MemberPanel

TW - Sponsor

TW - Sponsor
TW - Sponsor
TW - Sponsor

Ohio (OH) Ohio eyaleti hakkında genel bilgiler iş olanakları yaşam biçimi

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
  #1 (permalink)  
Alt 06-03-2008, 01:35 PM
Uçuşa Hazır Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 108
Tesekkür et: 0
Thanked 4 Times in 1 Post
Tecrübe Puanı: 10
soniverson will become famous soon enough
soniverson - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart Cedar Point - Sandusky, OHIO

cedara giden arkadaşlar herşeyi paylaşırsanız sizden sonra gidecek arkadaşlara yol göstermiş olursunuz nereye indiğinizi nasıl gittiğinizi nasıl karşılandığınızı yazarsanız diğer arkadaşlara yardımcı oluruz... şimdiden iyi tatiller...


@muzo nickli arkadasimizdan alinti asagidadir...

Cedar point hakkında biraz bilgi paylaşayım nede olsa bizde bu siteden epey faydalandık.

CEDAR POINT

Cedar Point Sandusky,Ohio,ABD'de Erie Gölü'nün kenarındaki 1,5 km² bir yarımadada bulunan bir eğlence parkı dır.68 ride ve 16 rollercoaster ile dünyanın en büyük eğlence parkıdır.Dünyanın ikinci en yüksek ve ikinci en hızlı rollercoasterı buradadır,Top Thrill Dragster.Parkta ayrıca 1.5 km uzunluğunda plaj,iki su parkı (Soak City ve Castaway Bay),marina,bir kaç otel ile go-kart ve minyatür golf sahası gibi değişik etkinliklerin yapıldığı "Challenge Park" bulunur."America's Roller Coast" olarakta adlandırılan park 9 yıldır Amusement Today tarafından "Dünyanın En İyi Parkı" seçilmiştir.

İŞ SEÇİMİ
İYİ İŞ SEÇİMİ
Önceliklen iş seçimi istanbulda marmara hotelin salonunda yapılıyordu. İyi iş seçmek için önceliklen ilk şartınız ilk grupta yer almanız. Yani işveren ile görüşmede mutlaka ilk gruplarda olunuz aksi takdirde iyi işler tükendiginden size kötü işler kalır.Kötü iş derken trafic host foodhost gibi.Şimdi aşagıda iş türlerini açıklayalım ve size göre uygun iş seçiniz yani oraya gittiginizde işiniz ne oldugunu bilin.

TRAFFIC HOST ( degnekçi)

Görev:Cedar Point'in dev parkında sap gibi dikilip arabalara gidecegi yönü göstermek.Bu neden sürekli güneş altındasınız.Saklana bileceginiz bir yer yok.(not: Öğlen saat 1 civarında Point noktasının üzerindeki trafik lambasının gölgesi üzerinize gelebilir iyi değerlendirin o vakdi)

Çalışma Saatleri: Cedar'da heralde bu kadar esnek bir çalışma saati olan başka bir işdir yokdur heralde. Her gün kaç saat çalışacagınız o ana baglı olarak değişir.Yani Çalışma programında gösterilen saatlerlen alakası yokdur. Bronzlaşmak istiyorsanız seçebilirsiniz. haftalık ortalama 35 saat çalışırsınız.Tips yokdur.

DİSWASHER(bulaşıkcı)

Görev: Cedarda bulunan resturantlarda bulaşıkcılık olarak görev yapmak. Kapalı alandasınız yani güneş açısından bir probleminiz yok.Fakat bulaşıkcı oldugunuzdan her türlü yemek artıgı önünüze gelebilir bu nedenle mideniz bulanabilinir.

Çalışma saatleri: Haftalık 35 saat civarındadır.Tips yok

RESTROOM(tuvalletçi)
Görev: Cedar point'in içinde bulunan tuvaletleri temizlemek.Zefkli bir işdir diyemeyecegim fakat çok kolay bir işdir.Kaytarması kolaydır tuvaletin içinde yarım saat kalabilirsiniz klimalı ortamda.

Çalışma saatleri: Haftalık 40 saat üstü çalışırsınız.Gerçi ayına göre değişir.

