MemberPanel

TW - Sponsor

TW - Sponsor
TW - Sponsor
TW - Sponsor

Reklam&Promosyon Analizleri, Değerlendirmeler Danışmanlık Şirketleri'nin açıkladığı promosyonlar ve yayınladıkları reklamlar bu başlık altında analiz ediliyor.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Alt 02-06-2010, 05:21 AM
Profesyonel Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jun 2007
Yaş: 29
Mesajlar: 423
Tesekkür et: 0
1 mesajda 1 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 11
rahdan is on a distinguished road
rahdan - İCQ üzeri Mesaj Gönder rahdan - MSN Üzeri Mesaj Gönder rahdan isimli Üyeye Skype Üzeri Mesaj Gönder
Lightbulb WAT'da Öğrenci Yanılgıları, Şirket Sıkıntıları Hakkında

Selamlar Arkadaşlar,
Yakın tarihlerde TurkishWat ve özellikle Fiorex'in önderliğinde yayınlanan
bilgilendirilmeniz amaçlı yönergelere ek olarak, piyasada olan olayları özet geçerek öğrencilerin içinde bulunduğu yanılgıları da buna ekleyerek, size az da olsa faydamın dokunabileceğini düşündüm.

Öncelikle Ben Akif, 3 kere bu programa katıldım, bu sene 4.kez katılacağım. Aklınıza gelebilecek her türlü sıkıntıyı da yaşayabileceğiniz güzel anları da hepsini fazlasıyla yaşadığımı düşünüyorum.

Genel olarak geliştirilebilecek olan bu konuya tecrübelerime dayanarak önce öğrenci daha sonra şirket hataları olarak değineceğim.

Öğrenci Yanılgıları:

1. Para öncelikli öğrencilerin yanılgıları:
"Work and Travel USA allows international students to discover life in the United States with great flexibility and at an affordable cost. Most importantly you earn money while you "Discover America and Yourself"." (Work and Travel USA, Work in America)
Buradan anladığımız üzere Amerika'da para kazanmaktan çok, size getirilerinin daha önemli olduğudur. Yani öğrenciler gelip görüştüklerinde, ilk amaçları para olabiliyor. Evet ekstrem örnekler karşınızda olabilir maddi anlamda. Son yazımda yaklaşık 9 000 dolar kazandım. Ama bu demek değilki; giden herkes 9-10 bin kazanabilir. 2008 yazında benimle aynı şehirde bulunan bir arkadaşım yaklaşık haftada 60 saat çalışıp 500 küsür dolar alıyordu tâki; bisiklet sürerken yere düşüp kolunu kırana kadar. Yaklaşık iki hafta kolunu hiç kıpırdatamadı, ve o süreç içinde çalışamadı. durum böyle olunca, en yoğun sezon olan yaz sezonunda, patronu, arkadaşın eksik saatlerini başkalarıyla tamamladı, hal böyle olunca geri iyileştiğinde, eskisi gibi 60 saat yerine kontratında yazan 32 saati almaya başladı ve yazı öyle tamamladı. Özetle; Arkadaş bisikletten düşmeseydi yaz sonunda 6-8 bin dolar kazanabilecekken, 3-4 bin ile yetinmek zorunda kaldı.

