MemberPanel

TW - Sponsor

TW - Sponsor
TW - Sponsor
TW - Sponsor

Konsolosluk Duyuruları Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğu'ndan genel duyurular

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
  #1 (permalink)  
Alt 02-16-2010, 06:18 PM
Üstad
 
Üyelik Tarihi: Oct 2008
Mesajlar: 1.823
Tesekkür et: 0
1 mesajda 1 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 11
Bellagio is on a distinguished road
Standart Büyükelçilikten Work And Travel hakkında 'Kunta Kinte' iddiaları üzerine açıklama.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, üniversite öğrencilerine yaz aylarında Amerika'da çalışma ve seyahat etme imkanı sağlayan 'Work and Travel' programıyla ilgili suistimal iddiaları üzerine açıklama yaptı. Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, "Basında yer alan haberler, geçtiğimiz on yıl boyunca Türkiye'de çok başarılı ve popüler olmuş bu program hakkında yanlış bir resim vermektedir" denildi.

Büyükelçilikten yapılan açıklamaya göre, "Çalış ve Gez" programı, orta öğretim sonrası öğrencilere Amerika Birleşik Devletleri'nde kültürel değişim imkanı vermesinin yanı sıra İngilizce yetenekleri üzerinde çalışırken para kazanma imkanını da sağlıyor. Bazı basın organlarında çıkan haberlerde söz konusu program kölelik sistemine benzetilmişti ve giden öğrenciler Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu başkanı tarafından 'Kunta Kinte' olarak adlandırılmıştı.BU YIL 10 BİN TÜRK ÖĞRENCİSİNE 'WORK AND TRAVEL' VİZESİ VERİLDİ


Türkiye, Work and Travel programına katılım sayısı açısından dünya genelinde ikinci sırada yer alıyor. ABD Büyükelçiliği, bu yıl yaklaşık 10 bin Türk öğrenciye bu program için vize verdi. Büyükelçiliğe göre, geçtiğimiz yedi sene zarfında programa katılan Türk öğrencilerin sayısındaki patlama, Türk katılımcıların büyük çoğunluğunun edinmiş olduğu olumlu deneyimleri ve ABD Hükümetinin programa olan coşku dolu desteğini yansıtıyor. ABD Hükümeti, bu programa Türk ve Amerikan halkları arasındaki kültürel değişim ve Türk öğrencilerine İngilizcelerinin yanı sıra diğer önemli işyeri deneyimleri kazanmaları olanağı sağlaması açılarından değer veriyor. Work and Travel'ı savunan açıklamada, "Programa katılan Türk öğrencilerin büyük çoğunluğunun bildirdiği olumlu deneyimler, ard arda hemen her yaz giden katılımcı sayısının büyüklüğünden de anlaşılmaktadır" denildi.YETKİLİLER PROGRAMI DİKKATLE İZLİYOR


Programa katılan Türk öğrencilerin Amerikalı akranlarıyla aynı koşullar ve çalışma şartlarını, ücretleri ve diğer konuları kapsayan aynı yasal korumalar altında çalıştığı vurgulanan açıklamada, katılımcıların gerekli merciler tarafından takip edildiği de belirtildi. Buna göre, Türkiye'deki Amerikan Büyükelçiliği ve Konsoloslukları, vize verdikleri öğrencilerin olumlu deneyimlerinin devamını temin etmek için programı yakından izliyor.

kaynak: Amerika Büyükelçiligi Work And Travel hakkında 'Kunta Kinte' iddiaları üzerine açıklama yaptı - WAT 2010 | worktravel | Amerika | Alaska | USA | Global | Work Travel Forum | work & travel
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #2 (permalink)  
Alt 02-16-2010, 06:31 PM
TW Üstün Hizmet Watçısı
 
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 844
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 6 yorumundan 9 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 9
beysin will become famous soon enoughbeysin will become famous soon enough
beysin - AİM Üzeri Mesaj Gönder beysin - MSN Üzeri Mesaj Gönder beysin isimli Üyeye Skype Üzeri Mesaj Gönder
Standart

Dikkat etdiklerine inanmıyorum. Madem dikkat ediyorlar "Mağgur eden şirketleri" bir şekilde belirleyip yaptırım uygulasınlar. Ne haberler okumuştum ordayken. 2,5$ çalıştırılan öğrenciler, yatacak yeri olamayanlar, sokaklarda yatanlar neyse mağdur olanları zaten burdan da bulabirsiniz. Kaldıki bu konunun altına yazacaklarıdırda.