SWEP ( süpürgeci)
Görev: Cedar Point'te gezinerek yerlerde bulunan çöpleri toplamak.Birden fazla bölge oldugundan sürekli gezinirsiniz.Bu bazen güneş altındada olabilir bazen ağaçlıkların arasında. Bu iş seçimini genelde bayanlar yapar ve iş veren genelde bayanları bu işde çalıştırır. Kaçamak olayı çok olur.Sizi sürekli biri denetlemediginden bazen işi sarkıp dinlenebilirsiniz.

Çalışma Süresi: Parkın en çok çalışma saatleri bu iş türündedir heralde. haftalık min 50 saat olarak çalışabilirsiniz.Bazı aylarda bu sizin gücünüze baglı olarakda oluyor. Yani günde 12 13 saat çalışmak gibi.

RUNNER (dağıtıcı)Görev: Cedar point'e baglı bulunan resturand veya iş yerlerinde masaya servis yapan elemanlara deniz. Bu iş bence cedar point'e bulunan en iyi iş(garson olamayacagınız için). Klimalı bir alanda oldugunuz için rahatsınız.

Çalışma Saatleri: Bu işde günde 7 saat çalışırsanız yeterlidir.Diğer tüm işlerden daha fazla para kazanırsınız.Bunun nedeni tips olayıdır. Tipsler sayesinde iyi para kazanabilirsiniz.


KONAKLAYACAGINIZ YER:

Cedar point'e 2 çeşit yurt tipi vardır. Commons ve Cedars olarak ikiye ayrılır.

COMMONS : Bu yurt cedar point'in dışındadır. Artı ve - yönleri ile açıklayalım.

+ Mac Donalds , Barlara yürüyerek gidililebilinir. Zaten 2 tane bar var yurdun çevresinde.
+ Odalar Klimalıdır.Bu gayet iyi birşey çünkü yazları sıcak oluyor.
+ Yabancı arkadaş çevren oldukça genişler.
+ Genellikle Amerika vatandaşları kaldıgı için ingilizcen gelişir.
+ Haftalık 32 Dolar ödersin.
+ Oda'na misafir rahatça ağırlayabilirsin(kız/erkek farketmez).
+ Spor salonu, masa tenisi,Bilardo,TV olan bir salon bulunmaktadır.
+ Her yarım saate bir cedar'a giden servis aracı var.Bu yönden cedara gitmek kolay.
+ Commons ile cedar arası 5 DK'dır.(tam saat tutmadım ama o civarda birşey uzak degil yani).

- Her iş günü sabah cedar'da kalanlara göre daha erken kalkmanız gerekmektedir.
- Break Time(dinlenme molası(dinlenme molası da degil aslında zorunlu dinlenme molası diyelim )) oldugunda odanıza gelmeniz zor olacakdır.Bu yüzden cedar point'in içindeki employe cafeye gideceksinizdir.Bu molalar bazen 5 6 saat kadar uzayabilir.
- Bu yurtlarda kalabilmek için mayıs ayında orada olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yer bulmanız zorlaşır.

CEDARS :

Bu yurt Cedarın içinde bulunmaktadır.

+ Yurt ve iş yer aynı yerde oldugundan ulaşım oldukça kolaydır.
+ Canınız istedigi zaman Cedar'ın içindeki Roller Costerlara binebilirsiniz.
+ Yemek imkanı olarak employe cafe ve yurtların içinde bulunan makinalardan faydalanabilirsiniz.
+ Break time oldugunda hemen yurda gelip 2 3 saat kestirebilirsiniz.
+ Yurtlarda sıcak su her zaman mevcuttur.
+ Yurtda 3 adet micro dalga fırını vardır.Aldıgınız yemekleri burada ısıtabilirsiniz.
+ Yurtdun içi pis degildir. Her gün temizlenmektedir.
+ Haftalık 16 dolar ödersiniz.

- + Türkler ve diğer memleketten gelenler(ekvator,çek,slovakya,moldovya) genelde bu yurta kalırlar.

- İngilizceni iyi bir şekilde geliştirmezsiniz.
- Bar veya Yemek alışvei için cedardan çıkdıgınızda en geç gece yarına kadar gelmeniz gerekmektedir. Akti takdirde taxi tutup gelirsiniz.
- Odalarda klima yokdur.Sadece yatak vardır.
- 2,3,4 kişilik odalar vardır. Genelde bu odalar 3 ve 4 kişidir.