2. Şirket gazına gelmiş öğrencilerdeki, olması gerekenden çok stres yapma/az stres yapma sorunsalı:
Şirket araştırması yaptığım zamanlarda, gözlemlediğim ve sonra işin içine girince farkettiğim bir şey, Ofisler'deki danışmanların, "Hayal satma" girişimleri. Genelde 1-2 kez katılmış öğrenciler, yeni katılımcı öğrenciler için iyi bir referans kaynağıdır. Ancak bu çalışanlar part-time olarak ofistedir. Öğrenci gitmiş-gidememiş, sıkıntı yaşamış-yaşamamış bunlar umurlarında değildir. Alacakları 70-100 dolar komisyonu almak için, nabza göre şerbet verirler. Zaten ilk iki cümle konuşmadan sonra o şerbetin kıvamı belli olur danışman için. Öğrenci biraz eğlenceye yatkınsa, "Orada şu kadar arkadaşınız olur, bu kadar eğlenirsiniz, iş çıkışları hep zaten house party olur, araba kiralarsınız, mustang'ler
falan yani orada 100 dolar haftalığıdır, gezer tozarsınız. İŞ vereninizden 4 gün falan izin isteyebilirsiniz...."
der.
Öğrenci bunun tam tersinde bir kafadan ise, yani amacı çok böyle
eğlenmek değil de dilini geliştirmek, ve para kazanmak ise şerbetin yoğunluğu hafifletilir. Dil konusunda geliştirmek isteyen öğrencinin ilk stres yaşayacağı yada kafasında kuracağı durum "ya ingilizcem yeterli değilse" dir. Bu az yoğun şerbetin içeriğide danışmanın dudaklarından şöyle dökülür."Dil konusunda sıkıntı yaşama hiç, kafana bile takma. Zaten
okulda aldığın dil eğitimi program için yeterli seviyede. Ha istersen biz uzman eğitmenlerce seni bi mülakata alırız ve seviyeni belirleriz ona göre yönlendiririz."
İşte bu az şerbetli konuşma öğrencinin yapısına bağlı olarak, gereksiz bir stres de oluşturabilir, yada stres edip çabalaması gereken yerlerde "zaten iyi ingilizcem çaba sarfetmeme ne gerek var bu kadar ders arasında" demesine de sebep olabilir. Danışmanlar genelde (bahsettiğim tarzda olanlar) toylardır, ve hata yaparlar ama gençlikleri ve bu programa "katılmış" olmaları onların bu kusuralarını öğrenciye göstermez. Dikkat edilmesi gereken bir nokta bu.

3. "Bi Abd'ye gidelim, orada ikinci iş de bulucam!" hayalindeki sıkıntılar:
Evet 2. iş hatta 3. iş yapma imkanınız vardır. Bunun garantisini size kimsecikler buradayken veremez. Veren yalan söyler. Yada "bulursunuz" vaatlerine de bel bağlanmamalı. Öyleki, çalıştığım yerde 6 işi olan bir özbek çocuk var iken, (evet yanlış yazmadım altı!)tek işinden 16 saat alan ve aslında Türkiye'den şu sıralar çoook meşhur(!) olan firmalardan gelmiş çocuklar aynı şehirdeydi. Hatta aynı evde kalıyorlardı. O yüzden bu hayal için temkinli olun. Borçlanırken ona göre borçlanın.


4. "Ucuz şirket kesin bir bit yeniği var bu işte"
Önyargılı olarak yukarıdaki cümleyle yaklaşmak yanlış olduğu gibi, temkinsiz bir şekilde 100 dolar fark için de rezil olmamak lazım. bu dengeyi iyi ayarlamanız lazım. Misal self placement olayı şirketlere 400-450 dolara mâl oluyorken, Full placement olayı 600-700 dolar arasına mâl olur. Bu da demek oluyorki; 250 dolara work and travel self yazan reklamların inandırıcılığı gözden geçirilmeli. Her sponsor bir havuz oluşturur, içinde 1000 civarı iş koyar, yada daha fazla. Sonra dünyanın heryerindeki acentalara yollar. Misal; sizin istanbul'da W&T ofisinden görüntülediğiniz bir işi o an Rusya'da görür, Bulgaristan'da, Moldova'da. Dolayısıyla elimizde 5000 iş var demek çok da önemli bi artı değildir şirket için sadece güzel göz boyanır. Sponsor firmanız çok önemlidir. Şirketin çalıştığı sponsor yelpazesinin genişliği size daha rahat bir havuzdan iş bulmanıza sebep olur. Uzun lafın kısası, işini birazcık düzgün yapan 1000 dolarlık şirket ve 1600 dolarlık şirket aynı hizmetleri sunabilir.


Gelelim Şirket'lerdeki bazı sıkıntılara.