Her neyse takip ettiklerini nasıl anlıcaz elçiliğin. Neden ABD den dönen öğrencilere anket, feedback tarzında değerlendirmeler yapmıyorlar. O zaman inanırım takip ettiklerine ve ilgilendiklerine.

Oturduğu yerden herkes birşeyleri takip ediyo zaten
__________________
"ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #3 (permalink)  
Alt 02-16-2010, 06:38 PM
Üstad
 
Üyelik Tarihi: Oct 2008
Mesajlar: 1.823
Tesekkür et: 0
1 mesajda 1 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 11
Bellagio is on a distinguished road
Standart

Mağdurların ağzından Work and Travel rezaletleri

Work And Travel (Çalış ve Gez) programı ile Amerika'ya gelen bazı Türk öğrenciler saati 2.5 dolardan günde 16 saat köle gibi çalıştırılıyor. Kalacak yer olarak karavana verilen öğrenciler, para kazanmak bir yana ceplerinden para harcamak zorunda kalıyor.

Şanslı olanlar iş ve kalacak yer bulurken, diğerleri ya sokaklarda kalıyor ya da üstene para ödeyerek Amerika'nın en tehlikeli yerlerinde kimsenin kalmadığı yurtlarda barınmak zorunda bırakılıyor

Türkiye'de ajansların hem iş hem de kalacak yer vaat ederek yaklaşık 2 bin TL'ye Amerika'ya gönderdiği öğrenciler, bu ülkeye geldiklerinde kendilerine söz verilenlerden çok uzak bir gerçekle karşılaşıyorlar. Hacettepe İşletme bölümü öğrencisi Mustafa Hatipoğlu da bunlardan biri. Kendisi gibi Amerika'ya para verip gelen birçok Work and Travel öğrencisi olduğunu, ama pek çoğunun burada umduğunu bulamadığını söyleyen Hatipoğlu, "Örneğin onlara kalacak yerlerin ayarlandığı söyleniyor ama bu burada kendileri ayarlamak zorunda kalıyor. Onlara söylenen fiyat 200 dolar ise 400-500 dolara çıktığı oluyor. Onlara vaat edilen işte de bir hata ya da sorun çıkmış oluyor. Kendileri iş aramak zorunda kalıyorlar. Buraya gelen birçok öğrenci şirketler tarafından kandırılıyor. Çünkü çok az sayıda şirket vaat edilen şeyleri karşılıyor ya da yapıyor" dedi.

"PARA VERDİĞİMİZ ŞİRKETLER AMERİKA'DA BİZİ UNUTUYOR"


Beytullah Barış isimli öğrenci de New York'a gelmeden önce bütün Work And Travel şirketlerinin çeşitli vaatlerde bulunduğunu belirterek, "Rüyalar gibi Amerika sizi bekliyor, 'Şöyle Amerika sizi bekliyor', 'Böyle Amerika sizi bekliyor' gibi vaatlerde bulunuyorlar. Bunların hepsi para kazanmaya yönelik reklam amaçlı şeyler. Çoğu şirketin verdiği vaatlerin çoğu yanlış, vaatleri tutmuyorlar. Sadece kendi aldıkları paradan sonra öğrencileri Amerika'da unutuyorlar" diye konuştu.