CEDAR POINT'E ILK GUNLER
Evet arkadaşlar Cedar point'e ayagımızı attık ve dogru kalacagımız yurda gidiyoruz.Resepsiyonda bulunan tayvanlı arkadaşa yeni geldigimizi ve bu yurta kalacagımızı söyledikten sonra o size bir kagıt veriyor ve onu doldurup kalabiliyorsunuz.Eğer tanıdık birilerinin yanınada kalmak istiyorsanız önceden bunun ayarlamanız gerekmektedir.( Bu önemli olabilir sonradan oda değişikligi olmuyor yada zor yapıyorlar)

Neyse konaklama işlemni gerçekleştirdik.Sabah olunca Cedars yurdunun karşısında bulunan mevkiye gidiyoruz.Orada kayıt işlemlerimizi yaptırıyoruz.Fotograf çekinip ID kartımızı alıyoruz(sakallı gitmeyin yollatıyorlar). social number olayını 2 hafta sonra gelip al diyorlar fln. Bunlar tam aklıma degil ama herşeyi oradan hallediyoruz.

Neyse kayıt işlemimiz bittikten sonra geldi traning olayına. Kayıt işlemi sırasında bize verilen kagıtlarda nerelere gidecegimiz yazıyor. Cedar point'in herkeze uygulamış oldugu bir traning var.Kayıt işlemi bittikten sonra yine Cedars yurdunun hemen dibinde sag tarafında bulunan odaya giriyoruz orada size traning ile ilgli bir kaç birşey söylüyor. Sonrada ertesi gününe veya traning ne zaman uygunsa o vakitde göre cedar point'in içinde bulunan traning yapılan yere gelmenizi istiyor. Buraya gidip cedar point'in genel kurallarından bahsediliyor müşterilere nasıl davranacagımızdan en sonda cedar point'i gezdiriyor.Ve genel olarak işe başlamış oluyoruz. ertesi gün işleyecegimiz işden sorumlşu olan departmana gidiyoruz. Onlarda bize nereye gitmemizi söylüyorlar. Gittigimiz yerdede ilk başlarda neler yapacagımızı anlatan bir traning uygulaması yapıyorlar ve bitti işe başladık kolay gelsin.

OVERTIME OLAYI (FAZLA PARA KAZANMAK)

Şimdi normelde cedar point'e overtime yokdur. Overtime yapabilmemiz için 2 iş'de birlikte çalışmamız gerekiyor.
Örnek 1 : Cedar Point'de haftalık 40 saat çalışıyorum ve ek iş başvurusunda bulunuyorum bana cedar poin'te baglı olan bir resturand yada hotelde iş veriyorlar. İşde burada çalışdıgımız her saat overtime oluyor. Yani 40 saati aşıp başka işdede çalışıyorsak overtime olarak hesaplanıyor bu.

CEDAR POINT'E ULAŞIM

Uçak biletimizi Cleveland havaalanına kesiyoruz.Aksi takdirde işimiz epey uzar. Cleveland havaalanına gelince büyük ihtimal akşam inmiş oluruz.2 3 seçenegimiz var.

1. Seçenek: Eğer 2 3 arkadaş ile birlikte gelmişsek. Hemen bir taxiye atlıyoruz diyoruz biz sundusky cedar point' gidecez ne kadar? Oda size 100 ile 140 dolar arası bir fiyat söylüyor eğer fazla söylüyorsa binmeyin pazarlık yapın başka taxilerde var. Eğer tek başımıza gelmişsek havaalanında bir göz gezdirin cedar point'e gidebilecek olan birilerini bulun ve onlar ile gitmeye çalışın.

2. Seçenek: Sabaha kadar beklemek ve oradan cleveland otobuslerinin kalkdıgı istasyona gitmek ordanda sunduskye.

En temiz yolu taxi.
CEDAR POİNT'E EĞLENCE

Gelelim eğlence kısmına.Cedar point'in içinde bulunan aletlere binmeniz ücretsizdir.Bu nedenle boş vakdinizde arkadaşınızlan beraber binebilirsiniz.

Yurt ortamı tamamen size kalmış birşeydir.Bir çok memleketten insanlan tanışabilirsiniz dilinizi geliştirirsiniz.