1. 50-100 dolarlık kesintiler için öğrenciye zindan edilen Yaz ayları:
Arkadaşlar self placement ile full arasında sirketlere maliyet açısından fark yaklaşık 180 dolardır. Misal, X şirketine, ben self öğrenci olarak gittim, "job offer"ımı verdim. daha sonra bu şirket o formu Sponsora yollayıp, DS formlarını size getiriyor. Buraya kadar olması gereken prosedür. Afedersiniz ama ben öyle insanlar biliyorum ki; benim getirdiğim job offer'la 20 farklı ds başvuran, oradaki isim yerinde oynama yapıp DS alan şirket görevlileri... Neden? Aradaki 180 dolarlık fark için. hmm.. Pekala, en pahalısından iş satın alıp full placement yaptığınızda zaten yüzde yüz kazanmıyormusunuz bu paradan? nedir bu hırs? değer mi öğrencilerin emeklerine ve paralarına?

2. Not ortalaması sorununa verilen cevaplar;
Yukarıda bahsettiğim, programa daha önce katılmış komisyoncu ofis görevlisi, 1.9 ortalamalı potansiyel öğrencisine derki "birşey olmaz ben 1.8 ile geçen sene almıştım vizeyi". Yanlış! böyle bir öğüt verilirmi? sen 50-100 dolar alacaksın diye, 131 dolarını neden riske atıyorsun arkadaşın bu öğüdünle?

- Sözleşmelerin yapılmaması dolayısıyla hak iddia edilememesi,
- ödenmeyen sponsor paraları,
- karşılıklı güven olmadığı için imzalanan senetler,
- günü gününe geçiktirilmeyen öğrencilerin ödemelerine karşılık, geçiken DS formları,
- Craigslist'den iş bulmalar
- ABD Karşılaması yalanı,
- 2000(!) yılından beri tecrübe, (2001'de türkiyeye gelmiş program)
- Ticaret ahlakına yakışmayan şekilde, birbirlerini kötülemeleri
- Gel önce gidelim abd'ye orada iş bulalım, seni 2 gün konaklatalım NY'da hikayesi...
- Aldatıcı Reklamlar.


bu maddelere'de birer birer yazacaktım ama zaten açık seçikler, laf kalabalığı yapmak istemedim. Evet, en çok Öğrencinin gönderildiği 2. Ülke olabiliriz ama Work n Travel ve yurtdışı eğitimi sektör kültürü olarak sonlara doğru sıralanıyoruz.

Herkese;
Şirket, Eyalet, İş Tercihlerinde Başarılar diliyorum.

Bütün Turkishwat ailesini selamlıyorum.
__________________
www.myspace.com/rahdanvandal

Konu rahdan tarafından (02-06-2010 Saat 05:24 AM ) değiştirilmiştir.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #2 (permalink)  
Alt 02-06-2010, 06:22 AM
tW Fahri Admin
 
Üyelik Tarihi: Nov 2007
Mesajlar: 2.944
Tesekkür et: 8
Bu kullanici simdiye kadar 50 yorumundan 61 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 18
Fiorex is a splendid one to beholdFiorex is a splendid one to beholdFiorex is a splendid one to beholdFiorex is a splendid one to beholdFiorex is a splendid one to beholdFiorex is a splendid one to behold
Standart

Akif yazdıklarının her kelimesi ayrı bir anlam ifade ediyor. Düşüncelerini paylaştığın için çok teşekkür ediyoruz. Gayet açık ve net hedef göstermeden/saptırmadan ifade yeteneğini kullanmışsın.
Konuyu Reklam ve Promosyon Analizleri bölümüne taşıyorum
Selamlar..
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #3 (permalink)  
Alt 02-06-2010, 06:34 AM
Deneyimli Watçı
 
Üyelik Tarihi: Nov 2009
Mesajlar: 233
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 8
washburn is on a distinguished road
washburn - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

bu yazıları okuduktan sonra iyice farkediyorum ki şirket seçimi gerçekten çok ince eleyip sık dokunarak yapılması gereken birşey.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #4 (permalink)  
Alt 02-06-2010, 01:30 PM
Profesyonel Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jun 2007
Yaş: 29
Mesajlar: 423
Tesekkür et: 0
1 mesajda 1 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 11
rahdan is on a distinguished road
rahdan - İCQ üzeri Mesaj Gönder rahdan - MSN Üzeri Mesaj Gönder rahdan isimli Üyeye Skype Üzeri Mesaj Gönder
Standart

