyet tasıyan belgelerı her an yanımzddan ayırmamak lasım!bunlar pasaport,para,kımlık vb olan bızı kıstlama altına sokabılcek olan belgeler...
__________________
KeNdİmE YeNi BiR bEn LaSıM
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #7 (permalink)  
Alt 04-27-2008, 12:31 AM
Wat Profesörü
 
Üyelik Tarihi: May 2007
Mesajlar: 710
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 2 yorumundan 2 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 11
yakuza is on a distinguished road
Standart

Özellikle yolculuk esnası icin bir uyarı yapmak istiyorum. Her yeni hava alanında saatinizi oranın saatine ayarlayın ki ucusunuzu kacırmayın. Tek seyahat edecek arkadaslar da nolur nolmaz yorgunluktan uyuyakalma ihtimaline karsı ucus saatine yakın saat veya cep telefonlarının alarmını kursunlar Tek seyahat etmek biraz zahmetli ama eglencelidir tabi.
Son olarak gate gecislerindeki kontrollerde telefon, laptop, ayakkabı, metal esya koydugunuz plastik kapları aldıgınız yere geri koyun bence. (kibarlık acısından yani ) Güvenlik memurları cok hosnut olup gülümsüyorlar, bir de Thank you diyorlar ki hosunuza gidiyor...
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #8 (permalink)  
Alt 04-28-2008, 06:43 PM
Uzman Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jan 2008
Yaş: 30
Mesajlar: 311
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
tevenen is on a distinguished road
Standart

Alıntı:
yakuza´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
Özellikle yolculuk esnası icin bir uyarı yapmak istiyorum. Her yeni hava alanında saatinizi oranın saatine ayarlayın ki ucusunuzu kacırmayın. Tek seyahat edecek arkadaslar da nolur nolmaz yorgunluktan uyuyakalma ihtimaline karsı ucus saatine yakın saat veya cep telefonlarının alarmını kursunlar Tek seyahat etmek biraz zahmetli ama eglencelidir tabi.
Son olarak gate gecislerindeki kontrollerde telefon, laptop, ayakkabı, metal esya koydugunuz plastik kapları aldıgınız yere geri koyun bence. (kibarlık acısından yani ) Güvenlik memurları cok hosnut olup gülümsüyorlar, bir de Thank you diyorlar ki hosunuza gidiyor...
tessekkurle yakuza saat degisikligi onemli dikkate alacagim
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #9 (permalink)  
Alt 04-28-2008, 06:56 PM
Araştırmacı Watçı
 
Üyelik Tarihi: Feb 2008
Yaş: 30
Mesajlar: 58
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
minetaner is on a distinguished road
Standart

laptopu yanımzamı bavulamı koyuyoruz?
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
  #10 (permalink)  
Alt 04-28-2008, 07:09 PM
Deneyimli Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 163
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
Laorx is on a distinguished road
Standart

yanına al bence, bavulda ne olucağı belli olmaz.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
 

Bookmarks


Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML Kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
gidiş geliş tarihleri onurum61 Soru-Cevap Alanı (Yardım Masası) 13 06-08-2010 11:56 PM
Maine new yorktan gidiş ikaratas ABD İçinde Ulaşım Yolları 38 06-03-2009 11:47 AM
Gidiş-dönüş almak şart mı? kowat Uçak Biletleri ve Uçuşlar 1 05-30-2009 07:37 PM
Gidiş dönüş bilet asparo Soru-Cevap Alanı (Yardım Masası) 2 05-08-2008 08:56 PM
daha gitmeden dönüş hazırlıkları:D BarisMT TW Arşiv 19 04-30-2008 02:31 AM