Cedar point'in dışında bulunan ve genelde cedar çalışanlarının takıldıgı 2 bar vardır. Luise ve lymass (isimleri yanlış olabilir) . Lymans dedikleri yer daha modern ve daha büyüktür. Haftanın 2 günü parti olmaktadır. En çok burada amerikalı görebilirsiniz. Luise dedigimiz yerde biraz daha ufakdır.Yani tam bir bar havası vardır içinde bilardoda vardır. Buraya genelde cedar çalışanları takılır. Aradıgınız bulursunuz ( ) . Bira luisede 1 dolardı digerinde 2 bucuk dolar.

Bunların dışında cedar point'in kendi düzenlemiş oldugu aktiviteler vardır. Bunlara takılmanız iyi olur eğlenebilirsiniz.

Cedar point yarım ada üzerinde oldugundan su sporları mevcuttur. Bunlar cedar çalışanları için %50 indirimlidir.

Boş Günlerinizde Araba kiralayıp sundasky dışındada gezebilirsiniz ortalama 100 dolar günlük araba kirası.Arkadaşlarınız ile Niagara Fallsa gidebilirsiniz yada Chiaco'ya. Yada iş süresi dolduktan sonra amerika turuna.

BİLİNMESİ GEREKENLER

Cedar Point'e çalışdıgınız sürece bazı resturanlardaki indirimlerden yararlana bilirsiniz. SUNWAY(sandiviçi) , CHİACO Pizza , Walmart'ın yanındaki çin lokantası.

Her şeyde mantıklı düşünün sonucunda sizin canınız yanabilir.Türkiye değil orası.

Utanma,Çekinme gibi gereksiz duygulardan vazgeçin direk olaya dalın.

6 Eylülden sonra cedar point sadece hafta sonları açıkdır. Bu nedenle 6 Eylül iş bitim süresi alınız.Aksi takdirde oralarda sıkılırsınız.
Tek başınıza oldugunuz için sakın korkmayın Hatta bunun bir çok avantajı olacakdır size.
* Araba kiralayabilirsiniz fakat bununda tehlikesi olabilir bir arkadaşımız bu yüzden hapise girmişdi bize verilen vize'de araba kullanımı olmadıgını söylemişlerdi. Siz bunu öğrenebilirsin iyice.

TAVSİYELERİM

* Cedarda çalışdıgınız sürece gereksiz para masraflarından kaçının.
* İş bitim süresi dolunca Amerikayı gezebilirsiniz.Bir araba kiralayıp yada uçak ile. Ben olsam California'ya gider ordan uçaklan maime ordanda istanbula gelirdim. Bileti bu şekilde kestirebilirsiniz fiyatlar uygunsa.
* 21 yaşının altındaysanız discolarda içki içerken çok dikkatli olun yada içmeyin.
* İşden kovulma ihtimaline karşı mutlaka yanınızda 300 400 dolar gibi bir ücret olsun.
* New yorkta minumum 4 5 gün kalın. park'ta bisiklet kiralıyıp dolaşın. new yorkun heryerini gezin ,3 gün geçerlilik süresi olan passlar var onlardan alıp tüm turistik yerleri gezebiliyorsunuz.adres : New YorkPass 3 günlük olandan alabilirsiniz.
* Gezme için iş bitim tarihinden en az 2 hafta önce plan yapmaya başlayın ve gideceiginiz yerdeki hotelleri önceden rezervasyon yapın ucuza gelsin.

Not: Yukarıdaki bilgiler kişiye göre değişir.Herkez aynı değildir.

Konu ozgursum tarafından (02-27-2011 Saat 05:08 AM ) değiştirilmiştir.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
Bu kullanici 4 yapmis oldugunuz bu yorumu hakli ve yararli buldu ve tesekkür etti soniverson :
azizünsalkaraman (02-20-2012), dejavu (10-02-2013), dilalala28 (12-16-2014), tonys (05-14-2013)
  #2 (permalink)  
Alt 06-10-2008, 11:16 PM
Uçuşa Hazır Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 116
Tesekkür et: 0
1 mesajda 1 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
cnsy5 is on a distinguished road
cnsy5 - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

greyhound a greyhound a
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #3 (permalink)  
Alt 01-09-2009, 02:07 AM
Araştırmacı Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 55
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
raptors is on a distinguished road
raptors - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

abi biz öle büyük bi eşeklik ettik ki uçak biletini newyork a kadar aldık sonra bi öğrendik newyork - cedar arası 13 saat tabi greyhound la cedara gidecek arkadaslar için en ii inme noktası clevelandtır 1,5 2 saat cedar pointe. olmadı chicago 4 5 saat. oda olmadı pittsburh 4 5 saat yine şimdilik bu kdar
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #4 (permalink)  
Alt 01-11-2009, 10:13 PM
Wat Profesörü
 