Teşekkürler Fiorex, Umarım biraz yardımcı olabilirim arkadaşlara.
__________________
www.myspace.com/rahdanvandal
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #5 (permalink)  
Alt 02-06-2010, 01:42 PM
Profesyonel Watçı
 
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 451
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 8
TeMPuS is on a distinguished road
Standart

Akif abi,work and travel a en fazla 3 kez katılınabiliyor diye biliyordum,Acaba sen 4 kez nasıl katılacaksın?
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #6 (permalink)  
Alt 02-06-2010, 01:46 PM
Site Yöneticisi
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 5.188
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 61 yorumundan 79 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
break has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond repute
break - MSN Üzeri Mesaj Gönder break - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart

WAT programina kurallara uyan herkes vize alabildigi takdirde istedigi kadar katilabilir.
__________________
# Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# United Arab Emirates: 2017
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #7 (permalink)  
Alt 02-06-2010, 01:59 PM
Araştırmacı Watçı
 
Üyelik Tarihi: Nov 2009
Mesajlar: 96
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 8
slhgny is on a distinguished road
Standart

ellerine saglık super olmus
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #8 (permalink)  
Alt 02-06-2010, 07:38 PM
tW Fahri Admin
 
Üyelik Tarihi: Nov 2007
Mesajlar: 2.944
Tesekkür et: 8
Bu kullanici simdiye kadar 50 yorumundan 61 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 18
Fiorex is a splendid one to beholdFiorex is a splendid one to beholdFiorex is a splendid one to beholdFiorex is a splendid one to beholdFiorex is a splendid one to beholdFiorex is a splendid one to behold
Standart

Wat programina egitimin surdugu surece katilabilirsin. Hatta hazirliktan baslarsan 5 kere katilmis olursun. Bu konuyuda gerekli mesaj sayisina ulastiktan sonra "sirket secim yonergesi" ile birlestirecegim. Cok onemli konulara deginmis rahdan mutlaka okunmali.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #9 (permalink)  
Alt 02-06-2010, 09:06 PM
Site Yöneticisi
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 5.346
Tesekkür et: 15
Bu kullanici simdiye kadar 357 yorumundan 392 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
ozgursum has a reputation beyond reputeozgursum has a reputation beyond reputeozgursum has a reputation beyond reputeozgursum has a reputation beyond reputeozgursum has a reputation beyond reputeozgursum has a reputation beyond reputeozgursum has a reputation beyond reputeozgursum has a reputation beyond reputeozgursum has a reputation beyond reputeozgursum has a reputation beyond reputeozgursum has a reputation beyond repute
ozgursum - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

rahdan ellerine saglik.. zaten dogru sirket secimi dogru eyalet , dogru is secimi ve memnun ayrilinan work and travel macerasi demektir...
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #10 (permalink)  
Alt 02-06-2010, 11:07 PM
Üstad
 
Üyelik Tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 2.131
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 7 yorumundan 11 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 13
Roma will become famous soon enoughRoma will become famous soon enough
Standart

Great Job ,thanks Buddy
__________________
Şirket Seçim Yönergesi
VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ


BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML Kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hangi Şirket Ne Kadar Öğrenci Gönderdi. Konsoloslukdan Resmi Rakamlar beysin Reklam&Promosyon Analizleri, Değerlendirmeler 111 08-24-2011 02:43 PM
"Wat'da hapse düştüler" haberi, ve olayı yaşayanlardan öğrencilere çok önemli uyarıla serky Work and Travel Hikayeleri 45 07-02-2010 11:27 AM
Arama Nasıl Yapılır? Fiorex Work and Travel Genel Bilgi Alanı 21 05-12-2010 05:23 AM
öğrenci kimliği mesut Soru-Cevap Alanı (Yardım Masası) 8 05-22-2007 06:30 PM