AMERİKA'NIN EN TEHLİKELİ ŞEHİRLERİNDEN BİRİNDE SEFALET

Başka bir öğrenci de 6 tane Türk öğrencinin çok zor şartlar altında Amerika'da yaşamak zorunda kaldığını anlattı. 6 arkadaşının iş bulamadığını ve kendilerini söz verilen kalacak yerin de sağlanmadığını belirten Türk öğrenci, "Benim birçok arkadaşımı iş vaadi ile kandırıp, çok sıkıntı çeken arkadaşlarım oldu. Mesela 6 arkadaş Newark YMCA'da kalıyor. Çok zor durumdalar, ailelerinden para istiyorlar sürekli, iş vaadi verdiler ama yerine getirmediler. Hâlâ da iş vaadi ile kandırıyorlar. Çocuklar burada hiçbir şey yapamıyorlar. Ne iş ne gezme ne de dil geliştirme. Sözde dil geliştirmeye geldiler. Bin 300 dolar para verdiler, karşılığı da yok; ailelerinden sürekli para istiyorlar. Çok zor durumdalar, psikolojileri bozuluyor" şeklinde konuştu. Bu öğrencilerin kaldığı Newark, Amerika'daki 4. en tehlikeli şehir. 281 bin kişilik nüfusa sahip olan kentte geçen sene 105 cinayet işlendi. Şiddet içeren 2 bin 839 suç işlenirken, bin 288 soygun vakası kayıtlara geçti. Kentte geçen sene 5 binin üzerinde araç çalındı, 166 ev veya işyeri kundaklandı.

"SAATİ 2.5 DOLARDAN GAYRİ İNSANİ ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞTIRILDIK"

İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi Mete Evin de köle gibi çalıştırılmak istenen öğrencilerden biri. Anlaştığı şirketin kendisini büyük vaatlerle Atlanta'ya gönderdiğini belirterek, şöyle devam etti: "Atlanta'ya indim ilk olarak. Bana Atlanta'da çok güzel bir iş vaat ettiler, eğlence parkı. Harika eğlenceler, çok güzel paralar, gezecektik, edecektik. İndiğimizde Atlanta'da harabe bir lunapark. Yani bilmiyorum oraya kim gider eğlenmek için. Kalacak yer var dediler. Karavan, pislik içinde, küf kokulu. Yani hiçbir şekilde bir insanın yaşamayacağı manzarada. Bir 20 gün sabrettik. Neden? Hiçbir şey bilmediğimiz için. Vizemizin iptal olmaması için bir 20 gün kadar sabrettik. Saati 2.5 dolardan kim çalışıyor? Bunu söylediğimde herkes bana güldü. Tehlikelerle işte, lunaparkın ağır makinelerini taşıyarak, ellerinizin kopma tehlikesi, parmaklarınızın yaralanma tehlikesi ile 20 gün boyunca çalıştık. Saatlerce sabah 8.00' den gece 12.00'ye kadar. Aldığımız parayı bırakın bir kenara cebimizden para harcadık. Cebimizdeki parayı da bitirdik. New York'a gelmek için uçak parasını çıkartamadık. 3 kişiydik ikisi döndü ben tek kaldım."

Şirketi mahkemeye vereceğini anlatan Evin, "Hakkımı yasal yollarla da arayacağım. Ne de olsa benden hak etmedikleri halde aldıkları bir para var, asıl zoruma giden bu. Onun talebini, hatta tazminat ve mahkeme masraflarını içeren bir dava açacağım İstanbul'a gittiğimde" diye konuştu.

"WORK AND TRAVEL PROGRAMI İLE AMERİKA'YA GELMEYİN"

Başka bir öğrenci de, gelecek sene Amerika'ya Work And Travel programı ile gelmek isteyenlere de uyarıda bulundu. "Kesinlikle Work And Travel ile Amerika'ya gelmeyin" diyen Türk öğrenci, bazı arkadaşlarından TIR kasasında kalmaları istendiğini, bazı arkadaşlarına kalacak yer olarak söylenen adreslerde ev bile olmadığını, boş bir arazi ile karşılaştıklarını anlattı. Önlem alınmasını isteyen öğrenci, ortada büyük bir rant olduğunu ve şirketlerin bu işten büyük paralar kazandığını ifade etti.

kaynak:
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=881252
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #4 (permalink)  
Alt 02-16-2010, 06:39 PM
Wat Profesörü
 
Üyelik Tarihi: Sep 2008
Mesajlar: 624
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 0 yorumundan 0 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
CaMuR is on a distinguished road
Standart

sevis ten bahsediyor anlaşılan
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #5 (permalink)  
Alt 02-16-2010, 07:12 PM
Site Yöneticisi
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 5.188
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 61 yorumundan 79 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
break has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond repute
break - MSN Üzeri Mesaj Gönder break - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart

Alaskada da bu yıl evsiz kalıp mağdur olan varmış. Gitmeden önce işveren ile konuşup görüşmek bu durumu aza indirebilir.
__________________
# Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# United Arab Emirates: 2017
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #6 (permalink)  
Alt 02-16-2010, 07:49 PM
Efsane Watçı
 
Üyelik Tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 1.088
Tesekkür et: 3
Bu kullanici simdiye kadar 4 yorumundan 4 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 9
sucre will become famous soon enough
Standart

[QUOTE=n3co_;94589]Mağdurların ağzından Work and Travel rezaletleri

Work And Travel (Çalış ve Gez) programı ile Amerika'ya gelen bazı Türk öğrenciler saati 2.5 dolardan günde 16 saat köle gibi çalıştırılıyor. geçen sene 5 binin üzerinde araç çalındı, 166 ev veya işyeri kundaklandı.

"SAATİ 2.5 DOLARDAN GAYRİ İNSANİ ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞTIRILDIK"


nereye gidersen git minimum 7 dolar diye biliyordum saatlik ücreti
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #7 (permalink)  
Alt 02-16-2010, 07:51 PM
Üstad
 
Üyelik Tarihi: Oct 2008
Mesajlar: 1.823
Tesekkür et: 0
1 mesajda 1 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 11
Bellagio is on a distinguished road
Standart

[QUOTE=sucre;94626]
Alıntı:
n3co_´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
Mağdurların ağzından Work and Travel rezaletleri

Work And Travel (Çalış ve Gez) programı ile Amerika'ya gelen bazı Türk öğrenciler saati 2.5 dolardan günde 16 saat köle gibi çalıştırılıyor. geçen sene 5 binin üzerinde araç çalındı, 166 ev veya işyeri kundaklandı.

"SAATİ 2.5 DOLARDAN GAYRİ İNSANİ ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞTIRILDIK"


nereye gidersen git minimum 7 dolar diye biliyordum saatlik ücreti
serverlar 2.5 dolar civarı bir rakama çalışıyor
bildiğim kadarıyla kaçaklar da 5 dolara çalışıyor.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #8 (permalink)  
Alt 02-17-2010, 06:46 PM
Site Yöneticisi
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 5.188
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 61 yorumundan 79 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
break has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond repute
break - MSN Üzeri Mesaj Gönder break - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart

Sirketlerin biletler icin yaptigi yeni bir kunta kinte olayi ogrendim.
__________________
# Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# United Arab Emirates: 2017
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #9 (permalink)  
Alt 02-17-2010, 06:52 PM
Deneyimli Watçı
 
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 231
Tesekkür et: 0
1 mesajda 1 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 8
starfire is on a distinguished road
Standart

neymiş break bizle de paylaşabilir misin? ben gecen sene şirketten aldım bileti ama mil kazandıran bi kart aldım bu sene kendim alıcam kartımla.
__________________
I made a promise never to settle...
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
  #10 (permalink)  
Alt 02-17-2010, 07:06 PM
Site Yöneticisi
 
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 5.188
Tesekkür et: 0
Bu kullanici simdiye kadar 61 yorumundan 79 tesekkür aldi
Tecrübe Puanı: 10
break has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond reputebreak has a reputation beyond repute
break - MSN Üzeri Mesaj Gönder break - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart

Ucuza saglayan bir firma tarafindan biletleri saglamislar fakat ogrencilere baya fazladan satmislar.
__________________
# Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# United Arab Emirates: 2017
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiTweet this Post!
Alıntı İle Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML Kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Work and Travel ve Vize hakkında Amerikan Konsolosu Anlatiyor Roma Vize ve Pasaport Süreci 17 11-17-2012 10:46 AM
Work and Travel Hakkında Sunum Birisi Serbest Kürsü ve Anket Bölgesi 3 05-03-2009 09:49 PM
Work and Travel 2009 hakkında... kadqqq TW Arşiv 44 11-15-2008 11:40 PM
Work & Travel hakkında Yorumlar consider TW Arşiv 5 10-31-2007 12:44 PM