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Mesajlar: 747
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 9
stormhik is on a distinguished road
Standart

bende bu yaz bi sorun olmazsa cedar pointe gidcem arkadaşlar.bayağı bi araştırma yaptım.cleveland a uçup ordan otobüs ile cedar a geçmek en mantıklısı ve en ucuz yolu.sakın taxi ile gitmeyin diyo eskiler.ona göre otobüsle gidmek mantıklı.olmadı otostop çekeriz ( izmir-manisa arası gidip gelenler bilir)
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #5 (permalink)  
Alt 01-12-2009, 09:12 PM
Araştırmacı Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 55
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
raptors is on a distinguished road
raptors - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

Abi sen baya Cp ile ilgileniosun bende geçen sene cp e gittim ve bu sene tekrar gideceğim.Otobüs veya trenle sandusky e geçebilirsin. Otostoby hiç tavsiye etmem çünkü orda otostop yasal suç. walla ilk günden 2. uçakla geri yollar bunlar adamı haberi ola
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #6 (permalink)  
Alt 01-12-2009, 10:17 PM
Wat Profesörü
 
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Mesajlar: 747
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 9
stormhik is on a distinguished road
Standart

işin espirisiydi tabi otostop yawww...allahın ameriksında amerikan sapığı var elm sokağı kabusu var dimi ama...
sen ne zaman gitmeyi düşüyüyorsun kardeş_?
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #7 (permalink)  
Alt 01-13-2009, 03:14 AM
Araştırmacı Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 55
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
raptors is on a distinguished road
raptors - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

Abi nasipse ben 15 haziranda Türkiyeden çıkacam 17 side iş başı
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #8 (permalink)  
Alt 01-13-2009, 10:14 AM
Wat Profesörü
 
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Mesajlar: 747
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 9
stormhik is on a distinguished road
Standart

bende o civarda düşünüyorum...ama sen biletini lmışsın sanırım...
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #9 (permalink)  
Alt 01-15-2009, 02:40 AM
Araştırmacı Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 55
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
raptors is on a distinguished road
raptors - MSN Üzeri Mesaj Gönder
Standart

Ypk abi daha almadım arkdaşlarımı bekliorum...
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #10 (permalink)  
Alt 01-15-2009, 01:09 PM
Wat Profesörü
 
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Mesajlar: 747
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 9
stormhik is on a distinguished road
Standart

Alıntı:
raptors´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
Ypk abi daha almadım arkdaşlarımı bekliorum...
ok.ozaman haberleşelim.ben şubat sonu gibi vize görüşmesine gitmeyi planlıyorum.sanırım 15 mart fuarına sende katılcaksın dimi_?
__________________
UMUDU OLMAYAN ARKADAŞLARA...
"Terk edenler asla kazanamaz...Kazanan asla terk etmez.Bazı insanlar çalışırken keyifle ıslık çalar.Hayatları muhteşemdir...Bazıları durmadan ağlar inler.Ben çocuklara hep aynı şeyi söylerim:'Şikayet etmeyin,itham etmeyin,bahane bulmayın...Hayatın sloganı ASLA BIRAKMAYACAKSIN'dır.Çoğu terk edişimizde,zafere birkaç adım kaldığının farkında bile olmayız.Başarı yarışmanın kendisinden birkaç saniye daha dayanabilirsek,bizimdir...
Yarvay McDonald Valentine
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML Kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
ohio cedar point!!! unsafe Eğlence Parkları 36 01-15-2011 12:14 AM
Cedar Point 2010 Yolcuları (Ohio) gökmenkaraaslan Tanışalım-WAT Arkadaşı arıyorum! 67 04-29-2010 11:54 PM
Ohio & Cedar Yolcuları scapegoat oldboy Soru-Cevap Alanı (Yardım Masası) 1 02-23-2010 05:01 PM
@aslanbek (Cedar Point/Ohio)2009 aslanbek TW Arşiv 10 06-15-2009 01:37 AM
cedar point ohio mu riverhead ny mu? maskeli Eğlence Parkları 0 02-11-2009 03:53 PM